ایران به همراه سه كشور زباله های فضایی را رصد می كند

تهران- ایرنا- سرپرست معاونت توسعه كاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران با اشاره به فعالیت رصدخانه ای كه با سرمایه گذاری مشترك اپسكو در كشورمان راه اندازی شده است، گفت: ایران، پرو، پاكستان و چین با تشكیل شبكه ای، زباله های فضایی را رصد می كنند.

علی صادقی نائینی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: كشورمان با سازمان همكاری های فضایی آسیا، اقیانوسیه (اپسكو) در بخش نجوم همكاری بسیار خوبی دارد به گونه ای كه اكنون رصدخانه ای در سازمان فضایی ایران با سرمایه گذاری این نهاد شكل گرفته است.
وی ادامه داد: سرمایه گذاری مشترك در ایجاد این رصدخانه به این ترتیب بوده كه ما زیرساخت های لازم را فراهم كرده ایم و اپسكو نیز تجهیزات فنی و تلسكوب ها و سرورها را از طریق سرمایه گذاری وارد ایران كرده است.
صادقی نائینی خاطرنشان ساخت: اكنون این رصد خانه در كنار رصدخانه ای كه در كشور پرو قرار دارد و نیز رصدخانه ای كه در پاكستان ایجاد شده و دو رصدخانه در كشور چین شبكه رصدی را شكل داده اند.
این مقام سازمان فضایی ایران گفت: شبكه رصدی ایجاد شده به صورت منظم زباله های فضایی و ماهواره ها را مورد رصد قرارداده و پارامترمداری حركت این ماهواره را پیش بینی و برآورد می كند .
به گفته وی، داده های بدست آمده در اختیار همه كشورها قرار می گیرد.
صادقی نائینی با تاكید بر اینكه كشورمان تعامل های بسیار خوبی در زمینه فناوری فضایی با جهان دارد، خاطر نشان ساخت: كشورمان در طرح های مهم سازمان همكاری های فضایی آسیا اقیانوسیه (اپسكو) حضور دارد.
سرپرست معاونت توسعه كاربردو خدمات فضایی سازمان فضایی ایران گفت: سازمان فضایی ایران در پروژه «تری.پل.اس» اپسكو كه شامل ساخت سه ماهواره دانشجویی است، تعامل خوبی دارد و نیز در پروژه «اس.ام.اس» كه ساخت منظومه ای از ماهواره های مخابراتی و سنجشی را دنبال می كند، این سازمان هم حضوری موثر دارد.

** ایران با دفتر استفاده صلح آمیز از جوّ سازمان ملل متحد تعامل دارد
به گفته این مقام مسئول اكنون كشورمان تعامل خوبی با دفتر استفاده صلح آمیز از ماورای جوّ سازمان ملل (یو.ان.او.سا) دارد و كمك های لازم را نیز دارد.
صادقی نائینی افزود: اكنون سازمان فضایی ایران حامی منطقه ای برنامه اسپایدر سازمان ملل است.
به گزارش ایرنا، در 15 ژانویه سال 2007 میلادی مجمع عمومی سازمان ملل متحد برنامه اسپایدر (SPIDER‌) را به عنوان یكی از ماموریت های UN-OOSA (دفتر امور فضای ماوراء جو سازمان ملل) تدوین كرد.
برنامه SPIDER برنامه ایست كه به منظور سهولت استفاده از فناوری فضایی در مدیریت بلایای طبیعی از جمله پیش آگاهی قبل از وقوع حوادث و نیز واكنش سریع پس از وقوع بلایا تعریف شده است.
به عبارت دیگر ماموریت SPIDER ایجاد اطمینان در همه كشورها و سازمان های درگیر در حوزه بلایای طبیعی در دسترسی به خدمات و داده های فضا پایه در تمام مراحل مربوط به مدیریت بلایای طبیعی (قبل، حین و بعد از وقوع) از طریق ماهواره های مخابراتی، سنجش از دور و ناوبری است.
سرپرست معاونت توسعه كاربرد و خدمات فضایی ایران ادامه داد: این برنامه، برنامه استفاده از فناوری فضایی در مدیریت بحران و واكنش سریع سازمان ملل است كه اواخر سال 2008 میلادی در سازمان ملل مورد تصویب قرار گرفت و ایران به عنوان دفتر منطقه ای این برنامه از سال 2009 همكاری خود با این برنامه را آغاز كرد و اكنون متدولوژی پایش خشك سالی و پایش گرد غبار با استفاده از فناوری فضایی را در اختیار این دفتر قرار داده است.

* تعامل فضایی با كشورجمهوری آذربایجان خواهیم داشت
صادقی نائینی به حضور اخیر ورزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات كشورمان در جمهوری آذربایجان و شركت در نمایشگاه باكو تل اشاره كرد و گفت: سازمان فضایی ایران هم در این نمایشگاه حضور یافت و به دنبال رایزنی ها صورت گرفته مقررشد همكاری فضایی خود با این كشور را چه در بخش كاربرد و چه تحقیقات توسعه داده شود.
اقتصام**2078**2025