۲۰ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۲۰
کد خبر: 83165634
۰ نفر
زنگنه با نخست وزیر عراق دیدار كرد

بغداد - ایرنا - 'بیژن زنگنه' وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران روز پنچشنبه در بغداد با 'عادل عبدالمهدی' نخست وزیر عراق دیدار و گفتگو كرد.

به گزارش ایرنا، دو طرف در این دیدار در خصوص روابط دو جانبه بویژه در حوزه نفت و انرژی گفتگو كردند.
زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در راس هیاتی صبح پنجشنبه برای یك سفر رسمی وارد بغداد پایتخت عراق شد و مورد استقبال 'ثامر الغضبان' همتای عراقی خود قرار گرفت.
زنگنه در خصوص اهمیت و اهداف سفرش به عراق به خبرنگاران در بغداد گفت كه زمینه های همكاری بسیاری میان دو كشور وجود دارد.
وی با اشاره به دیدارهایی كه با همتای خود و نیز دیگر مسوولان عراقی خواهد داشت، ابراز امیدواری كرد مذاكرات فی ما بین در این سفر ثمر بخش باشد.
زنگنه گفت كه بین دو كشور مشتركات بسیاری وجود دارد و بر همین اساس همكاری میان دو كشور بسیار گسترده است.
الغضبان نیز با تاكید بر زمینه های مشتركات بسیار كه میان دو كشور وجود دارد ابراز امیدواری كرد مذاكرات بین دو كشور موفقیت آمیز باشد.
وزیران نفت ایران و عراق تاكید كردند كه در این سفر پیرامون هماهنگی های لازم در حوزه اوپك نیز با یكدیگر صحبت خواهند كرد.
زنگنه قرار است در این سفر علاوه بر مذاكره با 'ثامر الغضبان' همتای عراقی خود، جداگانه با 'برهم صالح' رئیس جمهوری و نیز 'لوی الخطیب' وزیر برق عراق نیز دیدار و گفتگو كند.
ایران و عراق در حال حاضر در بخش انرژی همكاری های خوبی دارند و بر اساس آخرین آمارها ایران 1350مگاوات برق از طریق سه خط انتقالی در بصره، دیاله و عماره به عراق صادر می كند.
صادرات گاز ایران به عراق نیز هم اكنون حدود 15 میلیون مترمكعب است كه در صورت عملیاتی شدن همه طرح های صادراتی، میزان صادرات به حدود 40 میلیون مترمكعب در روز افزایش خواهد یافت.
خاورم *2*353*380*