70 هزار پایان نامه دانشجویی «همانند جویی» شد

اصفهان - ایرنا - رییس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداك) گفت: بیش از 70 هزار پایان نامه دانشجویی در سه سال گذشته «همانند جویی» شد.

همانند جو، سامانه ای است كه در زمینه شناخت و كشف بدرفتاری های علمی و كپی پایان نامه ها و با هدف پیشگیری از بد رفتاری های علمی به كار گرفته می شود.
سیروس علیدوستی روز پنجشنبه در حاشیه برگزاری پنجمین همایش حقوقی دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی در اصفهان در گفت و گو با ایرنا افزود: این پژوهشگاه از حدود 50 سال پیش تاسیس شده است اما نخستین كار رسمی خود را در سال 95 با بخشنامه وزیر وقت علوم، تحقیقات و فناوری آغاز كرد.
وی گفت: همانند جویی پس از تصویب مجلس شورای اسلامی از سه سال پیش با جدیت بیشتری ادامه یافت.
رییس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران اظهار داشت: ایرانداك بوسیله سامانه هایی از جمله همانندجو، پیشینه پژوهش و كیان بطور اختصاصی در زمینه بدرفتاری های علمی فعالیت می كند.
وی با اشاره به این كه هر كپی برداری از پایان نامه های قبلی به منزله تقلب نیست، اضافه كرد: با استفاده از این سامانه ها می توان هر بخش از یك پایان نامه را انتخاب و مطالب مشابه آن را در صورت وجود، در سامانه پیدا كرد.
علیدوستی گفت:60 درصد از پایان نامه های وزارت علوم،10 درصد از پایان نامه های دانشگاه آزاد اسلامی، 5 درصد از پایان نامه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و نزدیك به صفر درصد از پایان نامه های حوزه های علمیه در سامانه‌های اطلاعاتی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران(ایرانداك) ثبت شده است.
وی با بیان این كه قانون، همه دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی را ملزم به ثبت پایان نامه های دانشجویان خود در سامانه ایرانداك كرده است، افزود: اگر پوشش این پژوهشگاه گسترده باشد امكان یافتن بیشتر پایان نامه ها وجود دارد.
رییس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران اظهار داشت: ثبت این تعداد اندك پایان نامه در همه رشته ها و مقاطع تحصیلی توسط همه دانشگاه ها و در كلیه گروه های آموزشی انجام شده است.
سامانه همانندجو با دریافت متن نوشتار از كاربر و مقایسه خودكار آن با متن كامل پایان‌نامه‌های كارشناسی ارشد و رساله‌های دكترای موجود در پایگاه‌های ایرانداك، نوشته‌های همانند را بازیابی می كند و اندازه و منابع اطلاعات آنها را نمایش می‌دهد.
پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران(ایرانداك) وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری زیر نظر هیات امناء با نام نمادین «گنج دانش» با شعار «به از گنج دانش به گیتی كجاست» در قالب سه پژوهشكده فعالیت می كند.
در حال حاضر اطلاعات بیش از600 هزار پایان نامه و نزدیك به150 هزار پیشنهاد در پایگاه اطلاعات علمی ایران(گنج) در دسترس كاربران قرار دارد.
قانون «پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» در اجرای اصل 123 قانون اساسی، سال گذشته در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و به تایید شورای نگهبان رسید.
بر اساس این قانون، تهیه، عرضه یا واگذاری آثاری از قبیل رساله، پایان ‌نامه، مقاله، طرح پژوهشی، كتاب، گزارش یا سایر آثار مكتوب و ضبط شده پژوهشی، علمی و هنری اعم از الكترونیكی یا غیرالكترونیكی توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی به قصد انتفاع و به عنوان حرفه یا شغل و با هدف ارائه كل اثر یا بخشی از آن توسط دیگری به عنوان اثر خود، جُرم است و مرتكب یا مرتكبان علاوه بر واریز وجوه دریافتی به خزانه دولت، مشمول مجازات می شوند.
پنجمین همایش حقوقی دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی به منظور تبیین و همفكری در باره اجرای قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی با حضور مدیران و كارشناسان حقوقی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه های كشور روز پنجشنبه در شهرك علمی و تحقیقاتی اصفهان برگزار شد.
7150 /6027