اصلاح الگوی مصرف آب از هدر رفت منابع  جلوگیری می كند

تهران- ایرنا- وزیر نیرو می گوید: تامین منابع جدید آبی در دستور كار وزارت نیرو قرار دارد اما در كنار این اقدام باید اصلاح الگوی مصرف هم مورد توجه قرار بگیرد تا از هدر رفت منابع جلوگیری شود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، رضا اردكانیان عصر امروز چهارشنبه در جلسه راهبردی تكمیل و ارتقای سند الگو پایه اسلامی ایرانی پیشرفت كه به همت اندیشكده آب، محیط زیست، امنیت غذایی و منابع طبیعی مركز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار شد ، گفت: وزارت نیرو به‌دنبال اصلاح سیاست در ساختار مدیریت منابع آب است ، مباحثی را در این باره آغاز كردیم كه در این میان نیازمند كمك از سوی مركز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت هستیم.
وی با بیان این‌كه وزارت نیرو به‌دنبال هم‌بست آب، غذا و انرژی است، تصریح كرد: باید این موضوع را بپذیریم كه اگر اصلاح شیوه مصرف در دستور كار جدی ما قرار نگیرد، با یك مشك سوراخ مواجهیم چرا كه اگر این كار انجام نشود، قطعا در آینده با مشكلات جدی مواجه خواهیم بود و منابع كشور هدر خواهد رفت. از این رو در كنار تلاش برای تامین منابع آبی جدید باید اصلاح الگوی مصرف هم مورد توجه قرار بگیرد.
وزیر نیرو ادامه داد: مهم‌ترین راهكار برای رسیدن به هم‌بست آب، غذا و انرژی توجه به حوضه‌های آبریز مشترك بین كشورهای مختلف است كه باید به‌طور جدی مورد توجه واقع شود. چرا كه برای مدیریت منابع مشترك آبی هم جنس بودن اقدامات حوزه بالادست این منابع با حوزه پایین دستی مهم است.
وی سپس با تاكید بر این نكته كه باید به سیاست ها و اقدامات متناسب با شرایط زمانی آن ها نگاه شود ، گفت: زمانی كه ما سد سازی را شروع و تلاش كردیم آب های سطحی را مهار كنیم اقدام درستی بود هر چند نقدهایی هم می توان به آن وارد كرد اما این سیاست جهانی بود و كشورهای دیگر هم این سیاست را در پیش گرفتند.
استاد دانشگاه صنعتی شریف گفت: جمعیت ما در حال افزایش است و بنابراین در سال های آینده نیاز به منابع آبی و غذایی بیشتری در كشور احساس خواهد شد واز امروز باید برای آن برنامه ریزی كنیم
وی ادامه داد: آب یك مسئله میان بخشی است و یك وزارتخانه و نهاد به تنهایی نمی تواند آن را مدیریت كند ، از این رو همه ساختارهای كشور باید برای مدیریت این امر باید تلاش كنند.
اردكانیان اظهار كرد: در چشم انداز 2035 و 2050 هفتاد درصد انرژی و50 درصد غذا نسبت به حجم كنونی برای جهان نیاز است بنابراین 10 درصد زمین بیشتر و حداقل 20 درصد آب بیشتر برای تامین غذا و انرژی جهان در چشم انداز2050 نیاز است
وی افزود: مسئله آب دیگر مختص كشورهای خشك و نیمه خشك نیست و امروز این مسئله دغدغه همه كشورها است، از این رو كنفرانس های بین المللی در سطح جهان برای پیدا كردن راهكار جهت مدیریت منابع آبی در سال های مختلف در حال برگزاری است و در این كنفرانس ها كلید توسعه پایدار را منابع آبی اعلام كرده اند.
**9487**1601**