آمار واردات گوشی تلفن همراه اختلاف 200 میلیون دلاری دارد

تهران- ایرنا- آمار واردات گوشی تلفن همراه در سال 1396 برپایه آمار گمرك جمهوری اسلامی ایران رقم 529 میلیون دلار را نشان می دهد، اما برپایه بررسی های اتاق بازرگانی و گزارش كشورهای طرف معامله با ایران، این رقم 739 میلیون دلار را نشان می دهد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی ایران، تفاوت قابل توجه آمار رسمی گمرك ایران با آمار سایر كشورها در خصوص ارزش واردات به ایران ممكن است ناشی از مباحثی از جمله كم اظهاری ارزش در محموله های وارداتی به ایران، قاچاق یا واردات غیر رسمی و اشتباهات آماری باشد.
طبق اعلام گمرك ایران، در سال 1396 حدود سه میلیون و 224 هزار و 617 دستگاه تلفن همراه به ارزش 518.2 میلیون دلار به كشور وارد شده است.
آمار ها نشان می دهد در سال 95 بالغ بر 719 هزار دستگاه تلفن همراه وارد كشور شده بود و به نظر می رسد در سال 1396، متوسط قیمت وارداتی هر دستگاه تلفن همراه 160 دلار بود.
امارات متحده عربی به عنوان بزرگترین مبدا واردات تلفن همراه ایران، ادعا می كند كه در سال 2017 معادل 468 میلیون دلار تلفن همراه به ایران صادر كرده است، در حالی كه براساس آمارهای گمرك ایران، واردات تلفن همراه كشور از امارات متحده عربی در سال 1396 حدود 387 میلیون دلار بود.
اختلاف آماری مشاهده شده بین آمارهای واردات ایران و آمارهای صادرات هنگ كنگ نیز به نسبت بالا بوده و برپایه آمارهای گمرك كشور، ایران در سال 1396 حدود 6.2 میلیون دلار واردات از هنگ كنگ داشته ؛ اما آمارهای هنگ كنگ حاكی از صادرات قریب به 87 میلیون دلاری تلفن همراه به ایران است.
علاوه براین آمارهای گمرك ایران حاكی از آن است كه برخی كشورها به عنوان مبادی وارداتی ایران اعلام شده اند، اما آن كشورها ایران را به عنوان مقاصد صادراتی تلفن همراه خود اعلام نكرده یا رقمی كه به عنوان صادرات این كالا به ایران گزارش كرده اند، بسیار كمتر از رقم گزارش شده از سوی گمرك ایران است.
تركیه و ویتنام هم كشورهایی محسوب می شوند كه براساس آمارهای گمرك ایران به ترتیب 904 میلیون دلار و 628میلیون دلار واردات تلفن همراه از آنها انجام شده است؛ این در حالی است كه در آمارهای صادرات تلفن همراه این كشورها، ایران به عنوان مقصد صادراتی وجود ندارد.
سوئد نیز دیگر كشوری است كه براساس آمارهای گمرك، ایران در سال 1396 معادل 207 میلیون دلار تلفن همراه از این كشور وارد شده، اما آمارهای سوئد صادرات چهار هزار دلاری تلفن همراه از این كشور به ایران را نشان می دهد.
اقتصام**9189** 1559