1200 كشتی غرق شده در خلیج فارس وجود دارد

تهران- ایرنا- معاون آموزش نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: 1200 كشتی غرق شده در خلیج فارس وجود دارد كه 40 فروند از آنها غول پیكر است.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، امیر دریادار «پرویز سلیمی پناه» روز پنجشنبه در دومین همایش ملی آموزش جغرافیا با رویكرد آب و محیط زیست در كتاب های درسی كه در شركت مدیریت منابع آب ایران برگزار شد، افزود: این كشتی های مغروقه با مخازن سوخت تجزیه ناپذیر و بار خود در حال تخریب محیط دریا هستند كه نیروی دریایی برای خارج كردن آنها از آب تلاش می كند.
وی همچنین گفت: سالانه بیش از 30 حادثه دریایی در خلیج فارس و دریای عمان رخ می دهد.
وی فعالیت نیروی دریایی در حفظ محیط زیست را این گونه برشمرد: این نیرو به عنوان حافظان دریا، به محض مشاهده كشتی در حال تخلیه زباله، بلافاصله آن را توقیف و به مراجع قضایی تحویل می دهد. هچنین تمام كشتی هایی كه در ابعاد مختلف فعالیت می‌كنند را بازرسی می كند.

** مرزهای آبی كشور مظلوم واقع شده اند
معاون آموزش نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی با بیان اینكه باور عمومی به دریا فقط تفریح و سرگرمی است، گفت: باید با آموزش از نخستین پایه های تحصیل در مدارس، فرهنگ نگاه به دریا را تغییر داد و هر دانش آموز با آموخته های خود، سفیری برای پاكی دریا شود.
سلیمی پناه یادآور شد: بیش از 2500 كیلومتر از مرز های كشور، آبی است كه همواره مظلوم واقع شده و كمتر به حفظ و نگهداری آن توجه می شود.
وی ادامه داد: بشر بیشتر به فكر تلاش برای آسایش زندگی خود است غافل از اینكه تمامی موجودات برای آسایش آنان بوجود آمده اند و با بهره بری بهینه می تواند به عنوان اشرف مخلوقات بهتر زندگی كند. اما متاسفانه با ایجاد آلودگی محیط زیست، تغییرات چشمگیری در چرخه حیات به وجود آورده و با این تغییرات، منافع و حیات را به مخاطره انداخته است.
سلیمی پناه، موارد تاثیرگذار بر تخریب محیط زیست را فاضلاب های شهری و صنعتی و كشاورزی، گردشگری ناصحیح و بدون نظارت، فاضلاب های شناورها و كشتی ها، آلودگی های صوتی در سطح و اعماق دریاها و مواد نفتی تجزیه ناپذیر عنوان كرد.
وی یادآور شد: اگر قرار باشد كه محیط زیستی سالم داشته باشیم باید از كودكی تفكر حفاظت از محیط زیست را آموزش دهیم تا سفیران دریای پاكی رشد كنند كه مانع از تخریب آن شوند.
وی یادآور شد: توسعه فرهنگ دریایی یكی از دلایل مشاركت نیروی ارتش در این همایش ها است تا با همكاری و حمایت های همه جانبه، فرهنگ دریایی از تفریح صرف به پاكیزگی و حفظ محیط دریایی تغییر یابد. در این میان، رسالت آموزش و پرورش و استادان در این حوزه رسالت بزرگ و اثربخشی است ك در ابعاد مختلف نظری، عملی و گفتاری و تقویت كتاب های درسی می توانند در دبستان این فرهنگ را غنی تر كنند.

** آموزش از دبستان، شاه كلید حفظ منابع آبی و محیط زیستی است
«محمد ابراهیم نیا» مشاور مدیر عامل منابع آب ایران هم از دیگر سخنرانان این همایش بود كه ضمن ابراز خرسندی از این كه همكاری های بین بخشی وزارت نیرو و جغرافیا و نحوه عملكرد آنان شدت گرفته است، گفت: همواره توسعه دارای دو بعد اقتصادی و فرهنگی است كه همواره بعد اقتصادی در اجحیت قرار می گیرد چرا كه رفاه به همراه می آورد.
وی افزود: بعد دیگر توسعه فرهنگی و رفتاری است كه عموما مغفول مانده و آنچنان كه به موضع مادی و اقتصادی پرداخته می شود به موضع فرهنگی توجهی نمی شود؛ ما تلاش داریم تا بتوانیم در سایه همكاری، علاوه بر پیشرفت اقتصادی، در بخش فرهنگی هم رضایت ایجاد كنیم.
به بیان ابراهیم نیا، این امر امكان پذیر نیست مگر این كه آموزش و پرورش در مقطع پیش دبستانی و دبستانی به بعد هشدارهای محیط زیستی را آموزش دهد. در واقع جغرافیا، علم توصیف زمین است و باید زمین را با آنچه كه هست خوب توصیف كنیم تا به آن آینده خوب برسیم.
وی ضمن بیان اینكه متوسط آب تجدید پذیر حدود 116 میلیارد متر مكعب اما مصرف 100 میلیارد متر مكعب است، هشدار داد: به سمت نامتوازی میزان بارش ها با اسكان جمعیت پیش می رویم و این یعنی فاجعه بشری كه افزایش دما هم به آن دامن زده و به طور متوسط 27 میلیارد متر مكعب حجم تبخیر افزایش پیدا كرده است.
مشاور مدیر عامل منابع آب تصریح كرد: سبك زندگی نیاز به تغییر دارد كه باید از آموزش به فرزندان شروع شود. همچنین سند آمایش سرزمین كه مغفول مانده هم باید به كتاب های درسی وارد شود تا كودكان مدیریت منابع آب را از ابتدا بیاموزند تا بتوان در آینده نزدیك این حوزه را با یك مدیریت یكپارچه اصلاح كرد.
وی بر آموزش آموزش دهندگان نیز تاكید كرد و افزود: باید این آموزش به صورت اقلیم به اقلیم و منطقه به منطقه و بومی انجام شود تا هر آموزش دهنده ای بتواند با آگاهی از آب و هوای اقلیم خود، كودكان را مطلع كند.
دومین همایش ملی آموزش جغرافیا با رویكرد آب و محیط زیست در كتاب های درسی از صبح امروز پنجشنبه آغاز به كار كرد و ساعاتی پیش به كار خود پایان داد.
علمی*9294*2025