رهف، دختر عربستانی سرانجام به كانادا پناهنده شد

تهران - ایرنا - «جاستین ترودو»نخست وزیر كانادا جمعه شب، اعطای تابعیت كانادایی به «رهف محمد القنون» دختر 18 ساله یكی از مقامات سعودی كه از تایلند درخواست پناهندگی كرده بود، تایید كرد.

به گزارش ایرنا، رهف شنبه هفته گذشته در پی فرار از دست خانواده اش و سفر به تایلند اعلام كرد كه به دلیل تهدید جانی از سوی عوامل آل سعود كه تن به ازدواج اجباری نداده است، از كویت فرار و درخواست پناهندگی كرده است.
به گزارش خبرگزاری آناتولی، ترودو در كنفرانس مطبوعاتی گفت: كانادا درخواست و پیشنهادسازمان ملل متحد برای اعطای پناهندگی به این شهروند سعودی را پذیرفت.
نخست وزیر كانادا اعلام كرد: این اقدام در چارچوب تلاش اوتاوا برای حمایت مداوم از مسائل حقوق بشر و حقوق زن انجام می شود.
پیش از این، «ژنرال سوراشیت هاكبال» رئیس دفتر مهاجرت تایلند اعلام كرد كه دختر عربستانی، با خطوط هوایی كره جنوبی، بانكوك را به مقصد كانادا ترك كرده است.
وی گفته بود كه استرالیا و كانادا موافقت خود با قبول پناهندگی به این دختر عربستانی را اعلام كرده بودند.
كمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) چهارشنبه گذشته از رهف حمایت كرد و آن را به عنوان پناهجو به رسمیت شناخت.
براساس گزارش دیده بان حقوق بشر، رهف كه به همراه خانواده اش برای گذراندن تعطیلات به كویت رفته بود، از آنجا گریخت و راهی تایلند شد تا از آن جا به استرالیا پناهنده شود.
این سازمان حقوق بشری اعلام كرد كه رهف ویزای استرالیا داشته است اما یك دیپلمات عربستانی پس از ورود این شهروند به فرودگاه بانكوك گذرنامه اش را مصادره كرده است.
درخواست پناهندگی این دختر در حالی صورت می گیرد كه طبق گزارش رسانه های خارجی، بسیاری از فعالان مدنی و مخالفان عربستانی در زندان های این كشور زیر انواع شكنجه ها قرار دارند.
آخرین اقدام نقض حقوق بشر از سوی عربستان به موضوع قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد هیات حاكمه این كشور برمی گردد كه دوم اكتبر (10 مهرماه) به طرز بسیار فجیعی در كنسولگری ریاض در استانبول تركیه مثله شد.
شبس**9363** 1917