۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۲
کد خبر 83164932
۰ نفر
رزمایش سراسری نیروی هوایی ارتش فردا آغاز می شود

اصفهان - ایرنا - جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام كرد كه این نیرو یك رزمایش از صبح فردا - پنجشنبه - برگزار خواهد كرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به منطقه عمومی رزمایش، امیر سرتیپ خلبان حمید واحدی در نشستی خبری كه عصر چهارشنبه در پایگاه هوایی شهید بابایی اصفهان برگزار شد، اظهارداشت: این رزمایش توسط تمام پایگاه های هوایی كشور با محوریت پایگاه هوایی شهید بابایی برگزار می شود.
به گفته این مقام ارشد نیروی هوایی، فاز عملیاتی رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم‌ولایت از فردا به مدت دو روز آغاز می شود.
امیر واحدی افزود: در این رزمایش بمب افكن های برد بلند، برد كوتاه و میان برد نیروی هوایی ارتش سناریوهای از پیش طراحی شده را اجرایی خواهند كرد.
جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش استفاده از بمب های و تسلیحات ساخت داخل و بومی و خلبانان جوان را از ویژگی های بارز این رزمایش اعلام كرد.
امیر واحدی با بیان اینكه این رزمایش هشتمین دوره رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت محسوب می شود، عنوان كرد: پایگاه های نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از روز شنبه كار انتقال نیروها و آماده سازی های لازم به منطور برگزاری رزمایش را از آغاز كرده اند.
وی افزود: در این مرحله ده‌ها فروند از انواع هواپیماهای شكاری، شكاری بمب افكن، ترابری سنگین و نیمه سنگین، سوخت رسان، شكاری رهگیر و شناسایی، گشت هوایی و هواپیماهای بدون سرنشین به مدت دو روز به انجام مرحله اصلی و فاز عملیاتی رزمایش خواهند پرداخت.
به گفته جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش در این رزمایش، هواپیماهای بمب افكن سنگین راهبردی سوخو24 و اف4، اف5، اف7، میگ29، اف14، صاعقه، هواپیماهای سوخت رسان بوئینگ 707 و 747، هواپیماهای ترابری و پشتیبانی c130 به همراه انواع هواپیماهای بدون سرنشین مجهز به موشك های نقطه زن و بمب های هوشمند برد بلند كه از روز ها قبل به پایگاه شهید بابایی گسترش پیدا كرده اند، حضور دارند.
جانشین فرمانده نیروی هوایی گفت: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده برگزاری این همایش هیچ اخلالی در روند پروازهای مسافربری داخلی و خارجی ایجاد نخواهد كرد.
امیر واحدی خاطر نشان كرد: اجرای عملیات رصد، شناسایی و عكسبرداری با استفاده از تصاویر هوایی پرنده های با سرنشین و بدون سرنشین، انهدام اهداف هوایی و زمینی به صورت بمباران روزانه و شبانه، عملیات گشت هوایی با استفاده از هواپیماهای رهگیر به منظور مقابله با هرگونه تجاوز هوایی دشمن، سوخت گیری هوایی، عملیات بارریزی روزانه و شبانه و چتر ریزی در ارتفاع متوسط و پایین، عملیات جنگ نوین در مقابله با تهدیدات تك شیمیایی دشمن از بخش های مهم این رزمایش است كه در سطح گسترده ای انجام می شود.
امیر واحدی گفت: نمایش قدرت هوایی، انعكاس بخشی از قابلیت ها و توان رزمی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، تمرین عملیات برد بلند جنگنده ها در خارج از رینگ پدافندی، دقت در نقطه زنی بمب ها و راكت ها در عملیات هوا به زمین و موشك های هوا به هوا با قدرت تخریب بسیار بالا، كنترل و هدایت آتش شكاری بمب افكن ها، رصد اطلاعاتی منطقه عملیات، از محورهای مورد توجه فرماندهان در این رزمایش بزرگ هوایی است.
جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش ادامه داد: سامانه ها و تسلیحات بومی و ارتقاء یافته اعم از بمب های هوشمند سنگین و نیمه سنگین، انواع موشك های لیزری، تلویزیونی، حرارتی، راداری، انواع راكت ها و بمب های تولید شده به دست متخصصان داخل كشور در مراكز دانشگاهی و صنعتی كشور، صنایع هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و جهاد خودكفایی نیروی هوایی ارتش در این رزمایش به نمایش گذاشته و مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
امیر واحدی عنوان كرد: جنگنده بومی صاعقه نیز كه جنگندهای چابك و توانمندی محسوب می شود نیز در این رزمایش دست به عملیات خواهد زد.
وی تصریح كرد: در این رزمایش كه در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران و با تكیه بر خودباوری و خودكفایی نیروهای مسلح، بخصوص نیروی الهی هوایی ارتش انجام می شود، خلبانان جوان، شجاع و آموزش دیده نیروی هوایی ارتش به همراه كاركنان فنی متخصص و متعهد با استفاده از تجربه گران‌بهای پیشكسوتان هشت سال دفاع مقدس، دانسته ها و تاكتیك های رزمی خود را اجراء خواهند كرد.
جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش گفت: نیروی هوایی ارتش در كنار سایر قوای مسلح كشور تحت فرماندهی ولی امر مسلمین و فرماندهی معظم كل قوا، وظیفه تامین امنیت پهنه هوایی كشور را بر عهده دارند و پیام این رزمایش برای كشورهای منطقه امنیت، ثبات، دوستی و صلح پایدار در منطقه است.
وی با اشاره به سالگرد چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی گفت: نیروی هوایی ارتش نمایشگاه هوایی خود را به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب به صورت كاملا متفاوت برگزار خواهد كرد.
سیام*9612*1751*1535