ورود گردشگران خارجی به آذربایجان شرقی افزایش یافت

تبریز - ایرنا - مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: در سال جاری تاكنون شمار گردشگران خارجی به استان در همسنجی با سال گذشته 10 درصد افزایش یافته است.

مرتضی آبدار روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: طبق آخرین آمار، تعداد گردشگران خارجی ورودی به آذربایجان شرقی در مدت سپری شده از سال جاری بیش از 493 هزار نفر بوده است كه افزایش قابل توجهی نسبت به سال های گذشته دارد.
وی همچنین از افزایش 22 درصدی شمار گردشگران داخلی به آذربایجان شرقی در سال جاری خبر داد و اظهار داشت: در این حوزه نیز شاهد حضور چهار میلیون و 500 هزار نفر از گردشگران داخلی در استان بوده ایم.
آبدار، رویداد بین المللی تبریز 2018 را از جمله عوامل مهم و موثر در افزایش تعداد گردشگران ورودی به آذربایجان شرقی برشمرد و با بیان اینكه این رویداد باعث تبدیل شدن گردشگری به یك مطالبه عمومی در سطح ملی و منطقه ای شد، ادامه داد: اینكه گفته می شود برای تبریز 2018 كاری صورت نگرفته است، زیر سوال بردن اقدامات ارزشمند و تلاش های صورت گرفته در این راستا است، زیرا توسعه گردشگری در قالب یك فرآیند هدفمند امكان پذیر خواهد بود.
وی با بیان اینكه رویداد تبریز 2018 نقطه ای آغاز ایجاد تحولی اساسی در صنعت گردشگری منطقه است، گفت: تبریز 2018 را نقطه شروع یك تحول اساسی در گردشگری استان عنوان كرده ایم و هم اكنون نیز موضوع گردشگری به یك مطالبه عمومی تبدیل شده است، به گونه ای كه مسئولین و مردم به این باور رسیده اند كه توسعه اقتصادی در گرو توسعه گردشگری است.
آبدار اضافه كرد: در 2 سال اخیر تمام موزه‌های تبریز و استان به شكل اساسی از نظر سخت افزاری و نرم ‌افزاری ساماندهی شده اند و علاوه بر این شاهد صدور مجوز و افتتاح سه موزه خصوصی در این مدت بوده‌ایم.
به گفته وی، بر اثر برنامه ریزی های انجام شده و تبلیغات گسترده تبریز 2018 ، شاهد رشد 5/14 درصدی تخت‌های اقامتی در سطح استان بوده ایم.
آبدار با اشاره به اینكه بخش خصوصی باید فعالیت خود را در راستای گردشگری ورودی متمركز كند، گفت: متاسفانه این امر در مقیاس گسترده به وقوع نپیوسته است و تنها تعداد معدودی از دفاتر مسافرتی استان در این زمینه اقدام كرده اند، اما با همكاری شهرداری، میراث فرهنگی و اتاق بازرگانی مشوق هایی تعریف شده است كه به فعالان جذب گردشگر ورودی خارجی تخصیص خواهد یافت.
وی گردشگری را مقوله ای فرابخشی دانست كه نگاه سلیقه‌ای به آن تاثیر منفی می گذارد و باید تمام مجموعه استان در راستای توسعه گردشگری آنچه در توان دارند، پای كار بیاورند.
تبریز در سال 2018 از سوی سازمان همكاری كشورهای اسلامی به عنوان پایتخت كشورهای اسلامی برگزیده شده بود.
این عنوان در سال جدید میلادی به باكو، پایتخت جمهوری آذربایجان اختصاص یافته است.
3038/518