سرانه فضای ورزشی كشور 63 صدم مترمربع است

بیرجند - ایرنا - سرپرست دفتر نظارت فنی بر اماكن ورزشی وزارت ورزش و جوانان گفت: سرانه فضای ورزشی كشور 63 صدم مترمربع است كه این رقم حتی با اهداف برنامه سوم توسعه فاصله داشته و نسبت به برنامه ششم فاصله زیادی دارد.

به گزارش ایرنا، روزبه زورقی روز چهارشنبه در نشست تخصصی دفاتر فنی و نظارت بر طرح ها و اماكن ورزشی حوزه شرق كشور در بیرجند افزود: در برنامه سوم توسعه، ایجاد یك مترمربع سرانه ورزشی به ازای هر شهروند در كشور هدف گذاری شده بود.
وی اظهار داشت: تا قبل از سرشماری سال 1395 سرانه متوسط ورزشی بالای 50 صدم مترمربع بود كه به واسطه رشد جمعیت از 75 میلیون نفر به 82 میلیون نفر این سرانه به 45 صدم مترمربع كاهش یافت.
سرپرست دفتر نظارت فنی بر اماكن ورزشی وزارت ورزش و جوانان گفت: در كنار ساخت و سازهایی كه سازمان تربیت بدنی كرده و اماكنی كه در دست احداث است، بخش خصوصی هم فعالیت هایی را در دستور كار دارد كه این سرانه ها حدود پنج صدم مترمربع در حال حاضر است.
وی افزود: در برنامه های توسعه به شكل مرتب ظرفیت های متفاوتی را در دستور كار قرار دادیم تا بتوانیم به سرانه مطلوب ورزشی در كشور برسیم و در برنامه ششم توسعه سهمی از درآمد حاصل از اخذ مالیات ارزش افزوده از مردم به توسعه زیرساخت های ورزشی تعلق گرفته است.
سرپرست دفتر نظارت فنی بر اماكن ورزشی وزارت ورزش و جوانان بیان كرد: در این خصوص نمایندگان مجلس شورای اسلامی با وزارت ورزش همراهی كامل كرده و قرار است مبلغ یادشده به شكل قانون دائمی برای حوزه ورزش و جوانان تصویب شود.
زورقی گفت: ظرفیت های قانونی در سال های اخیر برای توسعه ورزش ایجاد شد و مهم ترین آن ماده 27 قانون الحاق به قوانین مالی دولت است كه مشاركت بخش خصوصی برای تكمیل و احداث اماكن ورزشی را تسهیل كرده است.
وی افزود: بیشتر فعالیت های عمرانی ما به شكل طرح های تملك دارایی سرمایه ای است اما محدودیت های مالی كه در چند سال اخیر مواجه شدیم هدف گذاری ما به گونه ای بوده كه بتوانیم پروژه های عمرانی را با مشاركت بخش خصوصی و دیگر ظرفیت ها مثل خیرین ورزش یار و ... انجام دهیم.
وی اضافه كرد: در لایحه بودجه سال 1398 ، سهم اعتبارات عمرانی كم است و در سال های بعد هم همینطور است و در قانون برنامه ششم تا پایان سال 1400، 25 درصد از ظرفیت بخش خصوصی برای تكمیل طرح های عمرانی پیش بینی شده است.
سرپرست دفتر نظارت فنی بر اماكن ورزشی وزارت ورزش و جوانان بیان كرد: دولت بعضی اوقات از ورود بخش خصوصی استقبال لازم را ندارد و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی نیازمند فرهنگ سازی است.
زورقی گفت: باید دعوت از بخش خصوصی توسط یكایك كاركنان عوامل اجرایی اطلاع رسانی و آگاه كردن بخش خصوصی از شرایط، ضوابط و مقررات موجود، پروژه های نیمه كاره را تكمیل كنیم.
وی افزود: در هشت سال اخیر مشكلات زیادی در ساخت و ساز پروژه های عمرانی اداره كل ورزش و جوانان خراسان جنوبی وجود داشته و مباحث فنی همكاران را با مشكلاتی مواجه كرد كه با حمایت و هدایت دفتر فنی استانداری خراسان جنوبی و سازمان برنامه و بودجه مشكل رفع شده و امروز آرامش و امنیت فكری به دفتر فنی استان بازگشته و همه پرونده ها در این خصوص بسته شده است.
زورقی تصریح كرد: یكی از اهداف برگزاری این جلسات استفاده از تجربیات مشترك است و بیشتر مشكلاتی كه منجر به تخلفات اداری و ایجاد پرونده هایی در دیوان محاسبات و سازمان بازرسی كل كشور شده را برای همكاران در این جلسات بیان كرده و از تجربیات همكاران استفاده می كنیم.
سرپرست دفتر نظارت فنی بر اماكن ورزشی وزارت ورزش و جوانان گفت: ما بر اساس برنامه ریزی كه در دستور كار قرار دادیم كشور به شكل هشت منطقه تقسیم شده و همه برنامه های عملیاتی كه از حوزه وزارت ورزش و جوانان در كشور انجام می شود به شكل منطقه ای است كه نخستین برنامه ها توسط دفتر فنی ونظارت وزارت ورزش و جوانان در حال اجراست.
زورقی افزود: تا پایان بهمن ماه سال جاری نخستین دوره سمینارهای كاركنان دفاتر فنی را برگزار می كنیم و هدف ما این است كه هر 6 ماه یكبار این گردهمایی ها برای اعلام بخشنامه های وزارت ورزش و جوانان و آخرین بخشنامه های آن و مباحثی كه در نظم فنی و اجرایی كشور در دستور كار است را به مسئولان استانی اعلام كنیم.
سرپرست دفتر نظارت فنی بر اماكن ورزشی وزارت ورزش و جوانان بیان كرد: در قانون اساسی كشور قید شده كه ورزش باید برای عموم مردم رایگان باشد و در واقع وظیفه اصلی دولت این است كه توسعه ورزش همگانی را به شكل رایگان در دستور كار داشته باشد هرچند در قانون تاسیس سازمان تربیت بدنی تاكید می كند مردم هم می توانند در تاسیس باشگاه ورزشی سهم داشته باشند.
7559 * 6054