انتشار خاطرات حجت الاسلام سيدمهدي طباطبايي درقالب كتاب

تهران- ايرنا- كتاب «خاطرات حجت الاسلام سيدمهدي طباطبايي» از مبارزين انقلابي و استاد اخلاق، كمتر از هشت ماه پس از درگذشت وي، از سوي موسسه فرهنگي، هنري مركز اسناد انقلاب اسلامي روانه بازار نشر شد.

به گزارش روز چهارشنبه ايرنا «خاطرات حجت‌الاسلام طباطبايي» كه در دوران نهضت اسلامي به امر وعظ و تبليغ مباني فكري امام خميني (ره) در مراكز و مساجد مي‌پرداخت، اطلاعات سودمندي از جريان انقلاب در شهرهاي قم، مشهد و تهران در اختيار علاقه‌مندان قرار مي‌دهد.
در بخشي از پيشگفتار كتاب آمده است: «حجت‌الاسلام والمسلمين سيد مهدي طباطبايي، در خاطرات خود ضمن بيان سرگذشت شخصي خويش، وقايع مهم دهه‌ چهل را بازگو كرده و روايتي نوين از ترور حسنعلي منصور، عامل اجرايي تصويب كاپيتولاسيون و تبعيد امام، بازگو مي‌كند.
وي همچنين چگونگي شكل‌گيري، تكوين، رشد و شكوفايي نهضت اسلامي در مشهد را نمايان ساخته و از فعاليت‌هاي مذهبي و فرهنگي در حوزه‌ علميه‌ مشهد سخن به ميان آورده و در عين حال خواننده را با بنيانگذاران و زعامداران اين حوزه و فعاليت‌هاي سياسي و فرهنگي آن آشنا مي‌سازد.
مسائل دروني زندان، بيان مسائلي راجع به اعضاي سازمان مجاهدين خلق در زندان و ديدگاه‌هاي ايشان در اين زمينه، وضعيت و نحوه‌ تقابل نيروهاي مذهبي و غيرمذهبي و فضاي حاكم بر آنها از ديگر مباحث اصلي اين اثر مي‌باشد.»
اين مجموعه كه حاصل 15 جلسه گفتگو با مرحوم حجت‌الاسلام طباطبايي در مركز اسناد انقلاب اسلامي است، در هشت فصل فراهم آمده است؛ فصل اول به معرفي پيشينه‌ خانوادگي، تحصيلات اوليه، تحصيل در حوزه علميه مشهد و روايت خاطراتي از دوران كودكي و جواني حجت‌الاسلام طباطبايي اختصاص دارد.
فصل دوم، نحوه آشنايي حجت‌الاسلام طباطبايي با جريان‌هاي سياسي-مذهبي را به تصوير مي‌كشد؛ نحوه آشنايي با شهيد نواب صفوي و عضويت در جمعيت فدائيان اسلام، ماجراي بازداشت در سن 17 سالگي، شركت در كانون نشر حقايق اسلامي، ارتباط با آيات كفايي و ميلاني و توصيف فضاي سياسي حوزه در اوايل دهه 40 بخشي از مباحث اين فصل است.
فصل سوم شروع مبارزات مذهبي سياسي را تا اوج‌گيري مبارزات انقلابي در مشهد روايت مي‌كند و فصل چهارم به بازخواني وقايع كشور در دوران تبعيد امام خميني مي‌پردازد.
در همين فصل ماجراي ترور منصور نيز روايت مي‌شود. خاطرات حجت‌الاسلام طباطبايي از ملاقات با امام در نجف و شركت در جلسات درس ايشان، روابط علماي نجف با امام خميني (ره)، فعاليت‌هاي سياسي شهيد صدر، ماجراي ملاقات امام با آيت‌الله حكيم و... از ديگر مباحث مهم اين فصل است.
از آنجا كه مرحوم حجت‌الاسلام طباطبايي با آيت‌الله شهيد سعيدي نسبت فاميلي داشت، فصل پنجم به روايت خاطراتي درباره اين شهيد نهضت اسلامي اختصاص دارد و فصل ششم خاطرات دوران زندان حجت‌الاسلام طباطبايي را دربرمي‌گيرد. در اين فصل مرحوم طباطبايي به بيان تحليل‌ها و خاطرات خود از سازمان مجاهدين خلق نيز مي‌پردازد.
فصل هفتم با عنوان «در آستانه‌ پيروزي انقلاب» مربوط به خاطرات حجت‌الاسلام طباطبايي از اوج‌گيري مبارزات و وقايع منتهي به پيروزي انقلاب اسلامي است.
فصل هشتم و پاياني هم به فعاليت‌هاي حجت‌الاسلام سيد مهدي طباطبايي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي اختصاص داده شده است. در صفحات پاياني نيز، تصاوير ناب و كمتر ديده شده از اين مبارز انقلابي منتشر شده است.
كتاب «خاطرات حجت‌الاسلام والمسلمين سيد محمدمهدي طباطبايي شيرازي» تدوين طاهره خدارحمي، با شمارگان 1000 نسخه در 300 صفحه به قيمت 26000 هزار تومان، توسط موسسه فرهنگي هنري مركز اسناد انقلاب اسلامي منتشر و روانه بازار نشر شده است.
فراهنگ**1085**3009