شمار زندانيان خراسان رضوي كاهش يافت

مشهد- ايرنا- رئيس كل دادگستري خراسان رضوي گفت: علاوه بر توقف روند رو به رشد شمار زندانيان طي سالهاي اخير تعداد زندانيان اين استان نيز كاهش يافته است.

حجت الاسلام علي مظفري روز سه شنبه در مراسم تكريم و معارفه مدير كل زندانها و اقدامات تاميني و تربيتي خراسان رضوي افزود: جمعيت كيفري خراسان رضوي از 21 هزار نفر در سال 93 تاكنون كاهش يافته است.
وي بر لزوم تغيير قوانين در زمينه حبس تاكيد كرد و گفت: نظام بايد براي رفع مشكلات جمعيت كيفزي تغييراتي در قوانين حبس انجام دهد به عنوان مثال افراد نبايد به خاطر مهريه زنداني مي شدند كه اين موضوع امروز حل شده است.
وي اظهار داشت: از ابتدا ضرورتي براي مجازات حبس به خاطر مهريه و جرايم مالي نبوده است و در برخي جرايم كيفري نيز نيازي به مجازات زندان نيست.
حجت الاسلام مظفري گفت: هدف اصلاح است اما وقتي با جمعيت انبوه در زندانها مواجه مي شويم اهداف قانوني و شرعي تربيت فرد با رعايت كرامت انساني محقق نمي شود.
وي افزود: اصلاح اين موارد نيز بر عهده قانونگذار است هرچند همه دستگاههاي اجرايي، قانونگذاران و قوه قضاييه نيز بايد به وظيفه عمومي خود عمل كنند.
وي اظهار داشت: ما در نظام جمهوري اسلامي به نمايندگي از امام زمان (عج) و به نمايندگي از خدا در امور مردم دخالت مي كنيم.
رئيس كل دادگستري خراسان رضوي گفت: اگر فردي در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروي او كم نمي كرد اما امروز اگر اين تحمل كيفر يا قصاص و شلاق و ديگر احكام توسط حكام اسلامي و شرعي انجام مي شوند يكي از آثار اخروي آن براي محكومان اين است كه اين مجازات در آخرت از آنها برداشته مي شود.
وي خاطر نشان كرد: اين موضوع ديني در اسناد اهل سنت و شيعه آمده است و تحمل كيفر براي خاطيان در حكومت اسلامي كار معنوي و ذخيره آخرت خواهد بود.
در اين مراسم خشايار جمشيدي به عنوان مدير كل زندانها و اقدامات تاميني و تربيتي خراسان رضوي معرفي و از زحمات 36 ساله سيد محمد موسوي در اين مجموعه قدرداني شد.
11 زندان به همراه كانون اصلاح و تربيت و اردوگاه حرفه آموزي و كاردرماني چناران زير پوشش اداره كل زندانها و اقدامات تاميني و تربيتي خراسان رضوي است.
استان خراسان رضوي با 6.5 ميليون نفر جمعيت21 هزار زنداني دارد.
3221 / 6053