سفرهاي شهرستاني با رويكرد جديد و عملياتي دنبال مي شود

بيرجند - ايرنا - استاندار خراسان جنوبي گفت: سفرهاي شهرستاني را با رويكرد جديد و برنامه هاي كاربردي و عملياتي تر دنبال مي كنيم.

به گزارش ايرنا محمد صادق معتمديان پنجشنبه شب در نشست شوراي اداري شهرستان نهبندان كه دومين روز سفر به اين شهرستان برگزار شد، افزود: براساس مسائل و مشكلاتي كه در شهرستان ها وجود دارد، مسئوليت پيگيري موضوعات مختلف با معاونان استانداري است و در نهبندان با وجود مشكلات عمراني و زيرساختي مسئوليت پيگيري مسائل و مشكلات اين شهرستان به معاونت هماهنگي امور عمراني استانداري محول شده است.
وي فرصت سوزي را يكي از آسيب هاي جدي در مناطق محروم دانست و تاكيد كرد: بايد با تلاش مضاعف و روحيه جهادي مشكلات استان را پيگيري و حل كنيم زيرا زمان ما بسيار محدود است و در حال حاضر دو سال و نيم به پايان كار اين دولت باقي مانده است و زمان زيادي براي اجراي برنامه ها نداريم.
نماينده عالي دولت در خراسان جنوبي گفت: انتظار ما از مسئولان استان اين است كه تلاش بيشتري انجام دهند تا شرمنده مردم نشويم؛ مسئوليت ها به عنوان امانت زودگذر است و اميد است زماني كه از مسئوليت ها جدا مي شويم شرمنده مردم و خون شهدا نشويم.
وي بيان كرد: عليرغم تمام مشكلات و چالش ها، مردم استان پاي انقلاب و نظام ايستاده اند و كمترين مسائل امنيتي كشور در خراسان جنوبي وجود دارد لذا با وجود همه مولفه هايي كه در زمينه ناامني وجود دارد اما خراسان جنوبي با ضريب امنيت بالا از امن ترين استان هاي كشور است.
معتمديان با تاكيد بر اينكه بايد توسعه همه جانبه استان در اولويت قرار گيرد گفت: بايد از توانمندي و ظرفيت هايي كه داريم بيشترين استفاده را داشته باشيم تا شاهد جهشي در راستاي رشد و توسعه استان باشيم.
وي افزود: با توجه به نيروي انساني قوي و مردم نجيب و ولايت مدار، اميدواريم در فاصله كوتاه، شكافي كه در زمينه برخورداري و عدم برخورداري در استان هاي كشور وجود دارد از بين برود.
معتمديان گفت: 360 كيلومتر مرز مشترك با كشور افغانستان داريم كه اگر از اين فرصت مرز مشترك غافل شويم، آسيب هايي را در استان به دنبال خواهد داشت و بازارچه هاي متعددي در سنوات گذشته در شهرستان هاي مرزي راه اندازي شده كه امروز تعطيل و نيمه تعطيل هستند و بايد تلاش كنيم اين ظرفيت ها فعال شود و مردم از اين ظرفيت ها بهره مند شوند.
وي تصريح كرد: اگر به دنبال امنيت پايدار در شهرستان هاي مرزي هستيم بايد زمينه ماندگاري مردم را در نقاط مرزي فراهم كنيم و توسعه همه جانبه استان نيز نياز به امنيت پايدار دارد.
استاندار خراسان جنوبي با اشاره به اينكه خشكسالي هاي چندين ساله و كم آبي مهاجرت روستائيان را در نقاط مرزي به دنبال داشته است، اضافه كرد: انتقال آب اولويت جدي دولت است و انتقال آب از درياي عمان به استان هاي شرقي از جمله سيستان و بلوچستان، خراسان رضوي و خراسان جنوبي به زودي اجرايي خواهد شد.
وي با بيان اينكه پايه بودجه اي استان ضعيف ديده شده و مشكلاتي در حوزه بودجه اي داريم، اضافه كرد: در مجموع در نهبندان و استان در زمينه اجراي پروژه هاي ملي وضعيت خوبي نداريم و كمترين پروژه هاي در سطح كشور متعلق به خراسان جنوبي است.
معتمديان اظهار داشت: در تلاش هستيم با پيگيري و تلاش هاي مضاعف عقب ماندگي هاي استان را جبران كنيم و در اين زمينه بايد حداقل بودجه استان براساس اولويت ها هزينه شود و در شهرستان هاي كم برخوردار توجه ويژه اي در زمينه تكميل زيرساخت ها و رفع محروميت هاي فوري خواهيم داشت.
وي گفت: پيگير هستيم كه اعتبارات ملي كه در سازمان ها و وزارتخانه ها لحاظ شده براي توسعه استان جذب شود زيرا كل بودجه استان ها در لايجه بودجه 12 درصد است و 88 درصد در اختيار سازمان و وزارتخانه ها قرار دارد و ما جزو استان هايي هستيم كه كمترين برخورداري را از اين سهم 88 درصدي داريم.
معتمديان از مديران كل استاني خواست در راستاي جذب اعتبارات ملي براي توسعه استان تلاش كنند و افزود: بايد بخشي از عقب ماندگي استان را در سفر مسئولان ارشد نظام از جمله رياست جمهوري جبران كنيم.
وي گفت: اگر بتوانيم زمينه حضور مقام معظم رهبري را در استان فراهم كنيم علاوه بر حضور پر خير و بركت ايشان، بخشي از عقب ماندگي هاي تاريخي ما در زمينه حوزه زيرساخت ها پوشش داده مي شود.
نماينده عالي دولت در خراسان جنوبي اظهار داشت: اگر تنها به اعتبارات مصوب استاني تكيه كنيم اين اعتبارات پاسخگوي مسائل روزمره استان هم نخواهد بود و براي جبران عقب افتادگي هاي استان نياز است تلاش جدي و مضاعف با روحيه جهادي داشته باشيم.
وي گفت: عليرغم اينكه نظام اسلامي در 40 سال گذشته خدمات خوبي در مناطق محروم انجام داده است اما نهبندان يكي از محروم ترين شهرستان هاي كشور است و مردم شهرستان مشكلات متعددي در زمينه هاي مختلف دارند.
وي آمار تصادفات در جاده هاي نهبندان را نگران كننده دانست و افزود: به راحتي مردم در جاده هاي شهرستان جان خود را از دست مي دهند كه بايد پروژه هاي خوبي را در اين زمينه فعال كنيم.
معتمديان تاكيد كرد: كمبود آب، مشكلات كشاورزي، مهاجرت و خالي از سكنه شدن روستاها و مشكلات معيشتي و بيكاري از جمله موضوعاتي است كه بايد در اين شهرستان مورد توجه قرار گيرد.
وي گفت: در بازديدهاي ميداني كم آبي يكي از مهمترين مشكلات روستائيان بود و تلاش ما اين است كه در يك زمان بندي مشخص با بسيج امكانات استاني و ملي مسائل و مشكلات روستاها به خصوص كم آبي را رفع كنيم.
معتمديان افزود: مردم انتظار دارند وقتي مسئولان به منطقه اي سفر مي كنند مشكلات را حل كنند و اميدواريم سفرهاي شهرستاني داراي خروجي باشد و مسئولان در اجرايي شدن مصوبات شهرستان ها تلاش كنند.
وي با بيان اينكه شهرستان نهبندان عليرغم تمام محروميت هايي كه دارد ظرفيت هاي بالقوه اي بسيار خوبي نيز دارد بيان كرد: بازديدهاي ميداني از معادن شهرستان نشان از ثروت هاي خدادادي در منطقه دارد كه بايد تلاش كنيم توجه ملي به اين ظرفيت ها بيشتر شود.
استاندار خراسان جنوبي اظهار داشت: خراسان جنوبي ظرفيت تبديل به عسلويه معدني كشور را دارد كه نهبندان يكي از مهمترين شهرستان ها در اين زمينه است و بايد با ايجاد زيرساخت ها زمينه حضور سرمايه گذاران بيشتر شود.
معتمديان ميزان سرمايه گذاري خارجي استان را 99 ميليون دلار و در مقايسه با ساير استان ها رقم بسيار ناچيزي عنوان كرد و گفت: در زمينه ايجاد زيرساخت هاي براي حضور سرمايه گذاران ضعيف عمل كرده و نتوانسته ايم ظرفيت هاي استان را به خوبي معرفي كنيم.
وي تصريح كرد: تنوع و تكثر مواد معدني خوبي در استان و نهبندان داريم و در شرايطي كه اكتشافات معدني ما كامل نشده است رتبه چهارم كشور را از نظر تنوع مواد معدني داريم.
معتمديان گفت: بايد تلاش مضاعف كنيم تا ظرفيت بالقوه نهبندان را به بالفعل تبديل كنيم و تحرك اقتصادي خوبي در زمينه ايجاد اشتغال و معيشت مردم اين شهرستان ايجاد شود.
استاندار خراسان جنوبي عصر روز گذشته (چهارشنبه) در نخستين سفر شهرستاني خود به نهبندان بدو ورود به شهر شوسف مورد استقبال امام جمعه و فرماندار اين شهرستان قرار گرفت و سپس با حضور در مزار شهداي گمنام اين شهر با ذكر فاتحه با آرمان‌هاي اين شهيدان والامقام تجديد ميثاق كرد.
معتمديان همچنين در آغاز سفر سه روزه به شهرستان نهبندان با جانباز سرافراز 45 درصد محمد خدادادي در شهر شوسف ديدار و از وي تجليل كرد.
ديدار با روسا و اعضاي شوراهاي اسلامي و نيز نخبگان و فرهيختگان شهرستان نهبندان از ديگر برنامه هاي نخستين روز سفر معتمديان بود.
استاندار خراسان جنوبي در دومين روز سفرش به نهبندان از روستاي هدف گردشگري دهسلم و پايگاه ميراث طبيعي بيابان لوت و پروژه كمپ كويرنوردي در اين روستا بازديد كرد.
معتمديان با مردم روستاي آتشكده و جمعي از معتمدين، شوراهاي اسلامي و دهياران روستاهاي اطراف آن ديدار و گفت و گو كرد و نيز در نشستي مشكلات آنان را مورد بررسي قرار داد.
همچنين استاندار خراسان جنوبي در بازديد از مجتمع آبرساني شاهكوه نهبندان، بر لزوم تسريع در روند احداث اين پروژه براي رفع مشكل كم آبي اين منطقه تاكيد كرد.
بازديد از معدن سنگ گرانيت گل پنبه اي سردشت در روستاي لخشك و بازارچه دوكوهانه از ديگر برنامه هاي معتمديان در دومين روز سفرش به نهبندان بود.
شهر نهبندان مركز اين شهرستان در 200 كيلومتري جنوب بيرجند مركز خراسان جنوبي قرار دارد.
7556*3028