حوزه سلامت درخشان ترین كارنامه دولت تدبیر و امید است

همدان- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشكی همدان گفت: حوزه بهداشت، درمان و سلامت درخشان ترین كارنامه دولت تدبیر و امید است و امروز پس از 40 سال از پیروزی انقلاب، این عرصه یكی از حوزه هایی است كه بسیار خوب توانست به اهدافش برسد و حتی از آنها عبور كرد.

به گزارش ایرنا، دكتر سید حبیب الله موسوی بهار روز پنجشنبه در آیین نكوداشت بزرگ بانوی عرصه سلامت زنده یاد بانو «فخرالحاجیه» و همایش تجلیل از بانوان خیر عرصه سلامت شهرستان ملایر افزود: بهداشت و درمان در راس حوزه هایی است كه هم اكنون در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب بسیار شایسته ارزیابی می شود.
وی با بیان اینكه دولت تدبیر و امید از ابتدا توجه ویژه ای به حوزه سلامت داشت، بیان كرد: عملیات وسیعی در این حوزه انجام و به دنبال آن معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و دانشگاه های علوم پزشكی تاسیس شد.
موسوی بهار ادامه داد: حمایت دولت از این حوزه و همچنین همراهی خوب مجمع خیران سلامت بویژه در استان همدان، دست در دست هم دادند تا بتوانیم خدمات را در حوزه بهداشت، درمان و سلامت گسترده تر كنیم.
رییس دانشگاه علوم پزشكی همدان افزایش امید زندگی مردم ایران در سال 57 از 55 سال به 76 سال در حال حاضر را یكی از اقدامات شایسته و اثرگذار حوزه بهداشت و درمان برشمرد و گفت: در سند چشم انداز نقطه هدفگذاری ما رسیدن به سن امید 80 سال است.
دكتر موسوی بهار افزود: با وجود توسعه و پیشرفت های بسیار خوب در عرصه های مختلف، حوادث و اتفاقات ترافیكی امروز امید به زندگی مردم ایران را تحت تاثیر قرار داده است.
وی اظهار داشت: در زمینه پوشش واكسیناسیون، ریشه كنی بیماری های واگیر، كاهش مرگ و میر مادران باردار، نوزادان و كودكان زیر پنج سال، سال ها است كه كشور ما از نقطه هدف سازمان جهانی بهداشت عبور كرده است.
موسوی بهار ادامه داد: الگوی بیماری ها و مرگ و میر ایران منطبق با جوامع صنعتی پیشرفته است و در راس آنها بیماری های قلبی و عروقی است.
وی با بیان اینكه برای كاهش بیماری های قلبی و عروقی نیز وزارت بهداشت و درمان اقدامات خوبی انجام داده است، گفت: در كنار این امر توجه به سبك زندگی، فعالیت، تحرك، نوع تغذیه و كنترل دیابت باید در اولویت مردم قرار گیرد.
رییس دانشگاه علوم پزشكی همدان تاكید كرد: خیران حوزه سلامت در شهرستان ها به موضوع كانون سلامت محلات توجه كنند و ورزش های همگانی و اصلاح الگوی درست تغذیه را مورد توجه شهروندان قرار دهند.
موسوی بهار همچنین جایگاه بانوان در عرصه سلامت را مهم برشمرد و گفت: مردانگی همیشه به مرد بودن نیست، بلكه مردانگی یك صفت انسانی و سبك است كه بانوان جامعه ما دارای این صفت برجسته انسانی هستند و در این عرصه افتخارات بزرگی آفریدند.
وی ملایر را در عرصه سلامت یكی از شهرستان های پیشتاز و پیشگام در استان و كشور دانست و افزود: خیران و نیكوكاران ملایر در حوزه های مختلف بهداشت و درمان افتخار آفریده اند.
رییس مجمع خیران سلامت ملایر نیز بانو «فخرالحاجیه» را نخستین بانوی خیر و نیكوكار در عرصه سلامت این شهرستان دانست و گفت: تاكنون تجلیل و نكوداشت از مقام والای این بانوی بزرگ خیر عرصه سلامت مغفول مانده بود كه امیدواریم با این اقدام نام و یاد این بزرگان همواره زنده بماند.
دكتر عباس آذرهمایون با بیان اینكه بزودی طرح احداث آرامگاه بانو فخرالحاجیه و همسر وی به بهره برداری می رسد، ادامه داد: هر كار خیری در این شهرستان رخ داده، دست بانوان در میان بوده است.
وی اظهار داشت: با توجه به كمبود منابع مالی در كشور، كمك فزاینده خیران و نیكوكاران عرصه سلامت و خرید تجهیزات پزشكی و اجرای طرح های درمانی توانست این چالش را به خوبی رفع كند.
رییس مجمع خیران سلامت ملایر با بیان اینكه با استقبال بسیار خوب خیران بویژه بانوان در این عرصه مواجه هستیم، گفت: علاوه بر كمك خیران برای احداث طرح های درمانی، احداث بیمارستان، بازسازی بخش های بیمارستانی و خرید تجهیزات، شاهد مشاركت مددكاران مجرب در كمك به بیماران سخت درمان از طریق مجمع خیران سلامت هستیم.
دكتر آذرهمایون ادامه داد: همچنین ماهیانه با كمك بانوان خیر مبلغی برای كمك به بیماران نیازمند سخت درمان، شیمی درمانی و پرتودرمانی پرداخت می شود و در جشنواره غذا نیز عواید فروش این جشنواره برای كمك به بیماران سرطانی هزینه شد.
وی یادآور شد: در حال حاضر ملایر در زمینه اهدای عضو نیز بسیار خوب عمل كرده و نخستین همایش این حوزه را در غرب كشور برگزار كردیم.
به گزارش ایرنا، در این آیین از بانوان خیر و نیكوكار عرصه سلامت ملایر در حوزه هایی همچون ساخت طرح های درمانی، بازسازی بخش های بیمارستانی، خرید تجهیزات پزشكی، اهدا كننده آپارتمان و ملك برای كمك به امر بهداشت و درمان و پرستاران خیر در امر كمك به بیماران سخت نیازمند، تجلیل شدند.
شادروانان فاطمه امیری، زینب اكبری، شهناز عبدلی جورابی، مینا فراهانی، سمیه علیئی، رویا رضایی، ركسانا روستایی حسین آبادی، افسر اسدی، اكرم تركزبان و منیژه احمدی از بانوان خیر عرصه سلامت این شهرستان هستند كه با اهدای اعضای خود به دیگر همنوعانشان زندگی بخشیدند.
مجمع خیران سلامت ملایر از اردیبهشت سال 91 تشكیل و فعالیت خود را آغاز كرد و هم اكنون بیش از 350 عضو دارد.
در اوایل سال 96 نیز شورای مشاركت های مردمی بانوان این مجمع تشكیل شد كه بیش از 160 عضو و چهار كمیته آموزش و پیشگیری، فرهنگی، ورزشی و مذهبی دارد.
7528/2090