20 ميليارد ريال زكات امسال در شاهين دژ جمع آوري شد

مهاباد - ايرنا - رييس كميته امداد امام خميني (ره) شاهين دژ گفت: 20 ميليارد ريال زكات از ابتداي امسال تاكنون در اين شهرستان جمع آوري شده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل 16 درصد افزايش داشته است.

فرهاد حبيبي روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: 11 ميليارد ريال از مجموع زكات جمع آوري شده در سال جاري در سطح اين شهرستان به صورت نقدي و بقيه آن به صورت كالايي بوده است.
وي با اشاره به اينكه سال گذشته نيز 15 ميليارد و 712 ميليون ريال زكات در اين شهرستان جمع آوري شد، بيان كرد: پيش بيني مي شود امسال بيش از 2 برابر سال گذشته زكات توسط مردم مومن و خداجوي اين شهرستان پرداخت شود.
حبيبي اضافه كرد: ميزان توزيع زكات جمع آوري شده بين فقرا و نيازمندان روستاها متناسب با ميزان پرداخت زكات در همان روستاها خواهد بود.
رييس كميته امداد امام خميني (ره ) شاهين دژ بيان كرد: 165 نفر به عنوان عاملان زكات كه اغلب شامل روحانيون، ماموستاها و دهياران هستند در امر جمع آوري زكات در روستاها و مناطق شهري فعاليت مي كنند.
حبيبي همچنين اظهار داشت: امسال 36 ميليارد و 268 ميليون ريال به صورت كمك هاي مردمي به كميته امداد امام (ره) شاهين دژ اهدا و در كمك به مردم نيازمند و ساير برنامه هاي اين كميته هزينه شده است.
به گزارش ايرنا، زكات در آذربايجان غربي بيشتر به گندم، جو و كشمش و در برخي موارد به دام تعلق مي گيرد.
زكات در لغت به 2 معناي رشد و نمو و پاك آمده است؛ واژه زكات به سهمي اطلاق مي‌شود كه انسان از مال خود خارج مي‌كند و به فقرا مي‌دهد و به اين دليل است كه در پرداخت آن، اميد رشد و افزايش مال همراه با خير و بركت را دارد و موجب تزكيه و پاكي روح پرداخت كننده مي‌شود.
در قرآن كريم آمدن زكات در كنار نماز نشانه آن است كه رابطه با خداوند متعال از طريق نماز حاصل شده است و رابطه با مخلوق خداوند از راه اداي زكات برقرار مي‌شود.
گندم، جو، خرما، كشمش، طلا، نقره، شتر، گاو و گوسفند مواردي است كه زكات به آنها تعلق مي گيرد.
هفت هزار و 842 نفر در قالب سه هزار و 655 خانوار در شاهين دژ زير پوشش چتر حمايتي كميته امداد امام (ره) قرار دارند؛ اين شهرستان 92 هزار نفر جمعيت دارد و سه نفر از اهالي اين شهرستان در رتبه هاي برتر زكات دهنده كشور قرار دارند.
9903/6185/7129