نگاه به نظام بودجه ریزی باید در كوتاه مدت تغییر كند

تهران- ایرنا- امام جمعه موقت تهران تغییر در نگاه به نظام بودجه ریزی در كوتاه مدت را ضروری دانست و گفت: دستگاه مالیاتی برای آن كه عادلانه مالیات دریافت كند، نیازمند اطلاعات است و همه دستگاه ها باید اطلاعات را طبق قانون در اختیار نظام مالیاتی قرار دهند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین «محمد حسن ابوترابی فرد» در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران اظهارداشت: لایحه بودجه تبیین كننده نقشه راه یك كشور در طول یك سال است به طوری كه بعضی از تحلیلگران سیاسی و اقتصادی می گویند بودجه سال آینده را ارائه دهید تا ما تحلیل خود را از حوزه های گوناگون اقتصادی فرهنگی و سیاسی آن كشور ارائه كنیم.
وی افزود: بسیاری از صاحبنظران و مركز پژوهش‌های مجلس اعتقاد دارند تفاوت معناداری بین لایحه بودجه 98 با سال های گذشته بجز افزایش ارقام متناسب با تورم دیده نمی شود البته اقدامات شفاف سازی شكل گرفته است و قدم های كوتاه برای كاهش بعضی از هزینه ها برداشته شده است اما این اقدامات متناسب با تحول و تغییر و حركت به سمت بودجه مبتنی بر عملكرد نیست.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران با بیان این كه باید نگاه به نظام بودجه ریزی در كوتاه مدت تغییر كند، افزود: نكاتی كه رهبر معظم انقلاب در مورد بودجه اشاره داشتند بیانگر ضرورت و اهمیت این تحول است.
ابوترابی فرد تحول در سیاست های مالی، پولی و نظام بانكی كشور را ضروری دانست و گفت: اگر در سیاست‌های مالی اصلاحات ساختاری انجام نشود در سال های پیش رو با مشكلات جدی روبرو می شویم.
وی تصریح كرد: اگر سیاست‌های پولی اصلاح نشود پدیده تورم از جامعه رخت بر نخواهد بست و اگر نظام بانكی اصلاح نشود رشد برای كشور چالش‌های عمده ایجاد می‌كند.
نایب رییس پیشین مجلس شورای اسلامی ضمن تاكید بر ضرورت تغییر در ساختار مالیاتی كشور گفت: ساختار مالیاتی كشور قابل قبول نیست، امروز صاحبنظران اظهار می‌كنند كه بین 40 تا 50 درصد یعنی حدود 40 تا 50 هزار میلیارد تومان یا بیش از آن فرار مالیاتی داریم.
ابوترابی فرد با بیان این كه اصلاح نظام مالیاتی به معنای افزایش نرخ مالیات نیست، تصریح كرد: امروز در تعریف حكمرانی خوب یكی از شاخص ها نظام مالیاتی فراگیر،جامع و عادلانه است و ما با آن فاصله بسیار زیادی داریم.
وی با تاكید بر لزوم جلوگیری از فرارمالیاتی در كشور این امر را زمینه سازفساد اقتصادی عنوان كرد و گفت: باید پایه‌های مالیاتی باید افزایش پیدا كند. كشورهایی كه خود را از تورم نجات دادند نگاه ویژه ای به پایه‌های مالیاتی داشتند.
امام جمعه موقت تهران خاطرنشان كرد: ما از بسیاری حوزه‌ها مالیات دریافت نمی‌كنیم. بعضی از افرادی كه دستگاه قضایی آنها را محاكمه كرد به عنوان انسان متخلف در نظام اقتصادی كشور دهها حساب بانكی داشتند، منابع كلانی جابه جا شد و یك ریال پرداخت مالیاتی نداشتند.
ابوترابی فرد یادآورشد: دستگاه مالیاتی كشور برای آن كه بتواند عادلانه مالیات دریافت كند، نیازمند اطلاعات است. همه دستگاهها باید اطلاعات را طبق قانون در اختیار نظام مالیاتی قرار دهند.
وی ادامه داد:در كشوری كه نظام استكبار این تنگناها را خلق كرده است باید اصلاح ساختار مالیاتی كشور دستور اول كشور قرار بگیرد.
وی از نمایندگان مجلس خواست به طور جدی این مساله را در دستور كار قرار دهند و در عین حال تاكید كرد: این اقدام باید بدون كمترین تعرض به حقوق افراد انجام شود تا مبادا یك ریال از یك برادر و خواهر مسلمان اضافه دریافت شود كه بر خلاف موازین شرعی و قانونی ،و خیانت به نظام و ملت است همانطور كه فرار مالیاتی خیانت به كشور و ملت است.
عضو پیشین كمیسیون تلفیق رسیدگی كننده به لایحه بودجه مجلس از حوزه های مهم برای اصلاح سیاست‌های مالی را اصلاح ساختار مالیاتی دانست و یادآور شد: در این زمینه مركز پژوهش ها به این حوزه پرداخته و نمایندگان مجلس باید پایه های جدید مالیاتی را مورد توجه قرار دهند.
ابوترابی فرد با تاكید بر لزوم كاهش هزینه ها و افزایش درآمدهای واقعی اظهارداشت: نمی توان بدون كاهش هزینه ها قدمی برداشت، یكی از كشورهای همسایه در آغاز اصلاحات اقتصادی متوسط تورم 60 درصد را تجربه می‌كرد كه با مدیریت هزینه ها قدم های اصولی برداشت.
وی ادامه داد: باید هزینه ها را مدیریت كنیم و افزایش حقوق ها متناسب با منابع واقعی بودجه تعریف شود.
وی تصریح كرد: افزایش حقوق با دست اندازی به منابع بانك مركزی و منابع بانك‌ها یعنی كاهش ارزش پول ملی و كاهش قدرت خرید مردم و این خیانت به ملت ایران است.
امام جمعه موقت تهران اضافه كرد: ما در ظاهر پیام می دهیم كه 10 درصد 20 درصد حقوق شما را افزایش دادیم اما در پس این پرده پیام این است كه 30 درصد 40 درصد ارزش پول شما را پایین آوردیم.
ابوترابی فرد با تاكید بر این كه كاهش هزینه های عمومی باید جزو مسائل اصلی باشد به بودجه یكی از نهادها طی سال های اخیر اشاره كرد و گفت:در طول سال 93 تا سال 98 اعتبارات هزینه ای و اختصاصی یك نهاد 225 درصد رشد دارد در حالی كه باید در جهت كاهش هزینه ها حركت كنیم.
وی خطاب به مدیران كشور تاكید كرد: فرزندان شما در صورتی می‌توانند آینده مطمئن داشته باشند كه هزینه‌های كشور مدیریت شود.
نایب رییس پیشین مجلس در بخش دیگر اصلاح سیاست‌های مالی را كاهش بدهی‌های دولت عنوان كرد و گفت: نمی‌شود با افزایش بدهی های دولت شاهد كاهش تورم باشیم. باید هزینه های دولت كاهش پیدا كند و درآمدهای مشروع مالیاتی افزایش پیدا كند، تا بدهی ها كاهش یابد.
ابوترابی فرد به افزایش بدهی های دولت در چند سال اخیر اشاره و اضافه كرد: در بودجه سال جاری برای استقراض فروش اسناد مالی و اسناد خزانه ۵۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. این رقم اگر با نسبت صحیح نسبت به تولید ناخالص داخلی استقراض شود و در حوزه‌هایی كه خلق ثروت می‌نمایند هزینه شود، می تواند برای رشد كشور و اقتصاد منشاء اثر باشد.
وی افزود: از این ۵۰ هزار میلیارد تومان استقراض ۳۳ هزار میلیارد تومان را باید بابت پرداخت اصل و سود بدهی هایی كه در سال ۱۳۹۸ سررسید می شود، اختصاص بدهند.
وی یادآورشد: نباید فاصله بین استقراض با تولید ناخالص داخلی به كمتر از ۴۰ درصد افزایش پیدا كند.كمتر از ۴۰ درصد در موضع آسیب جدی است. این روال منتهی به كاهش این فاصله می شود.
امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنان خود گفت:در قانون برنامه پیش بینی شده تا پایان برنامه ششم توسعه نباید فاصله و نسبت استقراض با تولید ناخالص داخلی كمتر از ۴۰ درصد باشد. باید بدهی های دولت را كاهش داد و با كاهش هزینه ها در این مسیر قدم برداشت.
ابوترابی فرد تصریح كرد: استقلال بانك مركزی امروز مطالبه جدی رهبرمعظم انقلاب است. افزایش نظارت قانونمند و سیستمی بانك مركزی بر بانك های دولتی و خصوصی ضرورت اصلی و كلیدی انقلاب و نظام است.
وی ادامه داد: تجدید ساختار مالی و عملیاتی بانك ها امروز مطالبه جدی نمازگزاران جمعه است.
نایب رییس پیشین مجلس شورای اسلامی از نمایندگان مجلس خواست در مسیر واریز درآمدهای اختصاصی به خزانه و تخصیص مجدد آن قدم بردارند، امروز این نیاز قطعی است.
ابوترابی فرد همچنین پیشنهاد مركز پژوهش های مجلس مبنی بر این كه تمام درآمدهای حاصل از نفت به صندوق توسعه واریز شود را پیشنهاد درستی عنوان كرد و یادآور شد: دولت اگر نیازی دارد ۱۴ میلیارد دلار برای كالاهای ضروری و اساسی از صندوق توسعه دریافت كند.اگر هزینه ها با منابع تطبیق نكرد كه نمی كند مجددا می تواند از صندوق توسعه به صورت شفاف و با روش‌های مناسب و نظارت بانك مركزی در راستای اصلاح ساختار اقتصادی كشور استفاده كند.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران تصریح كرد:ما باید به دنیا پیام بدهیم كه اگر شما در اندیشه كاهش فروش نفت هستید ما در اندیشه قطع رابطه هزینه‌های جاری با منابع نفتی هستیم این پیام الهام بخشی است.
وی خطاب به نمایندگان مجلس گفت: نمایندگان اگر منافع بلندمدت ملت را ببینید، خداوند در دنیا و آخرت همراه شماست. در حوزه‌های انتخابیه هم آبرومند خواهید بود حتی اگر رای نیاورید.
ابوترابی فرد گفت: ملاك تصمیم نباید رأی باشد ملاك تصمیم منافع بلندمدت ملت ایران و كاهش تورم با تولید حداكثری، افزایش درآمدهای مالیاتی و كاهش هزینه ها است.


**قوام و قیام جامعه به اقتصاد سالم بدون اتكا به نفت است
امام جمعه موقت تهران همچنین در خطبه نخست نماز جمعه این هفته تهران با تاكید بر این كه قوام و قیام جامعه به اقتصاد سالم، مولد، دانش بنیان و مدیریت صحیح مصرف و نه متكی بر اقتصاد نفت است، گفت: در آستانه تصویب لایحه بودجه سال 98، مجلس شورای اسلامی باید به این حقیقت چشم بدوزد.
وی اظهار داشت: برای حركت و تعالی جامعه و استحكام و اقتدار جامعه انسانی و اسلامی باید به حوزه اقتصاد توجه ویژه داشته باشیم.
وی ادامه داد: این جامعه انسانی و اسلامی در همه عرصه های زندگی عالمانه و عاقلانه با هدف مشخص قدم برمی دارد و اگر به پیشرفت و توسعه فكر می كند، نگاهش با نگاه توسعه ای دنیای غرب متفاوت است.
وی یادآور شد: آنجا انسان را در لذت طلبی فردی، مادی و بریده از خداوند خلاصه می كنند و این لذت طلبی با توسعه اقتصادی پاسخ داده می شود و همه نهادها برای رسیدن به این هدف تعریف شده اند.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران تصریح كرد: اما پیشرفت و توسعه در جامعه وحیانی، تربیت انسان متعالی و متكاملی است كه به ارزش های والای انسانی آراسته است، به تمام نیازهای فطری خود پاسخ داده و انسان خداگونه ای تربیت می كند.
حجت الاسلام ابوترابی فرد یادآورشد: لذا اقتصاد در جامعه اسلامی صرفا هدف نیست بلكه ابزاری برای تعالی و تكامل انسان و جامعه اسلامی و رسیدن به معرفت، علم و تربیت انسانی كه در قله ها پرواز می كند، است.
وی با بیان این كه در آیات الهی به جامعه آراسته به نور ایمان اشاره شده است، عنوان كرد: بر اساس فرامین خداوند متعال، كسانی كه در مدرسه قرآن و وحی زانو زده، در پرتو انوار نورانی وحیانی حركت می كنند و آموزه های وحیانی و فرامین رسول مكرم اسلام و پیشوایان معصوم دین را نقشه راه قرار داده اند، ثمره این سلوك رسیدن به حیات علمی و معرفتی است.
امام جمعه موقت تهران این نكته را یادآور شد: انسانی كه سخن خدای متعال را استماع می كند و به مبدا و معاد ایمان دارد، انسان زنده است.
ابوترابی فرد خاطرنشان كرد: بر اساس آیات الهی كسانی كه تحت انظار پیامبر اكرم (ص) و در حیات عقلانی و معرفتی قرار دارند در یك مرتبه ای از حیات علمی هستند و افرادی با تذكرات پیامبر (ص) بیدار می شوند كه دارای مرتبه ای از خشیت، معرفت و علم بوده و بعد از آن كه به مدرسه وحی راه یافتند به قله های حیات دست پیدا می كنند كه با حیات گذشته آنها قابل مقایسه نیست.
وی با یادآوری این كه این علم و معرفت است كه حضرت آدم را در قله ای از برتری نسبت به سایر پدیده ها قرار داده است، افزود: انسان كامل، انسان عالم و دارای حیات وحیانی است و اگر جامعه ای در مدرسه قرآن حضور پیدا كند به مدارج عالی علم و معرفت دست می یابید، معرفتی كه دستاورد عمل صالح است و این عمل صالح راه را برای تعالی معرفتی و ایمانی انسان و قرب او به هستی مطلق و ذات احدیت هموار می كند.
وی تصریح كرد: عمل صالح و نورانی به نور اخلاص انقلاب بزرگی در انسان و جامعه خلق می كند كه نمونه بارز آن نظام جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت است كه دنیای استكبار را در حیرت فرو برده و در موضع انفعال قطعی قرار داده است.
امام جمعه موقت تهران تصریح كرد: این دستاورد، نتیجه معرفت خدا و اطاعت از پیامبر او و تسلیم شدن در برابر وحی است كه همانا انسان و جامعه را متحول و جبهه مقاومت را خلق كرد و این نور وحی است كه در جان شهدای مدافع حرم حضرت زینب (س) تجلی پیدا كرد و باعث شد دنیای استكبار در برابر عظمت انسانی به تسلیم و پذیرش شكست وا داشته شود.
سیام**2021***1883**1336