یك میلیون و 217 هزار دلار دیه بابت سانچی پرداخت شد

تهران- ایرنا- وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی از پرداخت یك میلیون و 217 هزار دلار یه به خانواده های شهدای حادثه سانچی خبر داد.

محمد شریعتمداری روز پنجشنبه در حاشیه آیین گرامیداشت نخستین سالگرد شهدای سانچی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: این مبلغ به خانواده هایی كه تشریفات قانونی مربوط به حصر وراثت را طی كرده و پرونده تشكیل داده اند، پرداخت شده است.
وی همچنین از پرداخت 340 هزار دلار غرامت به فرزندان این شهدا خبر داد.
شریعتمداری با ابراز تسلیت به خانواده های شهدای سانچی گفت: هیچ اقدامی جایگزین این ضایعه بزرگ نخواهد شد اما بابت سال های خدمتی كه این شهدا داشته اند تمام كادر كشتی بیمه هستند و از ابتدای حادثه تلاش شده حداقل امكانات در توان شركت ملی نفتكش در اختیار خانواده های آنان قرار گیرد.
شریعتمداری همچنین از پرداخت 50 تا 60میلیون تومان به عنوان مستمری به هر یك از خانواده های شهدای سانچی خبر داد و گفت: در حوزه استخدام فرزندان شهدا نیز همه اینها به كار گرفته خواهند شد.
وی در این پیوند توضیح داد: خانواده هایی كه اقدام كرده بوند كارها در دست انجام است كه در این میان 9 خانواده ها مراجعه نكرده بودند كه از آنها تقاضا شد، مراجعه كنند.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی خاطرنشان كرد: در دادگاه هنگ هنگ اصل موضوع تصادف كشتی ایرانی و چینی مطرح شده كه مراحل توسط وكلا و شركت نفتكش ایران پیگیری می شود.
وی در عین حال از اخذ مبالغی بابت بیمه از سوی شركت های بیمه برای كشتی سانچی خبر داد و گفت: بیمه های بین المللی خسارت خود را (در ارتباط با آلودگی دریایی و امداد و نجات در دریاها طبق كنوانسیون های بین المللی) پرداخت كرده اند.
شریعتمداری درباره تاثیر تحریم ها بر پیگیری مساله سانچی هم گفت: تا جایی كه اطلاع دارم در حوزه پرداخت بیمه مشكل خاصی وجود ندارد.
وی در عین حال تصریح كرد كه روند رسیدگی به موضوع سانچی با توجه به شدت و آمار تلفات بالای سانحه نشان می دهد كه امكان شناسایی مقصر وجود ندارد و یا پایین است.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی افزود: با این وجود، موضوع در هنگ هنگ مطرح است و با انجام بررسی ها در آینده مشخص خواهد شد كه تاكنون نتیجه ای حاصل نشده است.
وی با سخت خواندن تشخیص مقصر حادثه گفت: اگر بتوانیم تعیین كنیم كه تقصیر با چه كسی بوده است خود یك امتیاز است اما شاید امكان پذیر نباشد.
به گزارش ایرنا، نخستین آیین یادبود قربانیان سانحه كشتی سانچی عصر امروز در حسینیه ارشاد تهران برگزار شد.
شانزدهم دی ماه پارسال نفتكش تحت مالكیت شركت ملی نفتكش ایران به نام «سانچی» كه با محموله میعانات گازی به سفارش شركت «هانوا توتال» كره جنوبی عازم این كشور بود، در 158 مایلی سواحل شرقی چین با یك كشتی فله‌بر چینی برخورد كرد.
در پی این حادثه 32 سرنشین این نفتكش جان باختند كه پیكر سه نفر به كشور بازگشت اما 29 نفر دیگر به دریا سپرده شدند.
اقتصام**6984**2025

سرخط اخبار سیاست