جذب سرمایه گذار بدون همكاری مسئولان و مردم استان شدنی نیست

كرمانشاه - ایرنا - استاندار كرمانشاه با اشاره به برگزاری همایش معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری استان در تهران گفت: ضروری است كه تمام نهادها و دستگاه‌های استان با همكاری هم، امنیت لازم را برای ورود بخش خصوصی فراهم كنند زیرا جذب سرمایه گذار بدون همكاری همه مسئولان و مردم شدنی نیست.

هوشنگ بازوند روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا عنوان كرد: در یك سال گذشته درگیر زلزله و پیامدهای آن بودیم و اكنون دیگر زمان معرفی داشته ها و ثروت های بزرگ استان كرمانشاه به مردم و سرمایه گذاران است كه برگزاری «همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری استان» در همین راستا برگزار شد.
او اظهار كرد: در این همایش ظرفیت‌ها، توانایی ها، داشته ها و ثروت های استان كرمانشاه را به حدود 500 سرمایه‌گذار معرفی كردیم كه طبعا آنان پس از بررسی این فرصت ها اقدام به تصمیم گیری خواهند كرد.
بازوند با اشاره بیان اینكه من مشابه این همایش را در سایر استان‌ها نیز برگزار كرده‌ام گفت: همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری استان كرمانشاه یك كار بی‌سابقه بود زیرا هیچ یك از همایش‌های مشابه در دیگر استان‌ها با حضور رئیس یك قوه برگزار نشده است.
استاندار كرمانشاه گریزی هم به پیگیری‌های مستمر خود برای حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در این همایش زد و گفت: دكتر لاریجانی با وجود اینكه جلسات مهم تری داشت در این برنامه شركت كرد و سخنان بسیار خوبی در باره بهبود فضای كسب و كار مطرح كرد و به دیگر استان ها هم توصیه كرد كه از این همایش الگو بگیرند. همچنین حضور وزیر پرسابقه نفت هم یك اتفاق خوب بود.

** مدیران كرمانشاه به سرمایه‌گذاران چه گفتند؟
بازوند در باره جزئیات همایش گفت: ما در این همایش ثروت بزرگ منابع آبی استان كرمانشاه را برای سرمایه گذاران تبیین كردیم و از آنها خواستیم كه با استفاده از این مزیت كم‌ نظیر در استان اشتغال‌زایی كنند.
او اضافه كرد: بیش از 2 هزار كیلومتر رودخانه و آبراه در استان داریم كه ظرفیت بسیار خوبی برای احداث سد، پرورش ماهی و توسعه و تولید انواع محصولات كشاورزی است در حالی كه در برخی استان‌ها مانند یزد آب را از 360 متری عمق زمین بیرون می كشند و استفاده می كنند.
وجود 371 كیلومتر مرز با كشور عراق، داشتن پنج بازارچه مرزی و سه مرز رسمی، وجود بیش از 900 هزار هكتار زمین مرغوب، چهار فصل بودن استان، حمل و نقل ریلی، هوایی و جاده‌ای خوب، وجود چهار هزار و 200 اثر تاریخی، ظرفیت های اكوتوریسم و توریسم درمانی، داشتن منطقه آزاد تجاری و ویژه اقتصادی، كاهش سود بانكی برای سرمایه گذاران در مناطق مرزی و 13 سال معافیت مالیاتی در شهرك های صنعتی از دیگر ظرفیت‌های كرمانشاه است كه به گفته بازوند برای سرمایه گذاران تشریح شده است.
استاندار كرمانشاه از اختصاص 104 میلیارد تومان پول نقد برای پرداخت 50 درصد سود بانكی یكی از سرمایه گذاران در استان خبر داد و عنوان كرد: ما به سرمایه گذاران بزرگی كه در مناطق مرزی استان سرمایه گذاری كنند تا 15 میلیارد تومان تسهیلات چهار درصد می دهیم و نیمی از سود تسهیلات بیشتر از 15 میلیارد تومان هم از سوی دولت پرداخت می شود.
او همچنین گفت: استان كرمانشاه سه پتروشیمی فعال و 2 پتروشیمی در حال ساخت دارد و بی شك در آینده نزدیك به قطب پتروشیمی كشور تبدیل می شود.
بازوند با اشاره به مركزیت كرمانشاه در غرب كشور اظهار كرد: در حوزه خدمات هم جایگاه بی نظیری داریم و فاصله ما با چهار استان همسایه كمتر از 2 ساعت است كه این ظرفیت در هیچ یك از استان های كشور وجود ندارد.
به اعتقاد او «معرفی این ظرفیت‌های بی نظیر و كم نظیر یعنی نشان دادن همان چهره زیبای ایران اسلامی و ما در این همایش همین كار را انجام دادیم و باید آن را ادامه دهیم زیرا انفعال و سكوت در این زمینه یعنی ظلم در حق استان كرمانشاه».
بازوند تاكید كرد: اینكه رهبر معظم انقلاب، استان كرمانشاه را چهره زیبای ایران اسلامی توصیف كرده‌اند از روی تعارف نبوده بلكه این یك واقعیت پرمعناست كه نیاز به تبیین و موشكافی از سوی نخبگان و كارشناسان دارد.
استاندار كرمانشاه در عین حال به امضای ده ها تفاهم نامه با سرمایه گذاران حاضر در این نشست اشاره كرد و گفت: در این همایش تفاهم ‌نامه‌هایی هم در زمینه گردشگری، خدمات، صنعت، كشاورزی و نفت و گاز با سرمایه‌گذاران امضا كردیم كه یك دبیرخانه پیگیر این تفاهم نامه ها خواهد بود تا تبدیل به قرارداد شود؛ البته ممكن است در نهایت تعداد كمی از این تفاهم نامه‌ها به قرارداد منتهی شود كه آن هم غنیمت است.
بنابر اعلام سازمان جهاد كشاورزی كرمانشاه، تنها در بخش كشاورزی چهار تفاهم نامه سرمایه گذاری به ارزش 983 میلیارد تومان امضا شده است.
او تاكید كرد: تمام نهادها و دستگاه‌های دولتی و حكومتی كرمانشاه باید با همكاری و هماهنگی یكدیگر، امنیت لازم را برای نشستن بخش خصوصی فراهم كنیم در غیر این صورت فرصت‌ سوزی كرده‌ایم.
به باور بازوند «مردم، نخبگان، سیاسیون، معتمدان و رسانه‌های استان هم باید پای كار جذب سرمایه گذاران بیایند و در بهبود امنیت سرمایه گذاری و نشان دادن چهره زیبای كرمانشاه همكاری كنند؛ از جمله در فضای مجازی مطالب و محتوای امیدوار كننده نشر دهند».
همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری استان كرمانشاه 17 دی با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، وزیر نفت، استاندار كرمانشاه و بیش از 500 سرمایه گذار در هتل «اسپیناس» تهران برگزار شد.
7444/8066