۲۱ دی ۱۳۹۷،‏ ۵:۰۰
کد خبر: 83166348
۰ نفر
كاهش كیفیت زندگی، پیامد تغییرات اقلیمی

كرمان - ایرنا - پدیده تغییر اقلیم در زمان حاضر مهمترین تهدید برای آینده كره زمین بشمار می رود، بطوریكه پیامدهای مخرب آن چرخه حیات زندگی ساكنان این كره خاكی را تحت تاثیر خود قرار داده و كیفیت زندگی بشر را با افت محسوسی رو به رو ساخته است.

به گزارش ایرنا، روند زندگی بشر در یكصد سال گذشته و اشتهای سیری ناپذیر آن، در مصرف انرژی های فسیلی و تولید گازهای گلخانه ای، در كنار نابودی محیط زیست و جنگل ها، خسارت های جبران ناپذیری به سیاره آبی وارد كرده است.
سرعت تغییر اقلیم و گرمایش زمین، زمستان های پاییزهای پرباران و زمستان های برفی و یخ زده را به خاطره و باران های بهاری به سیلاب هایی مخرب تبدیل كرده و مراتع سبز بتدریج جای خود را به عرصه های بیابانی می دهد.
در پی نگرانی جامعه جهانی، پیمان كیوتو (1997) مهمترین معاهده بین المللی برای كنترل و كاهش گازهای گلخانه ای است كه در آن كشورهای صنعتی متعهد به كاهش پنج درصد از گازهای گلخانه ای خود شده اند و به كشورهای در حال توسعه كمك‌های مالی برای افزایش ضریب نفوذ استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر نظیر انرژی خورشیدی و بادی اعطا كنند.
اما سرعت تغییرات اقلیمی بیشتر از اقدامات كشورهای جهان است و همین مساله رخدادهای مخرب ناشی از گرمایش زمین را با رشد قابل توجهی همراه كرده و اثرات منفی آن رو به افزایش است.
ملموس ترین پیامد تغییر اقلیم در كشور ما كاهش نزولات جوی و خشكسالی سالهای متمادی است كه خود علت بحران های كم آبی، فرسایش خاك و فرو نشست زمین، افزایش ریزگردها بشمار می رود.
در این بین كشاورزان مهمترین گروهی هستند كه به دلیل نوسانات دمایی حاصل از تغییر اقلیم، بیشترین خسارت را در جریان تولید محصولات كشاورزی متحمل شده اند.
با توجه به تاثیرات بسیار منفی تغییرات اقلیمی بر كیفیت زندگی بشر، برای مقابله با آن راهكارها و روش های نوین و علمی در دستور كار قرار گیرد.

*همكاری بین المللی برای مبارزه با تغییر اقلیم ضروری است
رئیس گروه تحقیقات كاربردی هواشناسی استان كرمان گفت: گرمایش جهانی ناشی از افزایش غلظت گازهای گلخانه ای و تغییر كاربری اراضی، موجب تغییرات آشكاری در فراسنج های اقلیمی جهان و ایران شده است.
'زهرا نجفی نیك' با اشاره به پیامدهای تغییر اقلیم افزود: گرمایش جهانی پیامدهایی مانند افزایش رخداد مخاطرات جوی اقلیمی، وقوع بارش‌های سنگین و غیرمترقبه (به رغم كاهش كلی میانگین بارش)، افزایش رخداد توفان، كاهش عملكرد محصولات زراعی و باغی، كاهش امنیت غذایی را در پی داشته است.
رئیس گروه تحقیقات كاربردی هواشناسی استان كرمان ادامه داد: همچنین حذف یا جا به جایی برخی گونه های جانوری و گیاهی، افزایش انواع بیماریهای انسان، دام و گیاه، كاهش تنوع زیستی و موجودات دریایی، كاهش چشمگیر پهنه های اقلیم مرطوب و افزایش اقلیم خشك كشور، افزایش روند بیابانزایی نیز ناشی از گرم شدن زمین است.
وی با اشاره به ابعاد مختلف مخاطرات تغییر اقلیم تصریح كرد: كاهش كیفیت شاخص زیست اقلیمی و كم رونق شدن گردشگری، افزایش بیماری‌های مناطق گرمسیری مانند مالاریا، افزایش ریسك سرمایه گذاری در بخش های كشاورزی، افزایش هزینه حوادث غیرمترقبه، بی‌اعتمادی به برنامه ریزی و بودجه سالانه و همچنین افزایش مهاجرت از مناطق در معرض مخاطرات اقلیمی مهمترین مخاطرات تغییر اقلیم در كشور است.
نجفی نیك اظهار با اشاره به تغییرات محسوس دمایی داشت: در 50 سال اخیر میانگین دمای كشور با شیبی حدود چهار دهم درجه سلسیوس بر دهه افزایش یافته است.
وی ادامه داد: بررسی بارش در دوره نیم قرن اخیر نشان از كاهش آن با شیب حدود 11 میلیمتر بر دهه دارد و افزون بر این، تبخیر و تعرق ظرفیت (نیاز آبی بالقوه) با شیب 54 میلیمتر بر دهه افزایش یافته است.
رئیس گروه تحقیقات كاربردی هواشناسی استان كرمان بیان كرد: بارش در شمال غرب و غرب كشور به شكل معنی داری كاهش یافته و نزولات جوی از برف به باران تغییر شكل داده است.
وی تاكید كرد: به رغم چالش ها و پیامدهای زیان بار تغییر اقلیم، می توان با مدیریت صحیح از برخی فرصت های آن در جهت رشد اقتصادی و افزایش تعاملات بین المللی استفاده كرد.
نجفی نیك با اشاره به كاهش سوخت های فسیلی برای جلوگیری از گرمایش زمین ادامه داد: ایران به لحاظ قرار داشتن در موقعیت جغرافیایی مناسب، می تواند به قطب بین المللی تولید انرژی پاك با استفاده از منابع عظیم انرژی خورشیدی در مناطق مركزی و جنوبی كشور تبدیل شود.
رئیس گروه تحقیقات كاربردی هواشناسی استان كرمان اظهار داشت: حركت به سوی اقتصاد بدون نفت، برنامه ریزی و حمایت از شركت های دانش بنیان برای ارتقاء دانش و فناوری های نوین در تولید انرژی های تجدیدپذیر، برنامه ریزی برای تغییر تدریجی رژیم غذایی كشور در راستای كاهش یا حذف محصولات دارای محدودیت اقلیمی باید در دستور برنامه های كلان كشور قرار گیرد.
وی با اشاره به برخورد علمی با پدیده تغییر اقلیم تصریح كرد: تولید دانش سازگاری با اقلیم و ایجاد رشته های تحصیلی مرتبط با مهندسی اقلیم و با هدف بهبود سیستم ها در راستای كاهش انتشار گازهای گلخانه ای و سیستم های با بهره وری بالای انرژی و رهبری علمی باید برنامه ریزی و اجرا شود.
نجفی نیك افزود: افزایش دما، كاهش بارش و افزایش فراوانی رخداد پدیده های مخرب جوی در كشور به ویژه در 2 دهه اخیر، از آن جمله تاثیرات منفی این رخداد هستند.
وی تاكید كرد: با توجه به خسارات سنگین كشاورزی بر اثر نوسانات جوی، امكان كشت دوم برخی محصولات با توجه به تغییر رژیم دمایی و كاهش یا حذف روزهای یخبندان در برخی مناطق كشور ضروری به نظر می رسد.

*تغییر اقلیم كیفیت زندگی را با افت رو به رو كرده است
مدیركل حفاظت محیط زیست استان كرمان گفت: تغییر اقلیم متاثر از علل و عوامل مختلفی همچون گازهای گلخانه ای، تغییرات اتمسفری و اقیانوسی، آتش فشان ها و غیره است كه در مقیاس جهانی اتفاق می افتد و تاثیرات مخربی بر كره زمین می گذارد.
'رضا جزینی زاده' افزود: تغییرات اقلیمی منجر به دگرگونی در وضع آب و هوا، تغییر توزیع مكانی و زمانی بارش ها و افزایش میانگین درجه هوا در نزدیكی سطح زمین شده است.
وی تصریح كرد: افزایش دی اكسید كربن حاصل از گازهای گلخانه ای تغییر اكو سیستم را در پی دارد و تاثیرات منفی بر گونه های گیاهی و جانوری می گذارد كه باعث مهاجرت جانوران و تغییر پوشش گیاهی شود.
مدیركل حفاظت از محیط زیست استان كرمان اظهار داشت: زنجیره غذایی و محیط زیست در پی گرمای جهانی آسیب می بیند و با رخ دادن خشكسالی و از دست رفتن منابع آبی، مهاجرت حیوانات را از زیستگاه ها به آبادی ها و شهرها داریم كه منجر به تلف شدن و شكار این حیوانات می شود.
وی با بیان اینكه عامل انسانی مهمترین دلیل تغییر اقلیم است افزود: این تغییرات در كوتاه مدت و بلند مدت، همه فعالیت های بشری را در بخش های مختلف با اختلال روبرو می كند.
جزینی زاده با اشاره به رابطه مستقیم تغییر اقلیم و پدیده ریزگردها گفت: در سالهای گذشته با توجه به تراكم خوب پوشش گیاهی طوفان ها تاثیر چندانی بر محیط زیست كشور و استان نداشتند، اما در سالهای اخیر با ظهور خشكسالی، بیش از 33 درصد از ریزگردها در كرمان تولید می شود.
وی ادامه داد: ریزگردها كیفیت زندگی در شرق، جنوب و حاشیه كویر لوت در استان كرمان را با افت مواجه كرده است كه نتیجه آن مهاجرت مردم به نقاط دیگر كشور و استان بوده است.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان كرمان تاكید كرد: باید برای تغییرات آب و هوا و اقلیم باید آمادگی داشته باشیم و نباید در مصرف منابع آبی بویژه آب های تجدید ناپذیر بی توجه باشیم.
وی افزود: باید خودمان را با تغییر اقلیم سازگار كنیم و در حوزه شیوه ها و راهكارهای مقابله با این پدیده سرمایه گذاری كنیم و با روش های علمی تاثیرات منفی گرمایش جهانی را به حداقل برسانیم.
جزینی زاده گفت: باید با آگاهی و مشاركت مردم تاثیرات منفی تغییر اقلیم را كاهش دهیم و با زندگی سبز و بهره وری از انرژی و اختصاص بودجه مناسب به جنگ تغییرالت اقلیمی برویم.

*بیشترین مخاطرات تغییر اقلیم در بخش كشاورزی اتفاق افتاده است
معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد كشاورزی استان كرمان گفت: تغییرات اقلیمی واقعیتی است كه تمام جهان را تحت تاثیر خود قرار داده و بیشترین مخاطرات این پدیده در بخش كشاورزی اتفاق افتاده است.
'محمد رضا پورخاتون' با اشاره به خشكسالی های 2 دهه اخیر در كشور و استان افزود: كمیت و كیفیت آب در طول سالهای گذشته تعییرات منفی داشته است و شاهد كاهش محصولات كشاورزی هستیم.
وی تصریح كرد: حرارت و سرمای بی موقع و ناگهانی ناشی از تغییر اقلیم، خسارت های بسیاری به محصولات كشاورزی كرمان وارد می كند و دسترنج كشاورزان بر باد می رود.
معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد كشاورزی استان كرمان افزود: در سال جاری به واسطه تغییرات جوی 85 درصد از محصول پسته، 30 هزار تن خرما و 10 هزار تن گردو استان كرمان كاملا از بین رفت.
وی با بیان اینكه شیوع آفات كشاورزی نیز از تاثیرات غیر مستقیم تغییر اقلیم است، تصریح كرد: آفت هایی مانند پسیل پسته، كرم خراط و چوبخوار گردو و زنجره خرما و خشكیدگی از مهمترین تهدیدات محصولات كشاورزی بشمار می رود كه در چند سال گذشته فراگیر شده است.
پور خاتون با اشاره به تغییر دما بر اثر تغییر اقلیم گفت: گرمای بیش از حد هوا در فصول پاییز و زمستان، خواب زمستانی درختان را مختل می كند و قدرت باروری آنها را كاهش می دهد و روشهای مصنوعی برای جبران این مشكل تاثیر كافی ندارد.
وی اظهار داشت: هرچند تغییر اقلیم پدیده ای فراگیر است و مقابله با آن مستلزم اقدامات بین المللی و ملی است، اما با برنامه ریزی و پیشگیری می توان اثرات آن را محدودتر كرد.
گزارش:داود رجبی
شبد**7437/ 5054/1630**1455**