۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۰
کد خبر 83164093
۰ نفر
تحقير، رشد گفتاري كودكان را به تاخير مي اندازد

تهران- ايرنا- فوق تخصص روانپزشكي كودك و نوجوان گفت: تحقير، بي توجهي و سرخوردگي نه تنها موجب تاخير در تكلم و كسب مهارت هاي توليد صدا در كودكان مي شود بلكه آنان را از برقراري تعاملات اجتماعي باز مي دارد.

مهشيد رابطيان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي ايرنا اظهار داشت: والدين توجه داشته باشند تأخير در رشد گفتاري و كلامي كودك را با تأخير در يادگرفتن و صحبت كردن به طور قابل‌ فهم، اشتباه نگيرند. تأخير در رشد گفتار به معني تأخير در شروع بيان كلمات منفرد و پس از آن كنار هم گذاشتن دو يا سه كلمه با معني است.
وي با بيان اينكه تكلم به صورت قابل‌ فهم به تدريج شكل مي گيرد و نقايص كلامي خفيف در كودكان خردسال بسيار شايع است، ادامه داد: زماني كه كودك 2 ساله بسيار كم صحبت باشد يا اصلا صحبت نكند، مواقعي كه صحبت هاي كودك سه ساله توسط افراد نزديك خانواده به سختي قابل فهم باشد يا اينكه صحبت هاي كودك چهار ساله توسط همسالان و افراد ناآشنا، خيلي كم قابل درك باشد، لازم است والدين براي رفع مشكل به وجود آمده به روانپزشك مراجعه كنند.
اين روانپزشك كودك و نوجوان گفت: كودك در هر سني كه باشد به دليل سرخوردگي، تحقير يا عدم توجه به او با مشكلات تكلم رو به رو مي شود و به مرور از تعاملات اجتماعي دوري مي كند؛ بنابراين والدين يا مربيان مهدكودك و دبستان بايد نسبت به سلامتي اين دسته از كودكان حساس و دقيق باشند.
وي افزود: زماني كه كودك پس رفت ناگهاني در مهارت هاي توليد صدا پيدا كرد، در صورت بروز هرگونه مشكلات تكلم، والدين بايد به روانپزشك كودك و نوجوان مراجعه كنند تا موضوع از نظر اختلالات ارتباطي و تكاملي مانند اختلال طيف اوتيسم بررسي شود.

* رفع موانع تأخير كلامي كودكان
رابطيان با بيان اينكه نوك زباني صحبت كردن و داشتن گفتار نامفهوم در بين كودكان امري شايع است، اظهار داشت: اين مرحله‌اي است كه بسياري از كودكان با سن يك و نيم تا سه سال شروع به صحبت كردن مي‌كنند و علت آن بيرون زدن زبان از بين دندان‌ها به ويژه در زمان تلفظ حرف سين است و والدين مي‌توانيد با آگاه كردن كودك از حالت زبان و حركات صحيح آن به فرزند خود كمك كنند تا از گفتار غلط اجتناب كند.
وي از صحبت كردن و آواز خواندن براي كودك به عنوان عامل رشد كلامي آنان نام برد و افزود: تمام كودكان به طور طبيعي تمايل دارند در فعاليت‌هاي بزرگ‌ ترها شركت كنند و اگر والدين با كودك خود زياد حرف بزنند، زمينه مشاركت او در گفت و گو با اعضاي خانواده فراهم خواهد شد.
فوق تخصص روانپزشكي كودك و نوجوان، نقش پدر و مادر را در رشد يا عدم تكلم مناسب كودك بسيار موثر برشمرد و افزود: كودكان داراي لكنت زبان در بين خانواده‌هايي كه زندگي بي‌ثباتي دارند، فعاليت و استقلال كودك را محدود مي‌كنند يا برعكس هميشه نوعي حمايتگري مفرط از كودك خود دارند، بسيار ديده مي شود.
وي تصريح كرد: اين نوع خانواده ها مولد سردرگمي، تنش و نارضايتي و موجب عقب افتادن رشد گفتار كودك و حتي نوجوان هستند و در مواقعي با ورود يك فرزند جديد حتي گفتار كودك بزرگتر نيز براي نشان دادن همترازي با فرزند كوچكتر، با اشكال مواجه مي‌شود.

* تفاوت‌هاي كلامي كودكان
فوق تخصص روانپزشكي كودك و نوجوان افزود: معمولاً زمان به حرف افتادن كودكان با يكديگر متفاوت است و اين موضوع نبايد باعث نگراني والدين شود اما اگر حرف زدن كودك بيش از حد معمول تأخير داشت، بايد همزمان با بررسي جدول رشدي توانايي‌هاي مختلف كودكان، زمان تكلم او هم بررسي شود.
رابطيان اظهار داشت: پسران نسبت به دخترها ديرتر شروع به حرف زدن مي‌كنند و چنانچه والدين به هر دليل احساس كنند كودك آنها در رابطه با حرف زدن مشكل دارد، بايد به پزشك مراجعه كنند.
وي ادامه داد: يك دليل ديگر در اختلال به وجود آمده در تكلم كودكان اهميت ندادن والدين به صحبت كردن با فرزندشان است. براي نمونه وقتي كودكي پدر و مادر شاغل دارد عملا از صبح تا غروب تنها مانده و براي اعتراض تصميم مي گيرد با آنان كمتر حرف بزند و ادامه اين رويه به تاخير در حرف زدن كودك منجر خواهد شد.

* رابطه تكلم و شنوايي
رابطيان، شنوايي را عامل موثر در رشد كلامي كودكان برشمرد و افزود: شنوايي موجب ذخيره اطلاعات در مغز و عاملي براي رشد تكلم است، از اين رو كودكان كم شنوا يا ناشنوا در حرف زدن مشكل دارند؛ در نتيجه والدين بايد توجه داشته باشند گفتار كودك با گوش دادن و ارتباط برقراركردن با ديگران بسيار موثر خواهد بود.
اجتمام* 1417*1834