نوع واكنش كاخ سفید درمورد قتل خاشقچی مضحك است

تهران - ایرنا - سفیر پیشین آمریكا در عربستان گفت، نوع واكنش كاخ سفید به قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی پس از گذشت 100 روز از این حادثه، مضحك است.

خبرگزاری آناتولی روز جمعه گزارش داد، «رابرت جوردان» سفیروقت آمریكا در عربستان در دوران جورج بوش پسر گفت: مضحك بودن نوع تحریم های واشنگتن علیه ریاض در خصوص قتل خاشقچی به خوبی نمایان است.
جوردان افزود: ما در عمل چیزی از دولت آمریكا به جز لغو صدور ویزا برای برخی از عاملان قتل خاشقچی ندیده ایم.
وی ادامه داد: كاخ سفید نباید دوباره در كنفرانس دافوس صحرا در ریاض شركت كند و به «محمد العتیبی» سركنسول عربستان در استانبول امتیاز سفر به خاك آمریكا را بدهد.
سفیر پیشین آمریكا در ریاض به چراغ سبز كشورش در جنگ علیه یمن و كمك به سعودی ها اشاره كرد و گفت: در مورد توقف جنگ یمن و قطع كمك های آمریكا به ائتلاف عربی زیاد شنیده ایم، اما عملا چیزی در این خصوص از كاخ سفید ندیده ایم.
آمریكا در یك اقدام نمایشی 17 تبعه عربستانی را در نوامبر (مهرماه/ آبان) را به خاطر دست داشتن در قتل خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی تحریم كرد.
وزارت خزانه داری آمریكا در آن زمان با انتشار اطلاعیه ای، فهرست این افراد را منتشر كرد كه شامل «سعود القحطانی» مشاور بركنار شده دیوان پادشاهی سعودی، سركنسول عربستان در استانبول، «ماهر المطرب» افسر اطلاعاتی از نزدیكان ' محمد بن سلمان' و رئیس تیم حفاظتی وی در سفرهای خارجی به ویژه به اروپا و آمریكا جزو این افراد بودند.
تحریم های وضع شده علیه این افراد در چارچوب قانون موسوم به 'قانون ماگنیستكی' صورت گرفت كه بر افراد ناقض حقوق بشر اعمال می شود. به موجب این قانون، از ورود این افراد به آمریكا جلوگیری و اموالشان در داخل ایالات متحده مسدود می شود.
خاشقچی دوم اكتبر (10 مهرماه) در استانبول تركیه وارد كنسولگری عربستان شد و در آنجا به قتل رسید. ریاض پس از 18 روز به این قتل اعتراف كرد.
دادستان كل عربستان در نوامبر (آبان/ آذرماه) گذشته بدون اشاره به جزئیات پرونده خاشقچی اعتراف كرد كه آمر قتل خاشقچی، رئیس تیم مذاكره كننده با او بوده است.
سرانجام دادستان كل عربستان، نخستین جلسه موسوم به متهمان قتل خاشقچی را هفته گذشته برگزار كرد، موضوعی كه سازمان ملل متحد آن را ناكافی دانست و خواستار تحقیقات شفاف و جامع و مجازات عاملان اصلی شده است.
شبس**9363**1613