۲۰ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۵۹
کد خبر: 83165951
۰ نفر
ارتباط آلزايمر با كمبود خواب با كيفيت

تهران - ايرنا - محققان دانشگاه واشنگتن يكي از فازهاي خواب را شناسايي كردند كه اختلال در آن با بروز اختلالات شناختي زودهنگام ارتباط دارد.

به گزارش گروه اخبار علمي ايرنا از پايگاه خبري مديكال ساينس، محققان الگوي خواب 119 داوطلب بالاي 60 سال را كه اغلب آن ها فاقد اختلالات شناختي و علايم فراموشي و آلزايمر بودند، مورد بررسي قرار دادند. الگوي خواب اين افراد در طول يك هفته با استفاده از حسگرها و نمايشگرهاي قابل حمل نوار مغزي تحت نظارت قرار گرفت. همچنين با استفاده از اسكن PET و نمونه گيري از مايع نخاعي، ميزان پروتئين هاي تاو و بتا آميلوييد نيز در مغز اين افراد اندازه گيري شد.
در نتيجه اين تحقيقات مشخص شد افرادي كه خواب عميق آن ها دچار اختلال است، داراي مقدار بيشتري از پروتئين تاو در مغز خود هستند. در تحقيقات پيشين مشخص شده است كه پروتئين تاو ارتباط قابل توجهي با اختلالات شناختي ناشي از بيماري آلزايمر دارد.
خواب عميق سومين مرحله از خواب با حركات آرام چشم است و اين مرحله از چرخه خواب با تثبيت حافظه ارتباط محكمي دارد. بسياري از محققان معتقدند اين مرحله از خواب براي حفظ سلامت عمومي مغز ضروري است.
به اعتقاد محققان آنچه بايد مورد توجه قرار گيرد اين است كه افزايش پروتئين تاو در مغز با خواب عميق ارتباط دارد كه نشان دهنده اهميت كيفيت خواب است. در واقع افرادي كه ميزان بالايي از اين پروتئين را دارند در طول شب خواب بيشتري دارند و در طول روز بيش از سايرين چرت مي زنند، اما خواب آن ها از كيفيت پاييني برخوردار است.
گزارش كامل اين تحقيقات در نشريه Science Translational Medicine منتشر شده است.
علمي (6)**9259*2025