۱۸ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۲۰
کد خبر: 83163640
۰ نفر
سه ایرانی در فهرست 50 دانشمند زن آسیا

تهران - ایرنا- نام سه زن ایرانی در بین 50 دانشمند ثبت شده در كتاب «شرح حال دانشمندان زن آسیا» كه توسط انجمن آكادمی های علوم و مجامع علمی آسیا (AASSA) انتشار یافته، اعلام شد.

به گزارش روز سه شنبه گروه دانشگاه ایرنا از دانشگاه صنعتی امیر كبیر، طاهره كاغذ چی و زهرا امام جمعه، دو دانشمند ایرانی هستند كه از طرف فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی نام آنها برای معرفی به عنوان برجسته ترین زنان آسیا در علوم و مهندسی به انجمن آكادمی های علوم و مجامع علمی آسیا اعلام شده است.
انتخاب برترین های آسیا با بررسی نامزدهای معرفی شده از سوی 30 آكادمی در منطقه آسیا و اقیانوسیه صورت گرفته است.
كاغذچی، عضو گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم و استاد مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیركبیر است و همچنین امام جمعه، استاد علوم و مهندسی صنایع غذایی پردیس كشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران است.
علاوه بر دو دانشمند ایرانی معرفی شده از سوی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، یك دانشمند زن ایرانی تبار دیگر به نام مهشید فیروزی نیز از طریق آكادمی علوم استرالیا به عنوان یكی از دو دانشمند زن برجسته این استرالیا معرفی شده است كه نام و شرح حال زندگی وی نیز در این كتاب به چاپ رسیده است.
فیروزی دارای مدرك لیسانس و فوق لیسانس مهندسی شیمی از دانشگاه علم و صنعت ایران و دكتری مهندسی شیمی از دانشگاه كوینزلند استرالیا است.
انجمن آكادمی های علوم و مجامع علمی آسیا (AASSA) از میان نامزدهای معرفی شده از سوی 30 آكادمی در منطقه آسیا و اقیانوسیه، شرح حال 50 تن از برجسته ترین زنان آسیا در رشته های علوم و مهندسی را در این كتاب منتشر كرده است. همچنین این كتاب حاوی 9 پرسش و پاسخ از هر كدام از بانوان دانشمند برتر آسیاست.
كتاب «شرح حال دانشمندان زن آسیا» كه حاوی پاسخ های هر یك از 50 دانشمند برجسته زن آسیا به 9 پرسش است با هدف ارائه الگوهای موفق برای دختران و زنان و تشویق آنان برای پیشرفت و ادامه تحصیل در رشته های علمی منتشر شده است.
نسخه دیجیتال كتاب مذكور در لینك http://www.science.org.au/supporting-science/international-representation قابل دسترسی است.
9465**1584