وزیرخارجه مصر:بحران های منطقه باید ازطریق مسالمت آمیز حل شود

الجزیره-ایرنا-«سامح شكری » وزیر خارجه مصر سه شنبه شب در برنامه« حكایه وطن» شبكه یك تلویزیون این كشور، بر ضرورت حل بحران های منطقه از طریق سیاسی تاكید كرد و گفت: جنگ و درگیری های مسلحانه نتیجه ای جز ویرانی ندارد.

به گزارش ایرنا و به نقل از تارنمای «مصراوی »، وزیر خارجه مصر در این برنامه افزود ، قاهره موضع گیری آشكار و ثابتی در قبال كشورهای عربی بویژه مساله یمن ، سوریه و لیبی دارد و بر این باور است كه مشكلات در این كشورها باید از راه سیاسی حل شود زیرا درگیری های مسلحانه و نظامی نتیجه ای جز ویرانی ندارد و باعث می شود مردم زیان ببینند، درها به سوی تروریست ها باز شود و تندری و تروریسم رشد كند.
شكری در مورد بحران در لیبی نیز گفت، مصر نقش مهمی برای پایان دادن به بحران در لیبی و رسیدن به یك راه حل سیاسی ایفا می كند و اعتقاد دارد تنها ارتش این كشور می تواند تروریسم را از بین برد و در این كشور ثبات ایجاد كند تا در نهایت انتخاباتی شفاف در آن برگزار شود.
وزیر خارجه مصر در حالی از نظامیان موسوم به ارتش لیبی حمایت كرد كه یك نظامی بازنشسته به نام «خلیفه حفتر » فرماندهی این نیروها را برعهده دارد و وی مخالف سرسخت دولت وفاق لیبی مورد حمایت جامعه بین الملل است.
وی در مورد سوریه نیز گفت، مسائل در این كشور بسیار پیچیده است، جامعه بین الملل هیچ ساز و كاری برای مقابله با چالش ها و عناصر گروه های تروریستی ارائه نكرده است، مصر امیدوار است طرف های مختلف به راه حلی مسالمت آمیز و مورد رضایت همه دست یابند.
رئیس دستگاه دیپلماسی مصر در خصوص رابطه كشورش با كشورهای حاشیه خلیج فارس گفت، قاهره روابط بسیار خوبی با این كشورها دارد و همكاری های امنیتی، نظامی و سیاسی با این كشورها ایده دفاع از امنیت قومی عرب ها را تقویت كرده است.
شكری در ادامه بدون ذكر هرگونه دلیل و مستنداتی و با تكرار ادعاهای نخ نمای برخی كشورهای عربی منطقه، ایران را به دخالت در كشورهای دیگر، تلاش برای گسترش نفوذ در منطقه و توسعه طلبی متهم كرد.
وزیر خارجه مصر درخصوص اوضاع منطقه نیز گفت، شواهد و قرائن حاكی از آن است كه تحولاتی در راه است اما دشوار می توان پیش بینی كرد چه اتفاقی روی خواهد داد.
شكری در خصوص تحركات رژیم صهیونیستی در آفریقا و تشكیل ائتلافی سه گانه همراه با یونان و قبرض نیز گفت، مصر جایگاه خود را دارد و تصور نمی كند هرگونه تحركی جایگاه آن را تهدید كند.
خاورم **2041**

سرخط اخبار جهان