ماجرای دستگیری فعالان محیط زیست در كردستان چیست؟

تهران- ایرناپلاس- با وجود شایعاتی مبنی بر بازداشت فعالان محیط زیست در استان كردستان، معاون سیاسی، امنیتی و انتظامی استانداری كردستان می‌گوید افراد بازداشت‌شده متهم به نقش آفرینی در قتل راننده آمبولانس جمعیت هلال احمر هستند.

روزهای گذشته اخباری مبنی بر دستگیری برخی از فعالان محیط زیستی در كردستان منتشر شد. در این خبرها به فعالیت این افراد برای حفاظت از محیط زیست كردستان اشاره شده است. این خبرها دستگیری 9 نفر را تأیید می‌كنند كه ساكن كامیاران، بانه و سنندج هستند. دلیل این دستگیری‌ها در اخبار منتشر شده در رسانه‌ها ذكر نشده است.

همزمانی این بازداشت‌ها با ایجاد مشكل‌ برای برخی انجمن‌های محلی حامی محیط زیست سبب شده تا این شایعات قوت بگیرد و برخی از پروژه جدیدی برای بازداشت فعالان محیط زیست خبر بدهند. مرتبط شدن این افراد با محیط‌زیست در اخبار فضای مجازی، این فضای منفی را به‌وجود آورده است كه فعالیت محیط‌زیستی هزینه‌های فراوانی به همراه خواهد داشت.

**بازداشت‌شده‌ها در پوشش فعالیت محیط زیستی اعمال مجرمانه انجام می‌دادند

اما با وجود این شایعات، حسین خوش‌اقبال، معاون سیاسی، امنیتی و انتظامی استانداری كردستان با تأكید بر حمایت دولت از تشكل‌های محیط زیستی به ایرنا می‌گوید: در روزهای گذشته چند نفر از اعضای گروهك‌های معاند نظام كه در پوشش تشكل‌های زیست‌محیطی اعمال مجرمانه انجام می‌دادند، دستگیر شدند. از مردم تقاضا می‌شود در مواجهه با پخش شایعات مختلف، صف دشمن و اقدامات غیرقانونی و پوششی آن‌ها را از فعالیت‌های قانونی جدا و به شایعات بی‌پایه و اساس توجه نكنند.

وی تأكید كرد: دولت در راستای تحقق اهداف عالیه نظام مقدس اسلامی كه تأمین امنیت و حمایت از تشكل‌های قانونی و مردم‌نهاد ازجمله آن‌ها است هرگز تردیدی به خود راه نمی‌دهد. تفكیك فعالیت‌های قانونی از اقدامات ضدامنیتی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر بوده و نظام در حمایت از مظلومان و انتقام خون شهیدان ذره‌ای عقب‌نشینی نمی‌كند.

**این افراد به دلیل شهادت راننده آمبولانس جمعیت هلال احمر شناسایی شدند

خوش‌اقبال در توضیح بیشتر پوشش فعالیت دستگیر شدگان گفت: تیرماه امسال راننده یك دستگاه آمبولانس جمعیت هلال احمر در كامیاران در یك اقدام ناجوانمردانه مورد تعرض و اصابت چندین گلوله از سوی برخی افراد وابسته به گروه‌های تجزیه‌طلب و بیگانه پژاك قرار گرفت.

وی افزود: در این حركت تروریستی، «كوهسار فاتحی» راننده آمبولانس و از اهالی بومی استان شهید شد. این در حالی است كه نیروهای جمعیت هلال احمر، صلیب سرخ و سایر نهادهای امدادی بر اساس پادمان‌های حقوقی با یك وجهه بین‌المللی در تمام دنیا در شرایط مختلف دارای مصونیت هستند.

**برخی گروهك‌های ضدانقلاب عامل شهادت راننده آمبولانس هستند

خوش‌اقبال در مورد بازداشت این افراد گفت: با توجه به بررسی‌ها و اقدامات اطلاعاتی و سرنخ‌های به‌دست آمده از سوی نهادهای امنیتی، تعدادی از مرتبطان و عوامل گروهك‌های ضد انقلاب در شهادت راننده آمبولانس جمعیت هلال احمر كه در قالب فعالیت‌های زیست‌محیطی وظیفه پشتیبانی و حمایت از این عناصر را به عهده داشتند، شناسایی و دستگیر شدند و برخورد قانونی با آنها انجام شد.

**اداره كل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**