امریكا از برخورد شاه بحرین با مخالفان حمایت كرد

تهران - ایرنا - 'مایك پمپئو' وزیر امورخارجه آمریكا شامگاه جمعه در منامه ضمن دفاع از برخورد شاه بحرین با مخالفان خود گفت: این كشور در مسیر درستی حركت می كند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی بحرین (بنا)، پمپئو درسفر هشت روزه به خاورمیانه، در كاخ « القضیبیة» منامه با «حمد بن عیسی آل خلیفه» شاه بحرین دیدار و در خصوص مسائل مختلف از جمله ایران گفت وگو كرد.
با وجود اعمال محدودیت بحرین علیه مخالفان و تحریم انتخابات مجلس و شهرداری ها از سوی معارضان، وزیر امورخارجه امریكا، برگزاری «موفقیت آمیز» این دو انتخابات را تبریك گفت.
انتخابات پارلمانی و شهرداری های بحرین 24 نوامبر (3 آذر) با وجود تحریم آن از سوی گروه های مختلف برگزار شد.
رژیم بحرین درحالی این انتخابات را برگزار كرد كه آزاد بودن آن به دلیل سركوب مردم، ممانعت از حضور جریان های رقیب و تحریم مخالفان، زیر سوال قرار گرفت و سازمان های حقوق بشری از آن به عنوان انتخابات فرمایشی كه توسط اقلیت حاكم برگزار می شود، نام بردند.
پمپئو در ادامه گفت كه بحرین برای حفظ ثبات، تحول و پیشرفت در مسیر درست گام بر می دارد.
این درحالی است كه گروه‌های مدافع حقوق بشر بارها دولت بحرین را به خاطر سركوب مخالفان محكوم كرده‌ و خواستار اصلاحات در نظام سیاسی این كشور شده‌اند.
بحرین در بخش اقتصادی نیز با بحران روبه رو است و كسری بودجه این كشور به 11 میلیارد دینار (حدود 29 میلیارد دلار) رسید و كشورهای عربستان، امارات متحده عربی و كویت 10 میلیارد دلار به دولت منامه كمك كردند.
وزیر امورخارجه آمریكا درحالی روش بحرین را در اداره كشور صحیح می داند كه این كشور از سال 2011 شاهد نا آرامی است و تاكنون ده ها كشته و هزاران زخمی بر جای گذاشته است. دولت منامه همچنین صدها نفر را سلب تابعیت كرده است.
با وجود آن كه واشنگتن در هر مساله ای كه دخالت كند، آشوب، سركوبگری و نارضایتی به بار می آورد، حمد بن عیسی از مشاركت آمریكا برای تحكیم امنیت و ثبات و صلح جهانی قدردانی كرد.
وی در این سفر ابتدا به اردن و عراق و سپس به قاهره رفت و در سخنانی در دانشگاه آمریكایی قاهره سیاست خاورمیانه ای دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا را تشریح كرد.
شبس**9363**1613