عفو بین الملل خواستار تحقیق بین المللی درباره قتل خاشقچی شد

تهران- ایرنا- مسؤول امور كمپین‌های نمایندگی سازمان عفو بین الملل خواستار تحقیق بین المللی درباره قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد آل سعود شد.

به گزارش ایرنا به نقل از آناتولی، گوكسو اوزآهیسهالی كه روز جمعه به مناسبت یكصدمین روز قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد عربستان سعودی در مقابل سركنسولگری این كشور در استانبول تركیه خطاب به خبرنگاران سخن می‌گفت، اظهار كرد: ماجرای قتل خاشقچی كه مقابل چشم تمام جهان صورت گرفت باید در چارچوب تحقیقات بین المللی بررسی شود.
وی با بیان اینكه خاشقچی دوم اكتبر سال گذشته در ساختمان سركنسولگری عربستان به قتل رسیده است، افزود: در نتیجه تحقیقات تركیه، وی در ساختمان كنسولگری خفه، كشته و همچنین جسد وی قطعه قطعه شده است.
اوزآهیسهالی با اشاره به پیدا نشدن جسد خاشقچی كه به شكلی وحشیانه به قتل رسید، یادآور شد: در یكصدمین روز كشته شدن وی، نام خیابانی كه خاشقچی آخرین بار در آن دیده شده به «جمال خاشقچی» تغییر داده شد تا با این اقدام نمادین نشان دهیم كه خواهان اجرای عدالت هستیم.
مسئول امور كمپین‌های نمایندگی سازمان عفو بین الملل در تركیه همچنین با نمایشی خواندن تحقیقات آغاز شده در عربستان سعودی، گفت: مقامات سعودی تحقیقات نمایشی را در مورد این جنایت آغاز كرده اند و به این امر كه عربستان سعودی روندی عادلانه و قابل اعتماد را دنبال كنند، باور نداریم.
وی در بخش دیگری از اظهارات خود، خواستار ورود سازمان ملل متحد به ماجرای قتل خاشقچی شد.
به گزارش ایرنا، جمال خاشقچی شصت ساله، روز 2 اكتبر (10 مهر) برای طی مراحل ثبت ازدواج با 'خدیجه چنگیز' نامزد تركیه ای خود به ساختمان كنسولگری عربستان مراجعه كرد، اما پس از ورود به كنسولگری ناپدید شد.
این روزنامه نگار منتقد آل سعود بعد از انتخاب محمدبن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این كشور را ترك كرده و به آمریكا رفته بود و در روزهای منتهی به قتل، قصد ازدواج با یك تبعه تركیه را داشت.
نامزد وی پس از اطمینان از خارج نشدن خاشقچی از ساختمان كنسولگری، پلیس و مقام های عالی تركیه را در جریان رویداد قرار داد اما مقام های آل سعود منكر اطلاع از وضع وی شدند.
حكومت آل سعود پس از 18 روز انكار، در پی فشار بین المللی با صدور بیانیه ای به قتل او در ساختمان كنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و اعلام كرد كه در ارتباط با پرونده قتل او، 18 نفر از جمله 15 مأمور تیم ترور اعزامی از ریاض دستگیر شده اند.
همه مدارك و شواهد نشان می دهد كه 15 مأمور از نزدیكان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان كه از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی و نابود كردن جنازه وی هستند و بر این اساس، دولت تركیه خواستار استرداد این افراد برای محاكمه در استانبول است؛ درخواستی كه از سوی مقامات سعودی تاكنون رد شده است.
در پی خودداری آل سعود از تحویل متهمان به قتل خاشقچی، وزارت دادگستری تركیه با انتشار بیانیه ای مطبوعاتی، با اشاره به حضور متهمان در خارج این كشور، این درخواست استرداد را برای صدور درخواست استرداد و پیگیری از طریق مجراهای دیپلماتیك به وزارت امور خارجه تركیه ارسال كرد.
در این درخواست استرداد، افراد مشخصی كه تعداد آنها 18 نفر بوده و در جریان قتل خاشقچی نقش داشته اند، به اتهام 'اقدام به قتل عمد، آزار و مثله كردن' به دادگاه فرا خوانده شده اند.
به رغم گذشت بیش از سه ماه از قتل، هنوز ابعادی از این پرونده مبهم مانده و تاكنون از جسد خاشقچی، روزنامه نگار به قتل رسیده توسط عوامل آل سعود، خبری در دست نیست و آمران و عاملان اصلی این جنایت نیز معرفی نشده اند.
همه مدارك و شواهد نشان می دهد كه 15 نفر از نزدیكان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان كه از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و ادعای آل سعود درباره این روزنامه نگار كذب است.
خاور**1211