اوپِرت، مرز رويايي، سرزمين تماشايي

سمنان- ايرنا- كم پيش مي آيد كوير و جنگل همسايه هم شوند، اما اگر اين گونه شود، خطه اي منحصر به فرد ايجاد مي كنند كه از نظر آب و هوايي و منظره اي، براي هر بيننده با هر سليقه اي، چشم نواز و خاطره ساز مي شود، اوپرت در مرز شمالي استان سمنان چنين خطه روياخيز و باصفايي است.

به گزارش ايرنا، در استان سمنان، اوپرت در فاصله 55 كيلومتري شمال شهرستان مهديشهر يكي از مناطق بي نظير و چشم نواز گردشگري است كه با ديواره هايي از فلات مركزي ايران، مرز بين كوير در دامنه جنوبي و جنگل در دامنه شمالي به شمار مي رود.
روياهايي كه كمتر كسي توانسته به چشم از نزديك ببيند، در اوپرت به وقوع مي پيوندد، به طوري كه با كوهنوردي، دامنه گردي و پياده روي در مسير اين منطقه ييلاقي، پس از گذر از آبشار و چشمه فينسك، آبشار خزه بن، چشمه هاي رنگين باداب سورت و جنگل هاي بي نظير راش و انجيلي، به كناره ديواره هاي كوهستاني از فلات مركزي مي رسيد كه در قسمت شمالي آن جنگل هاي شمالي كشور با انبوهي از پوشش ابرهاي زيبا قرار گرفته است.
در حقيقت ارتفاع و بلنداي اين كوه هاي سر به فلك كشيده باعث شده تا ابرهاي مناطق جنگلي و مرطوب شمال كشور در استان مازندران راهي به استان سمنان نيافته و مرز بين واقعيت و رويا در منطقه اوپرت شكل بگيرد.
اوپرت منطقه اي است در شمالي ترين نقطه استان سمنان و جنوبي ترين نقطه استان مازندران با ديواره هايي بلند و كوه هايي سر به فلك كشيده از فلات مركزي ايران، كه منطقه خشك و كويري استان سمنان را از مناطق جنگلي، معتدل و مرطوب استان مازندران جدا مي كند.
از مهديشهر شهرستاني در شمال سمنان و به فاصله 20 كيلومتري از مركز استان، قدم در مسيري مي گذاريم تا به رويايي ترين جاذبه گردشگري در كشور برسيم كه با طبيعتي چشم نواز، زيبا و بكر هر گرشگري را شيفته خود مي سازد.
از چندين راه مي توان به اوپرت دست يافت كه راحت ترين مسير آن از مسير جاده مهديشهر به سمت ساري است، پس از فاصله اي حدود 30 كيلومتري در سمت چپ جاده با تابلوي اعلاني، مسير خود را به سمت منطقه حفاظت شده پرور با طبيعتي بكر و طبيعت دست نخورده تغيير مي دهيم و با گذر از روستاهاي كوليم، كاور و ملاده به سرخده مي رسيم كه خروجي سمت راست از اين روستا ما را به اوپرت مي رساند.
استان سمنان يكي از استان هاي پهناور كشور با اقليمي خشك و كويري است كه از طرف شمال با استان مازندران همسايه بوده و اوپرت در واقع خط الراس جدايي اين دو استان از يكديگر است كه اين منطقه را به سرزميني شگفت انگيز با جاذبه هايي بي نظير و متنوع تبديل كرده است.
دامداران و عشاير شهرستان مهديشهر و ايل سنگسري، اين منطقه زيبا و دل نشين با آب و هوايي بي نظير را به عنوان منطقه ييلاقي خود در نظر گرفته اند كه اگر در فصل تابستان به اين منطقه سفر كنيد، سياه چادرهاي اين عشاير را ملاحظه مي كنيد و مي توانيد در كنار خريد لبنيات طبيعي از جمله شير، پنير، سرشير و خامه، شبي به ياد ماندني در دشت هاي وسيع و سرسبز اين منطقه را در سياه چادر هاي عشايري را تجربه كنيد.
همچنين در فاصله نه چندان دور از اين ديواره مرزي و زيبا، روستايي به نام اوپرت با ويژگي هاي آب و هوايي خاص وجود دارد كه نام اين منطقه گردشگري نيز از اين روستا گرفته شده و در فصل تابستان مي توانيد از خانه هاي روستايي براي سكونت در اين منطقه نيز بهره ببريد.
پوشش گياهي منحصر به فرد و تنوع زيستي اوپرت، آن را به يكي از مناطق دارويي بي نظير در كشور تبديل كرده است كه اورشمك، گوگ په، سيروك، زيره، اوك چو، قعلب، كولك، زولنگ، پاروك، مازش كو، الزي و اوجي از گياه هاي دارويي معروفي است كه در ييلاق اوپرت به فراواني يافت مي شود.
با سفر به اين سرزمين شگفتي ها حتما از چشمه هاي گواراي قل قل چشمه، كنگل چشمه، پايين لوتي گرد چشمه، بالا لوتي گرد چشمه، كله چشمه و عمارت سرچشمه ديدن كنيد.
اگر قصد تجربه هايي چون قرار گرفتن در بين كوير و جنگل آن هم به فاصله اي بسيار كوتاه، ديدن دو اقليم آب و هوايي در كنار هم، جاذبه هاي چشم نواز و دشت هاي وسيع پوشيده از گياهان داروئي بي نظير، كوهنوردي و دامنه گردي رويايي و چشيدن طعم آب هاي گواراي چشمه هاي رنگارنگ در كنار صداي دل نواز آبشار هاي طبيعي را داريد، حتما به اوپرت سفر كنيد.
به گزارش ايرنا، منطقه ييلاقي اوپرت برگرفته از نام روستايي است كه در مجاورت اين منطقه در جنوبي ترين نقطه استان مازندران و شمالي ترين نقطه استان سمنان، در فاصله 55 كيلومتري شمال شهر مهديشهر استان سمنان قرار گرفته است.
7356م/6103