عملیات اجرایی نیروگاه بادی 50 مگاواتی میل نادر سیستان آغاز شد

زاهدان- ایرنا- عملیات اجرایی نیروگاه بادی 50 مگاواتی در منطقه میل نادر سیستان امروز/پنجشنبه/ در مراسمی با حضور احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان، حائری معاون وزیر نیرو، نمایندگان مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی و شماری از مدیران استانی و محلی آغاز شد.

به گزارش دریافتی ایرنا از روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان، سه منطقه یا زون انرژی های نو و تجدیدپذیر بادی و خورشیدی در گراغه، میل نادر و رامشار این استان مشخص شده است.
مطالعات نشان داده است كه تمام نواحی سیستان و بلوچستان برای استفاده از انرژی خورشیدی و منطقه فلات سیستان برای استفاده از انرژی بادی از ظرفیت و توانمندی قابل توجهی در سطح كشور برخوردار است.
سیستان و بلوچستان به ویژه منطقه فلات سیستان بالاترین پتانسیل استفاده از انرژی باد را داراست از این رو شواهد تاریخی نشان دهنده بهره برداری گذشتگان از این انرژی لایزال در مناطق روستایی و باستانی منطقه است كه هنوز آثاری از آن موجود است.
با توجه به نیاز هزاران مگاواتی انرژی الكتریكی 2 كشور افغانستان و پاكستان، استان سیستان و بلوچستان می تواند با داشتن ظرفیت های فراوان در انرژی نو به ویژه انرژی باد تامین كننده نیاز این 2 كشور به انرژی باشد.
بادهای مداوم و پرقدرت، ثابت بودن جهت وزش باد، نزدیكی به شبكه سراسری انتقال برق كشور، وجود جاده دسترسی به منطقه، زمین های بدون معارض و قابل واگذاری، زمین های صاف با زبری زیر سه درصد، همجواری با كشورهای متقاضی برق، زمین های وسیع با قابلیت احداث بیش از 10 هزار‌ مگاوات نیروگاه و وزش تقریبا پیوسته باد در نیمی از فصل بهار و كل فصل تابستان یعنی فصول پر مصرف برق از مهمترین ویژگی های مهم منطقه میل نادر سیستان است.
به گزارش ایرنا، سیستان بادخیزترین نقطه ایران است و ظرفیت تولید یك سوم نیاز برق كشور را دارد.
**بادهای 120 روزه از گذشته تا حال
باد مشهورترین ویژگی اقلیمی منطقه سیستان در شمال سیستان و بلوچستان است كه در زمان پر آب بودن تالاب هامون و عبور از روی آب در فصل تابستان موجب كاهش دما و ایجاد هوایی مطبوع و خنك می شد اما این روزها به یك تهدید تبدیل شده است.
پژوهشی با عنوان انرژی پتانسیل باد در كشور ایران در سال 1385 انجام شد كه بادهای 120 روزه سیستان را معروف‌ترین بادهای محلی ایران معرفی كرد. براساس تعریف این پژوهش این بادها از اواسط ماه می (اوایل خرداد ماه) تا اواسط ماه سپتامبر (اواخر شهریور) در منطقه وسیعی می وزند.
** تنها یك توربین بادی در سیستان وجود دارد
بررسی‌های علمی محمود اوكاتی عضو هیئت‌ علمی دانشگاه زابل نشان می‌ دهد كه وجود بادهای محلی در زابل امكان نصب نیروگاه بادی با توان تولید 20 هزار مگاوات برق یعنی معادل یك‌سوم نیاز برق كشور را دارد.
همچنین غلامرضا سرگلزایی مجری طرح نیروگاه‌های بادی و خورشیدی سیستان و بلوچستان چندی پیش در مصاحبه با رسانه‌ها عنوان كرد كه منطقه سیستان دارای پنج ویژگی؛ تداوم وزش باد در تمام طول سال، جهت باد ثابت و بدون تغییرات زیاد، مسطح بودن زمین و توپوگرافی بسیار اندك و همچنین همجواری با كشورهای متقاضی دریافت برق است كه در هیچ جای دنیا این پنج ویژگی در كنار هم برای بهره‌ گیری از انرژی باد فراهم نیست.
با وجود چنین شرایط مناسبی تاكنون تنها یك توربین بادی در منطقه وجود داشت و بخشی از انرژی مورد نیاز نیروگاههای برق استان از سایر استان ‌ها تأمین می ‌شود كه علاوه بر هزینه ‌بر بودن، مشكلات زیست‌ محیطی زیادی را ایجاد می ‌كنند.
این در حالیست كه تولید برق بادی انرژی لازم را طبیعت در اختیار انسان قرار می ‌دهد و هیچگونه آلودگی ایجاد نمی‌ كند و همچنین موجب افزایش امنیت انرژی می ‌شود.
عملیات احداث سه نیروگاه بادی با سرمایه ‌گذاری شركتی از كشور كره جنوبی در منطقه 'میل نادر' سیستان از ابتدای مهرماه سال گذشته با ظرفیت 150 مگاوات آغاز شد كه بنا به گفته مسئولان از لحاظ حجم و گستردگی بزرگترین نیروگاه بادی كشور محسوب می ‌شود.
ماندانا زنگنه مدیركل جذب و سرمایه گذاری استانداری سیستان و بلوچستان چندی پیش گفته بود: مطالعات بادسنجی این طرح انجام شده و بر اساس این نتایج هم اینك در مرحله طراحی چینش توربین ها قرار دارد.
علاوه بر 10 هزار هكتار از اراضی منطقه میل نادر برای اجرای این طرح كه در كریدور بادی بسیار قوی قرار دارد، به گفته برخی مسئولان 150 هكتار از اراضی منطقه 'رامشار' در سیستان نیز برای تولید حدود 1500 مگاوات برق از انرژی بادی در نظر گرفته شده اما تاكنون از این فرصت بهره برداری مناسب انجام نشده است.
انرژی باد یك گزینه با دوام برای تولید برق است، با استفاده از این روش می ‌توان برای افراد زیادی به ‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم شغل ایجاد كرد كه خود این موضوع می‌ تواند مانع مهاجرت بسیاری از افراد شود. همچنین در بخش صادرات نیز می‌ توان با توجه به هم‌ مرز بودن با كشورهای خواستار برق فعالیت‌ های زیادی انجام داد.
اكثر محققان معتقد هستند كه اولین بار سیستانیان از نیروی مكانیكی باد برای آسیاب بادی استفاده می‌ كردند و اینك می توان از نیروی الكتریكی آن در این سرزمین استفاده كرد.
بادخیزترین زمان سال در این منطقه فصل تابستان است و همچنین بیشترین مصرف انرژی الكتریكی نیز برای مقابله با گرما در همین فصل است، بنابراین هدیه باد سیستان فرصتی مغتنم برای بهره گیری از این نعمت الهی است كه اینك با همت دولت تدبیر و امید در حال شكل گیری و آغاز حركتی نو به سمت توسعه و پیشرفت است.
9923 **6081