ایران برای نخستین بار عملیات مشترك پهپاد و جنگنده را اجرا كرد

اصفهان- ایرنا- فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام كرد كه برای نخستین بار در كشور عملیات مشترك هواپیماهای جنگنده و بمب افكن به همراه پهپادها اجرایی شد.

امیر سرتیپ خلبان «عزیز نصیرزاده» روز جمعه در گفت وگو اختصاصی با خبرنگار دفاعی ایرنا، اظهارداشت: در رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت برای نخستین بار در كشور عملیات پرواز تركیبی پهپادها و جنگنده های نیروی هوایی ارتش اجرایی شد.
وی توضیح داد: در این عملیات كه از نظر فرماندهی و كنترل منحصر به فرد است، همزمان پهپاد رزمی و هواپیمای با سرنشین‌ رزمی به منظور انهدام هدف مورد نظر به پرواز در آمدند و در كنار یكدیگر دست به عملیات زدند.
فرمانده نیروی هوایی ارتش افزود: در كنار این دو پرنده رزمی یك‌ پهپاد شناسایی نیز به پرواز در آمد تا صحنه نبرد را رصد و به مركز فرماندهی و كنترل گزارش دهد.
به گزارش ایرنا، نیروی هوایی ارتش در این رزمایش برای نخستین بار پهپادهای رزمی خود را عملیاتی و با كمك آنها اهداف از پیش تعیین شده را منهدم كرد.
ارتش جمهوری اسلامی ایران با برخورداری از انواع پهپادهای شناسایی، رزمی، جنگ الكترونیك یكی از قدرتمندترین یگان های پهپادی منطقه را در اختیار دارد.
مرحله نهایی و عملیاتی رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت كه از صبح روز گذشته آغاز شد، ظهر امروز پایان یافت.
در این رزمایش هواپیماهای بمب افكن سنگین راهبردی سوخو24 و اف4، اف5، اف7، میگ29، اف14، صاعقه، هواپیماهای سوخت رسان بوئینگ 707 و 747، هواپیماهای ترابری و پشتیبانی c130 به همراه انواع هواپیماهای بدون سرنشین مجهز به موشك های نقطه زن و بمب های هوشمند برد بلند حضور داشتند.
سیام*9612**1336