چندین پرنده شكاری در بندرعباس تلف شدند

بندرعباس - ایرنا - منابع محلی به ایرنا اطلاع دادند تعدادی پرنده شكاری در منطقه سرخون واقع در 20كیلومتری شمال شرقی بندرعباس در اثر برق گرفتگی تلف شده اند.

معاون فنی حفاظت محیط زیست هرمزگان ضمن تایید این خبر گفت: نمونه های پرندگان تلف شده با درجه حفاظتی مختلف از جمله گونه های در معرض خطر انقراض شامل عقاب صحرایی، عقاب شاهی و كوركور سیاه است.
میثم قاسمی روز پنجشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: كارشناسان محیط زیست در منطقه یاد شده در مجموع لاشه 11 پرنده در پای تیرهای برق بتنی مشاهده كرده اند.
معاون حفاظت محیط زیست هرمزگان توضیح داد: به طور كلی تجمع پرندگان شكاری در یك محدوده نشان دهنده وجود لاشه یا ضایعات در محل است.
به گفته قاسمی، كارشناسان در مجاورت برخی از پرنده های تلف شده، قطعه های بریده شده پای مرغ مشاهده كردند و با گشت زنی های بیشتر، حجم وسیعی از ضایعات مرغ كه به طور آزاد پراكنده شده بودند، در چند نقطه در طول یك مسیر دیده شد.
وی ادامه داد: این مساله موجب جلب پرندگان شكاری به منظور تغذیه شده و برق گرفتگی نیز در نتیجه نشستن و برخاستن روی سیم های برق است كه به احتمال زیاد، بال زنی پرنده و تماس دو سر بال به طور هم زمان با سیم ها، منجر به برق گرفتگی شده است.
قاسمی یادآور شد: پیش از این هم مواردی از تلف شدن انواع پرندگان در اثر برق گرفتگی گزارش شده اما این برای نخستین بار است كه شاهد تلف شدن جمعی پرندگان هستیم.
وی با اشاره به شروع فصل مهاجرت پرندگان به هرمزگان متذكر شد: احتمال تكرار چنین حوادثی وجود دارد كه باید برای جلوگیری از آن باید در دو بخش كارهای پیشگیرانه انجام شود.
معاون حفاظت محیط زیست هرمزگان گفت: برخی كشورها كه تجربه مشابهی داشته اند، كارهای موثری برای ایمن سازی خطوط انتقال برق انجام داده اند كه این اقدام باید در هرمزگان نیز بررسی و اجرایی شود.
قاسمی همچنین پیش بینی تمهیداتی برای جمع آوری درست و اصولی ضایعات كشتارگاه و مرغداری های منطقه را ضروری دانست.
2094 /6048