گردشگري معنوي ظرفيت بالايي در جذب سرمايه گذاري دارد

تهران- ايرنا- رئيس دانشگاه علم و فرهنگ گفت: گردشگري معنوي ظرفيت بالايي در جذب سرمايه گذاري و ايجاد اشتغال دارد و توسعه آن نيازمند برنامه ريزي نظام مند است.

به گزارش گروه دانشگاه ايرنا، سعيد هاشمي روز پنجشنبه در سومين كنفرانس بين المللي گردشگري و معنويت در دانشگاه علم و فرهنگ، اظهار كرد: گردشگري معنوي بايد حس معنوي ناشي از سفر را در گردشگران بالا ببرد.
وي افرود: حس معنوي در گردشگران در هر مرتبه اي متفاوت است كه اين موضوع، گردشگري معنوي را تا حدودي پيچيده مي كند.
رئيس دانشگاه علم و فرهنگ با اعلام اينكه حس معنوي با موقعيت و ساختار فيزيكي مكان گردشگردي ارتباط مستقيم دارد، اظهار داشت: ايران از نظر برخورداري از فضاهاي فيزيكي و مفاهيم مذهبي غني است.
وي ادامه داد: بين ترسيم هويت معنوي، مولفه هاي خاص معنوي و رويكرد هاي مختلف تا زمان رسيدن به توسعه پايدار در گردشگري مذهبي فاصله وجود دارد و نيازمند سيستم مناسب و تبيين برنامه است.
هاشمي افزود: كنفرانس بين المللي گردشگري و معنويت در 6 محور و هشت پيش نشست، حركت ارزشمند علمي و معنوي تلقي مي شود.
رئيس دانشگاه علم و فرهنگ اظهار كرد: ادبيات معنوي گردشگري تا حدودي شكل گرفته اما بايد به بدنه جامعه سرايت كرده و تجهيزات لازم آماده شود.
وي عنوان كرد: اين موضوع نيازمند همراهي و همكاري اساتيد. دانشگاه ها و حوزه است تا گام هاي موثري در جهت توسعه پايدار در زمينه گردشگري معنوي برداريم.

** ارسال 50 مقاله داخلي و خارجي به كنفرانس گردشگري و معنويت
در اين همايش رئيس انجمن علمي گردشگري ايران نيز گفت: 50 مقاله داخلي و خارجي به دبيرخانه كنفرانس گردشگري و معنويت ارسال شد كه از اين تعداد 22 مقاله پذيرفته و مورد داوري قرار گرفت و مي توان گفت مقالات از نظر محتوايي نسبت به سال قبل پر بارتر است.
محمد حسين ايماني خوشخو اظهار كرد: سفر يك امر مقدس است و رويكرد گردشگري معنوي را بايد به شكل يك مفهوم اساسي در جامعه رواج داد.
وي يادآور شد: توسعه گردشگري نياز به حمايت دارد زيرا راه برون رفت از تحريم هاست و از اين رو بايد تمامي نهادها، حوزه علميه و دانشگاه ها پاي كار بيايند.
رئيس كميته علمي كنفرانس بين المللي گردشگري و معنويت تصريح كرد: گردشگري توفيقات، شاخصه ها و دستاوردهاي كشور را به خوبي به جهان معرفي مي كند و باعث نمود بهتر آن در سطح بين الملي مي شود. بنابراين بايد زمينه هاي مناسبي براي اين موضوع فراهم شود.
وي اظهار كرد: طرح ايده گردشگري و معنويت به دليل جديد بودن موضوع در مجامع علمي داخلي و خارجي مورد توجه قرار گرفت.
رئيس كميته علمي كنفرانس بين المللي گردشگري و معنويت ادامه داد: گردشگري با فضاي معنوي فضاي جديدي را ايجاد مي كند كه پاسخگوي نياز روحي انسان ها است.
ايماني خوشخو تصريح كرد: مقاصد مرتبط با گردشگري معنوي ايران در نشريه گردشگري بين المللي معنويت چاپ شده است.
رئيس انجمن علمي گردشگري ايران ادامه داد: در طول سه سال گذشته نشست هايي در اين زمينه در شهر قم برگزار شد و نتايج مطلوبي داشت.
به گزارش ايرنا، سومين دوره همايش گردشگري و معنويت امروز (پنجشنبه) با حضور كارشناساني از مالزي، ايتاليا و بريتانيا، جمعي از محققان، استادان دانشگاه و حوزه علميه در حوزه گردشگري در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار و از كتاب گردشگر مذهبي رونمايي شد.
9465*2025