طرح جمع آوری بشكه های نفتی در جزیره خارگ اجرا شد

بوشهر - ایرنا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست جزیره خارگ استان بوشهر گفت: طرح زیست محیطی جمع آوری بشكه های نفتی با هدف تصفیه پساب های صنعتی در منطقه عملیاتی خارگ به اجرا درآمد.

به گزارش ایرنا، مرتضی مخلوعی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران افزود: به منظور اجرای این طرح، شركت نفت فلات قاره یك مخزن بلااستفاده را از منطقه لاوان به خارگ منتقل كرد و پس از تغییر كاربری با استفاده از تیغه هایی كه درون این مخزن تعبیه شده امكان جداسازی نفت و آب از پساب صنعتی كارخانه ها فراهم شد.
وی بیان كرد: با اجرای این طرح آب حاصل از جداسازی به صورت خالص و بدون آلودگی به دریا سرازیر شده و نفت موجود در این پساب ها نیز بعد از ذخیره سازی در پیت های سیمانی به مخازن ذخیره نفت خام منتقل می شود.
مخلوعی ادامه داد: همچنین سلج های نفتی موجود نیز كه در تولید فرآورده هایی مانند قیر و ایزوگام كاربرد دارد به منظور واگذاری به شركت های واجد شرایط به مزایده فروش گذاشته می شود.
وی افزود: انتظار است بعد از اجرای این طرح ورود میزان آلودگی های نفتی به خلیج فارس در محدوده جزیره خارگ به كمترین میزان ممكن برسد.
جزیره خارگ از توابع شهرستان بوشهر با 20 هزار نفر جمعیت بزرگترین پایانه صادرات نفت كشور در فاصله 57 كیلومتری شمال غرب بوشهر در آبهای خلیج فارس واقع است.
6043/7212