۲۱ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۴۰
کد خبر: 83166773
۰ نفر
ژاپن از 'برگزیت' حمایت می كند

پكن- ایرنا- نخست وزیر ژاپن از همتای بریتانیایی خود خواست از خروج از اتحادیه اروپا بدون یك توافقنامه خودداری كند اما در عین حال تاكید كرد توكیو از توافقنامه 'ترزا مي' براي خروج از اتحادیه اروپا حمایت خواهد كرد.

به گزارش ایرنا تلویزیون 'ان.اچ.كی' ژاپن گزارش كرد 'شینزو آبه' روز جمعه در دیدار با 'ترزا می' نخست وزیر بریتانیا در لندن گفت توكیو مي خواهد مشاركت قوي خود را با بریتانیا بعد از خروج از اتحادیه اروپا، بیشتر توسعه دهد.
قرار است بریتانیا در ماه مارس سال میلادي جاري از اتحادیه اروپا خارج شود.
نخست وزیر ژاپن همچنین از تلاش هاي مي براي تضمین ثبات قانوني براي شركت هاي فعال در بریتانیا از طریق ایجاد یك دوره انتقال تقدیر كرد.
مي نیز به آبه گفت توافق «برگزیت» براي ژاپن نیز مفید است و از پشتیباني آبه در این راستا تقدیر كرد.
با توجه به اینكه «توافقنامه مشاركت اقتصادي» بین ژاپن و اتحادیه اروپا در ماه فوریه امسال اجرایي مي شود، آبه و مي توافق كردند تا مشاركت اقتصادي جدیدي را بین دو كشور ایجاد كنند.
آبه همچنین به مي گفت كه ژاپن از تلاش بریتانیا براي پیوستن به پیمان تجاري اقیانوس آرام (تي پي پي) حمایت خواهد كرد.
آبه و مي توافق كردند تا پیش از برگزاري اجلاس سران گروه 20 در شهر اوساكاي ژاپن، كشورهایشان از طریق اقداماتي همچون تجارت آزاد، براي دستیابي به رشد اقتصادي و كاهش اختلاف نظر فیمابین همكاري كنند آنها متعهد شدند تا تلاش كنند این اجلاس سران با موفقیت برگزار شود.
پس از این ملاقات، آبه و مي یك كنفرانس خبري مشترك برگزار كردند آبه در این كنفرانس عنوان داشت ژاپن و بریتانیا مشاركت هاي دوجانبه قوي اي را در عرصه هاي سیاسي و اقتصادي برقرار كرده اند.
وي افزود مشاركت بین دو كشور حتي پس از «برگزیت» نیز پابرجا خواهد بود و احتمال دارد قوی تر نیز شود.
**آساق**1904**