مدیرانی كه اصل شفاف سازی را رعایت نكنند، بركنار می شوند

تهران- ایرنا- وزیر تعاون كار و رفاه اجتماعی گفت: تا پایان هفته آینده اعضای هیات مدیره و مدیرانی كه در مسیر اجرای شفافیت قدم برنداشته اند از كار بركنار شده و مدیرانی كه در این زمینه اقدام های لازم را انجام داده اند، تشویق می شوند.

«محمد شریعتمداری» در حاشیه گفت و گو با بازنشستگان آموزش و پرورش سراسر كشور امروز (سه شنبه) در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره تعیین تكلیف شركت های زیانده زیرمجموعه صندوق های بازنشستگی و اجرای اصل شفافیت اظهار داشت: مهمترین اقدامی كه در وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعی انجام می دهیم، این است كه شفاف سازی را به صورت دقیق اجرا كنیم.
وی افزود: 425 شركت در زیرمجموعه صندوق های بازنشستگی فعالند كه تا 1422 عضو هیات مدیره و مدیر دارند؛ برخی از این مدیران باید بازنشسته شوند و افراد مناسب جایگزین آنها تعیین شود.
این عضو كابینه دولت دوازدهم ادامه داد: یكی دیگر از برنامه‌های وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعی این است كه فیش حقوقی اعضای هیات مدیره و میزان پاداش دریافتی پایان سال و حتی خرید و فروش هایی كه در قالب شركت ها انجام می دهند را با رعایت اصول و ضوابط منتشر كند.
وزیر تعاون كار و رفاه اجتماعی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینكه برخی از مدیران بازنشسته هنوز محل كار خود را ترك نكرده اند، گفت: ما برای برخورد با این مدیران دست و پا بسته نیستیم و می‌توانیم از طریق برگزاری مجامع نسبت به عزل این افراد اقدام كنیم.
وی افزود: اجرای قانون یكی از اولویت‌های اصلی ما است و طبق دستورالعملی كه ابلاغ كرده ام باید قانون ممنوعیت بكارگیری بازنشستگان حتی در صندوق هایی كه مشمول این قانون نمی شوند نیز اجرا شود تا بتوانیم از جوانان خلاق و پرنشاط در پست‌های مدیریتی استفاده كنیم.

** خانوارهایی كه بسته حمایتی دریافت كرده اند
شریعتمداری درباره اجرای بسته حمایتی دولت گفت: تاكنون افراد تحت پوشش كمیته امداد و بهزیستی و همچنین بازنشستگان لشگری و كشوری سبد حمایتی خود را دریافت كرده اند.
این مقام مسوول ادامه داد: پس از آنها، بازنشستگان بیمه پرداز با تخصیص پنج هزار میلیارد ریال اعتبار از بسته حمایتی برخوردار می شده اند.
وی افزود: بیمه گذارانی كه فهرست آنها در بیمه تامین اجتماعی وجود دارد و شامل ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار خانوار می شوند به محض تامین بودجه از خزانه دولت، مشمول دریافت بسته حمایتی هستند كه به آنها پرداخت خواهد شد؛ البته رقم این بسته حمایتی برای افراد مختلف بسته به تعداد نفرات خانوار بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان متفاوت است.
شریعتمداری یادآور شد: افرادی كه سابقه بیمه ندارند و تحت پوشش سازمان های حمایتی نیستند نیز در نوبت بعدی دریافت بسته حمایتی هستند ولی اطلاعات این افراد باید از بانك های اطلاعاتی موجود استخراج شود و خود را نیز به سازمان های حمایتی معرفی كنند.
این عضو كابینه دولت دوازدهم درباره حذف یارانه بگیرانی كه جزو دهك های پایین جامعه نیستند، اظهار داشت: در لایحه بودجه ۹۸ دولت به مجلس پیشنهاد حذف یارانه بگیرانی حذف دهك‌های پایین جامعه نیستند را ارائه كرد و در صورت موافقت قوه مقننه با این لایحه، حذف یارانه بگیرانی كه وضعیت اجتماعی مناسب دارند با همراهی استانداران و این وزارتخانه انجام و منابع حاصل از آن صرف مقابله با فقر خواهد شد.
اقتصام* 9454*2025