آموزش هاي حوزه كشاورزي بايد تغيير كند

كرمان - ايرنا - قائم مقام وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت : با وضعيت بحران آب در كشور تغييراتي بايد در حوزه آموزش هاي كشاورزي ايجاد شود زيرا نمي توانيم با روش هاي مرسوم فعاليت ها در اين حوزه ادامه دهيم.

عبدالرضا باقري روز سه شنبه در حاشيه بازديد از پژوهشكده فناوري توليدات پيشرفته گياهي دانشگاه شهيد باهنر در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود : بايد به دنبال روش هاي نوين كشاورزي و تكنولوژي هاي جديد در اين عرصه باشيم.
وي تصريح كرد: روش هاي آموزش فعلي در حوزه كشاورزي پاسخگوي نيازهاي امروز جامعه نيست و نسخه هاي آماده اي براي پياده سازي وجود ندارد بلكه راه حل هاي جديد بايد از دل محققان و تجربه هاي جهاني بيرون بيايد.
باقري با بيان اينكه بايد به سمت برنامه هاي مدون و دقيق پيش برويم گفت : پيشنهاد مي شود در حوزه فعاليت هاي تحقيقاتي تقسيم كار انجام شود.
** رويكردهاي بازنگري در رشته هاي كشاورزي
قائم مقام وزير علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به اينكه طي سال هاي 92 تا 94 به همت همه دانشكده هاي كشاورزي، مشاركت انجمن هاي علمي و مراكز تحقيقاتي رشته هاي كشاورزي بازنگري شد افزود : تنها گروهي كه در وزارت علوم رشته هاي آن بازنگري شده اند؛ گروه كشاورزي و منابع طبيعي است.
وي ادامه داد : پيش رفتن به سمت نيازهاي ملي، به روز كردن برنامه ها، افزايش برنامه عملي و مهارتي دانشجويان و كاهش حجم دوره ها نسبت به گذشته از جمله رويكردهاي بازنگري رشته هاي گروه كشاورزي است.
باقري با اشاره به اينكه برنامه ها در گروه كشاورزي دانشگاه ها بايد كاهش پيدا كنند گفت: 121برنامه در گروه كشاورزي به 70 برنامه كاهش يافته است و اين روند ادامه دارد.
قائم مقام وزير علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به اينكه در طول دوره هاي گذشته در بسياري از رشته ها از جمله كشاورزي توسعه و گرايش رشته ها را شاهد بوده ايم كه اين امر نياز امروز جامعه نيست تصريح كرد: حداقل 30 درصد برنامه ها ادغام و يا حذف شده و دوره هاي جديدي از جمله توليدات گلخانه ايجاد شده است.
**تخصيص 270 هزار تومان بودجه براي كارورزي هر دانشجو
وي با بيان اينكه در حوزه آموزش كشاورزي نيز اقداماتي انجام شد بيان داشت: براساس قانون دانشجويان كشاورزي بايد 6ماه دوره كارورزي داشته باشند كه به دلايل مختلفي از جمله نداشتن منابع از سوي دانشگاه و عدم همكاري جهاد كشاورزي محقق نمي شد.
باقري افزود: با تلاش هاي انجام شده در سال 97 به ازاي هر دانشجوي رشته كشاورزي و منابع طبيعي 270 هزارتومان بودجه در رديف منابع مالي عمليات كاروزي دانشگاه ها قرار گرفت و دانشگاه ها بايد همت كنند تا اين مهم محقق شود.
قائم مقام وزير علوم، تحقيقات و فناوري از راه اندازي سامانه اي براي كاروزي و كارآموزي دانشجويان رشته هاي كشاورزي در دو هفته آينده خبرداد و گفت: طي توافق بين وزير علوم و كشاورزي اين مهم عملياتي مي شود.
**آيين نامه دانشكده كشاورزي بايد خاص خودش تنظيم شود
وي با اشاره به اينكه آيين نامه ارتقا و ترفيع دو ابزار براي هدايت فعاليت هاي اعضاي هيات علمي دانشگاه ها است تصريح كرد: با اين 2 آيين نامه مي توان مسيرها را در دانشگاه تغيير داد و جهت دهي ها را تنظيم كرد.
هر برنامه كه دانشكده كشاورزي صلاح بداند در هيات امنا مبناي ارزشيابي ما اعضاي هيات علمي دانشكده كشاورزي نمي شود.
باقري ادامه داد: آيين نامه ترفيع به دست دانشگاه ها است و هيچ گونه محدوديتي وجود ندارد و هر برنامه اي كه رويكرد مناسبي دارد را مي توانند اعلام تا در نشست هيات امنا مطرح و تصويت شود و بعد به عنوان منباي عملياتي ارزشيابي سالانه قرار مي گيرد.
قائم مقام وزير علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به اينكه ارزشيابي سالانه گروه كشاورزي بايد با ساير گروه هاي فرق داشته باشد گفت: آيين نامه دانشكده كشاورزي بايد خاص خودش تنظيم شود و آمادگي همكاري در اين زمينه را داريم.
** ايجاد تغييرات جدي در آيين نامه ارتقا
وي با اشاره به اينكه تغييرات جدي در آيين نامه ارتقا رقم خورده است تاكيد كرد: در اين آيين نامه به حوزه هاي كاربردي و تبديل حوزه دانش به فناوري توجه ويژه شده است.
قائم مقام وزير علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به اينكه آيين نامه ارتقايي دانشگاه ها بايد متناسب با ماموريت هاي آن ها باشد بيان داشت: در تلاشيم؛ آيين نامه هاي دانشگاه متناسب با هر دانشگاهي تدوين شود بنابراين با يك شاخص نمي توانيم همه را ارزيابي كنيم.
قائم مقام وزير علوم، تحقيقات و فناوري با بيان اينكه ما نمي توانيم نسخه واحدي براي همه دانشگاه ها ارائه دهيم بيان داشت: هيچ موانعي براي تحقق اين برنامه نيست؛ محدوديت هاي اعتباري وجود دارد اما تحولات از دل سختي هاي رشد مي كنند.
باقري گفت: يكي از ماموريت هاي دانشگاه خلق دانش در سطح بين المللي است و توسعه مرزهاي دانش و دركنار آن پاسخگويي به نيازهاي جامعه است.
قائم مقام وزير علوم، تحقيقات و فناوري بيان داشت: راه هاي نرفته بسياري در حوزه هاي برنامه ريزي، سياست ها و اصلاح رويه هاي غلط وجود دارد كه با مشاركت دانشگاه ها شاهد اصلاح اين مسيرها خواهيم بود.
امروز (سه شنبه) با حضور قائم مقام وزير علوم، تحقيقات و فناوري مراكز پردازش سريع آزمايشگاه (HPC) و اَبر وايرلس(اينترنت بي سيم) در دانشگاه شهيد باهنر كرمان افتتاح و راه اندازي شد و همچين از پژوهشكده فناوري توليدات پيشرفته گياهي اين دانشگاه بازديد كرد.
9895/ 5054