ایتالیایی ها با برگزاری مسابقه سوپركاپ در عربستان مخالفت كردند

رم - ایرنا - شماری از صلح طلبان ایتالیایی با تجمع اعتراض آمیز در مقابل دفتر رادیو و تلویزیون دولتی این كشور (رای) در شهر رم، مخالفت خود را با برگزاری مسابقه سوپركاپ این كشور در عربستان سعودی اعلام كردند.

به گزارش ایرنا، صلح طلبان ایتالیایی از رادیو تلویزیون دولتی این كشور خواستند تا از پخش مستقیم مسابقه فوتبال سوپركاپ میان تیم های فوتبال 'یوونتوس' و 'میلان' كه قرار است روز 16 ژانویه (26 دی ماه) در جده در عربستان سعودی برگزار شود، خودداری كنند.
معترضین در این تجمع اعتراضی با انتقاد از فروش اسلحه به عربستان سعودی كه در جنگ با یمن است خواستار توقف صدور بمب به عربستان شده و آنرا مغایر قانون اساسی این كشور دانستند.
جوزپه جولیتی رئیس فدراسیون ملی مطبوعات ایتالیا نیز كه در این اعتراض حضور داشت خطاب به خبرنگاران ورزشی، فراخوان تجمع اعتراضی در مقابل سفارت عربستان سعودی در رم را برای روز برگزاری مسابقه (16 ژانویه) كرد.
مسابقه سوپركاپ ایتالیا میان تیم های یوونتوس و میلان قرار است روز 26 دی ماه در جده برگزار شود.
گفتنی است كه ایتالیا به شمار زیادی از كشورهای جهان از جمله عربستان سعودی و كشورهایی كه در جنگ هستند، سلاح می فروشد و با این كارعملا قانون اساسی خود را نقض می كند. شركت Rwm در جزیره ساردنی در غرب ایتالیا بیش از 45 میلیون یورو بمب به عربستان سعودی فروخت كه خود یك ركورد در فروش بمب برای تمام تولیدات بمب های ایتالیا محسوب می شود. عربستان سعودی 52 میلیون یورو سلاح از ایتالیا خریداری كرده و علاوه بر این 245 میلیون یورو جنگنده های یوروفایتر و تورنادو وارد كرده است.
عربستان سعودی از سال 1394 در راس ائتلافی از چند كشور عربی و با كمك و چراغ سبز آمریكا، حملات گسترده ای را علیه یمن، فقیرترین كشور عربی آغاز كرد تا به بهانه بازگرداندن منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی این كشور به قدرت، به اهداف و زیاده خواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.
تجاوز عربستان به یمن تاكنون منجر به كشته شدن بیش از 15 هزار یمنی بی گناه و ویرانی این كشور شده است.
اروپام** 461**1211