كارشناسان موزه ها با خطرات تهدیدكننده آثار آَشنا شدند

تهران- ایرنا- كارشناسان و مسئولان موزه های كشور در دومین كارگاه آموزشی ملی «سنجش و پایش در محیط‌های موزه‌ای - در راه موزه سبز» در محل موزه تخت جمشید استان فارس با انواع خطرات تهدید‌كننده طبیعی و انسان‌ساز پیرامون آثار آَشنا شدند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مدیر پروژه موزه سبز و مدرس كارگاه با اعلام این خبر گفت: این كارگاه توسط پژوهشكده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی - تاریخی به منظور آشنایی و افزایش سطح دانش كارشناسان و مسئولان مرتبط در موزه‌ها برگزار شد تا آگاهی آنها نسبت به اهمیت امر پایش و شیوه‌های مربوط برای ارزیابی محیط‌های داخلی موزه‌ها افزایش یافته و به‌ روز شود.
منیژه هادیان دهكردی افزود: در این كارگاه علاوه بر معرفی انواع خطرات تهدید‌كننده طبیعی و انسان‌ساز پیرامون آثار همچون متغیرهای محیطی دما، رطوبت نسبی، نور، آلاینده‌ها، آفات و بلایای طبیعی به اثرات مخرب آنها پرداخته شد.
عضو هیات علمی پژوهشكده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی - تاریخی با بیان اینكه علاوه بر این، روش‌های سنجش و كنترل هر یك از این عوامل به طور نظری و عملی معرفی شدند، تصریح كرد: مقایسه اقدامات حفاظتی پیشگیرانه با روش‌های مداخله‌گرانه یكی دیگر از مباحث این كارگاه آموزشی بود.
به گفته هادیان دهكردی، در بخش دیگر این كارگاه و در راستای اهداف پژوهشی فاز دوم پروژه موزه سبز با همراهی مسئولان و شركت‌كنندگان از موزه تخت جمشید بازدید شد و دزیمترهای مربوط به پایش محیطی در مكان‌های انتخاب شده نصب شدند.
او خاطرنشان كرد: موزه تخت جمشید با توجه به موقعیت مكانی و اقلیمی اش یكی از موزه‌های منتخب در پروژه موزه سبز است كه كار پایش آن با همكاری كارشناسان آن به مدت یك سال صورت خواهد گرفت و وضعیت نگهداری از آثار در آن، زیر نظر گرفته خواهد شد.
دومین كارگاه آموزشی ملی «سنجش و پایش در محیط‌های موزه‌ای - در راه موزه سبز» در موزه تخت جمشید استان فارس توسط پژوهشكده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی - تاریخی، با همكاری و حمایت اداره كل میراث فرهنگی استان فارس و مدیریت‌ پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و پاسارگاد و با حضور شركت‌كنندگانی از این استان برگزار شد كه طی آن مسئولان موزه و شركت‌كنندگان سوالات و چالش‌هایی كه با آن مواجه هستند را به بحث و گفت و گو گذاشتند.
فراهنگ **1085** 1055