184 نظامي كامبوج به لبنان اعزام شدند

كوالالامپور- ايرنا - دولت كامبوج اعلام كرد كه در راستاي همكاري با سازمان ملل متحد يك گروه 184 نفره از نظاميان خود را به عنوان 'كلاه آبي' براي حفظ صلح در لبنان، به اين كشور اعزام كرده است.

به گزارش روز پنجشنبه ايرنا از 'پنوم پن پست'، اين گروه از نظاميان كامبوجي به عنوان هشتمين گروه كلاه آبي هاي اين كشور به لبنان اعزام شدند تا گروه پيشين كه ماموريت خود را به اتمام رسانده اند، به كشور خود بازگردند.
بر اين اساس كامبوج پيش از اين هفت گروه نظامي را براي اجراي فعاليت هاي حمايت و حافظت از صلح جهاني بر اساس منشور ملل متحد، در اختيار سازمان ملل قرار داده بود.
دوره ماموريت هر گروه از نظاميان كامبوجي يك سال تعيين شده و گروه هشتم نيز چهارشنبه شب براي شروع دوره جديد درسال 2019 به لبنان اعزام شدند.
در ميان اين گروه از نظاميان كامبوج 13 درجه دار زن نيز با تخصص پاكسازي مين هاي كاشته شده در زمين ، ساخت جاده ها، پل ها و پناهگاهها و اجراي وظايف انساندوستانه در مدت ماموريت حضور دارند.
'سم سواني' يكي از مسئولان دفتر سازمان ملل در كامبوج در مراسم اعزام اين نيروها به لبنان گفت كه كامبوج يكي از كشورهايي بوده كه از سال 2006 تاكنون سازمان ملل را در اجراي وظايفش بر اساس منشور ملل متحد براي حفظ صلح و امنيت جهاني كمك كرده و در اين چارچوب نظاميان اين كشور تحت عنوان كلاه آبي هاي سازمان ملل در مناطق مختلف فعاليت داشته اند.
براساس اين گزارش، كامبوج تاكنون 5 هزار و 785 نفر از نظاميان خود را شامل 277 درجه دار زن را براي مشاركت در اجراي ماموريت هاي حفاظت از صلح سازمان ملل در اختيار اين سازمان جهاني قرار داده است.
كامبوج كشوري با افزون بر 16 ميليون نفر جمعيت در جنوب شرقي آسيا به پايتختي پنوم پن است. اين كشور از نظر جغرافيايي بخشي از شبه‌ جزيره هندوچين به‌شمار مي‌آيد و با تايلند، لائوس و ويتنام هم‌مرز است.
آساق**1599**1651

سرخط اخبار جهان