سنوات رایگان حق دانشجو است

تهران- ایرنا- دبیر شورای صنفی دانشگاه علم و صنعت ایران با انتقاد از كاهش سنوات آموزشی دانشجویان گفت: سنوات رایگان تحصیل در دوره كارشناسی در حالی به هشت ترم كاهش یافته كه دانشجویان روزانه طبق قانون اساسی از حق تحصیل رایگان برخوردارند.

روز گذشته حبیب الله اكبری معاون دانشجویی دانشگاه علم و صنعت ایران در گفت‌وگو با ایرنا اعلام كرد كه به دلیل كمبود ظرفیت و امكانات دانشگاه، دانشجویان سنواتی باید هر چه زودتر درس خود را تمام كنند.
در این راستا شورای صنفی، انجمن اسلامی آرمان و انجمن اسلامی رویش دانشگاه علم و صنعت اعتراض خود به اظهارات اكبری را بیان و تاكید كردند سنوات رایگان حق دانشجو است.
علی حقیقت جوان نایب دبیر انجمن اسلامی آرمان علم و صنعت به خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا گفت: در مسأله سنوات ابتدا باید به قانون اساسی رجوع كنیم، طبق نص صریح قانون، آموزش رایگان حق شهروندان و به تبع آن سنوات رایگان حق دانشجو‌ است. بعضا در بررسی و بحث پیرامون این مسئله، عده‌ای از مسئولین و حتی دانشجویان تصور می‌كنند كه دادن یا گرفتن سنوات رایگان لطفی از طرف مسئولین است، در حالی كه حق‌ قانونی دانشجو است.
وی ادامه داد: حال اگر به دانشگاه بنگریم، می‌دانیم كه دانشگاه صرف محل درس خواندن نیست. دانشگاه محل كسب تجربه‌های جدید، فعالیت دانشجویی، درگیر شدن با مسائل متفاوت، تجربه‌ فضا‌های جدید و به طور كلی تجربه‌ یك زیست متفاوت و بدیع است. اینكه عده‌ای از مسئولین بر روی تمام‌ كردن هر چه سریع‌تر مقاطع تحصیلی، اصرار می‌ورزند نشان ‌‌دهنده‌ این مسئله است كه دانشگاه را با دبیرستان اشتباه گرفته‌اند.
وی درباره كاهش سنوات دانشجویان اظهار كرد: كاهش سنوات به ۸ ترم، بزنگاهی مهم در دانشگاه و تلاقی پروژه‌‌های امنیتی ‌سازی (از بین بردن امكان فعالیت دانشجویی) و كالایی‌سازی اموزش است. مدت تحصیل تعداد زیادی از دانشجویان بیشتر از ۸ ترم می‌شود كه مجبور به پرداخت جریمه می شوند و در كنار آن ۸ ترم تحصیل رایگان امكان فعالیت خارج از درس را از كمتر می‌سازد.
حقیقت جوان در واكنش به مصاحبه معاون دانشجویی دانشگاه علم و صنعت با ایرنا گفت: این مصاحبه روح برخورد مسئولین این دانشگاه با این دست مسائل را بیان كرد. ایشان علت كاهش سنوات را كمبود ظرفیت‌ها به علت پذیرش بالای دانشگاه (اعلام ظرفیت از طرف وزارت علوم) و كمبود بودجه دانشگاه از طرف دولت، اعلام كرد. مسئله‌ اصلی این است كه هر نهاد فشار‌های تحمیل شده به خودش را به دیگران وارد می‌كند.
وی افزود: دولت با كاهش بودجه به دانشگاه فشار می‌آورد، دانشگاه فشار حاصل را با دست كردن در جیب دانشجو جبران می‌كند و در نهایت این دانشجو است كه زیر فشار‌های اقتصادی با مشكلات بسیاری مواجه می شود . البته نكته‌ی حائز اهمیت این است كه معاون دانشگاه علم و صنعت وظیفه‌ خود را كه حفاظت از حق دانشجو است فراموش‌ كرده و با پروژه‌ كاهش سنوات همگام شده است.
نایب دبیر انجمن اسلامی آرمان دانشگاه علم و صنعت در پایان خاطرنشان كرد: دانشگاه حق ندارد ضعف‌های خود را كه ناشی از سوءمدیریت و عدم برنامه‌ریزی است، با هجوم به حق دانشجو و كاهش سنوات جبران كند و یا باید ساختار بودجه‌ای خود را اصلاح كند و یا با فشار بر وزارت علوم كسری بودجه‌‌ خود را جبران كند.

** حق تحصیل رایگان داریم
معید مهدیان دبیر شورای صنفی دانشگاه علم و صنعت ایران هم در گفت‌وگو با ایرنا گفت: در علم و صنعت از لحاظ تغذیه مشكل خاصی نداریم. مشكلی كه در حوزه‌ رفاهی داریم قدیمی و خراب بودن سرویس‌های اتوبوس از خوابگاه به دانشگاه است كه مسئولین می‌گویند پول نداریم جدید بخریم. این دستگاه ها در حدی خراب هستند كه دود اگزوز به داخل ماشین می‌آید و امنیت جانی دانشجویان را تهدید می‌كند.
وی با تاكید بر این نكته كه در حوزه آموزش مشكلات زیادی در دانشگاه وجود دارد، افزود: دانشگاه از هر فرصتی استفاده می‌كند كه كمبودهای مالی خود را از جیب دانشجو پر كند. به عنوان مثال سنوات رایگان تحصیل در كارشناسی به هشت ترم رسیده كه بر اساس آن باید چهار میلیون شهریه در ترم 9 داده شود. همین طور اگر دانشجوی ارشد ترم پنج خود را تا بهمن ماه دفاع نكند باید به ازای هر هفته ۱۱۰ هزار تومان جریمه بدهد نكته جالب این است كه روزهای تعطیل هم باید جریمه داده شود. دروس ارشد هم هر واحدی كه دانشجویان حذف كنند یا بیفتند، باید ۲۵۰ هزار تومان جریمه بدهند.
وی ادامه داد: همه‌ اینها در شرایطی است كه ما دانشجویان روزانه هستیم و طبق اصل 30 قانون اساسی حق تحصیل رایگان داریم. همچنین در مقطع ارشد اگر شما دیر دفاع كنید نمره كسر می‌كنند كه این خلاف دادنامه 476 دیوان عدالت اداری كشور است. در بحث اسكان دانشگاه ما تا سال قبل مشكلی نداشتیم اما چون نسبت خوابگاهی‌ها زیاد شد، دانشگاه نتوانست پاسخگوی دختران خوابگاهی باشد و آنها در وضعیت اسفناكی زندگی می‌كنند.
مهدیان درباره سیاست های پولی دانشگاه علم و صنعت اظهار كرد: دانشگاه در جواب همه‌ سیاست‌های پولی خود یك جواب دارد و آن هم اینكه پول نیست. اما برای اردوی معارفه‌ دانشجویان جدیدالورود هزینه‌ چند صد میلیونی كرد و ۱۲۴ نفر رو به عنوان كادر اجرایی از تشكل های خاص به مشهد فرستاد‌.
وی در پایان خاطرنشان كرد: معاونت دانشجویی تا حد امكان با ما همكاری می‌كند اما معاونت فرهنگی اصلاً اینطور نیست.

** عزمی راسخ برای پولی سازی آموزش عالی وجود دارد
علی اسماعیلی دبیر انجمن اسلامی دانشگاه علم و صنعت هم درباره مسأله سنوات مجاز دانشجویان به ایرنا گفت: یكی از مهمترین مسائلی كه در حال حاضر اكثریت دانشگاه های كشور و دانشجویان با آن مواجه هستند، با توجه به شرایط اقتصادی كشور، مسئله سنوات مجاز تحصیلی است. این مسئله در دانشگاه علم و صنعت با مصوبه هیات امنای دانشگاه مبنی بر 8 ترم شدن سنوات آموزشی به یك چالش جدی تبدیل شده است.
وی ادامه داد: مشكلات اقتصادی كشور باعث شده است تا دانشگاه ها نیز مانند بسیاری دیگر از ارگان ها با مشكلات زیادی در زمینه بودجه مواجه گردند از این رو تلاش می كنند تا با كاهش سنوات مجاز آموزشی و اخذ هزینه تحصیل از دانشجویان سنواتی علاوه بر جبران مبلغی از این كسری بودجه از جیب دانشجویان، طبق گفته ریاست دانشگاه، فشاری را برای اتمام هر چه سریع تر دوره تحصیل توسط دانشجویان فراهم آورند و از این طریق بتوانند هزینه ها را مدیریت كنند.
وی افزود: حال سوال اینجاست كه چرا باید هزینه های عدم تخصیص بودجه مناسب به دانشگاه ها و سیاست های اشتباه در حوزه جذب دانشجو را دانشجویانی بپردازند كه به دلایلی گوناگون و بعضا خارج از اختیار خود، قادر به اتمام تحصیل در 8 ترم نیستند.
اسماعیلی مشكلات دیگر كاهش سنوات آموزشی و فشار بر دانشجویان برای اتمام تحصیل خود این گونه بیان كرد: دانشگاه را تبدیل به یك مدرسه بزرگ می كند و جای هر گونه مهارت آموزی در حوزه های گوناگون را برای مشاركت فعال دانشجو در جامعه خالی می كند.
«همچنین مشكل جدایی دانشگاه از صنعت را بیش از پیش تقویت می كند چرا كه دانشجویی كه تنها به فكر هرچه سریع تر گذراندن واحدهای درسی خود باشد، دیگر تلاشی برای فعالیت های پژوهشی و ارتباط با صنعت نخواهد كرد و این امر فاصله ای دوچندان بین علم و صنعت ایجاد خواهد نمود.»
دبیر انجمن اسلامی رویش علم و صنعت در پاسخ به مصاحبه معاون دانشجویی دانشگاه با ایرنا عنوان كرد: شاهد تناقضات زیادی نیز در اظهارات مسئولین دانشگاه هستیم. از یك سو برای توجیه عمل خود طبق گفته ریاست دانشگاه، تعداد دانشجویان سنواتی را بسیار اندك نشان می دهند و از سویی دیگر معاون دانشجویی، دانشجویان سنواتی را باعث شلوغی خوابگاه ها و سلف دانشگاه می داند. این تناقضات در حرف های مسئولین در كنار مشكلات مشابه در سایر دانشگاه های دولتی و فعالیت های گسترده ای كه در زمینه گسترش هرچه بیشتر واحدهای آموزشی پولی شاهد هستیم، این امر را نشان می دهد كه عزم راسخ در جهت پولی سازی آموزش عالی رایگان كه از حقوق مصرح ملت در اصل 30 قانون اساسی است، وجود دارد.
**م.م **1601**

سرخط اخبار علم و آموزش