معرفي 5 عضو جديد هيات امناي پژوهشگاه ارتباطات وفناوري اطلاعات

تهران - ايرنا - با حضور وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، ابوالحسن فيروزآبادي، فرهاد معارفي، نصراله جهانگرد ، سيروس موثقي و احمد معتمدي به عنوان اعضاي جديد هيات امناي پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات معرفي شدند.

به گزارش گروه علمي ايرنا از وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، جلسه هيات امناي پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات صبح امروز (سه شنبه) با حضور وزير ارتباطات، نمايندگان وزارت علوم تحقيقات و فناوري، سازمان برنامه و بودجه و اعضاي هيات امنا تشكيل شد كه محمد خوانساري رييس پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات در ابتدا گزارشي از فعاليت هاي اين پژوهشگاه ارايه كرد.
محمد جواد آذري جهرمي، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات و رييس هيات امناي پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات، در جلسه هيات امناي اين پژوهشگاه با اشاره به كاربردي شدن پژوهش هاي اين مركز اظهار كرد: در يك سال گذشته تلاش شده است تا پژوهش هاي مركز تحقيقات، كاربردي و در بخش صنعت قابل اجرا باشد.
وي تاكيد كرد: هزينه هاي دولت كه در بخش تحقيقات صورت مي گيرد بايد نتيجه آن در بخش تحقيقات آزادانه در اختيار كسب و كارها قرار گيرد.
وزير ارتباطات با بيان اينكه در سال هاي اخير پيشرفت هاي خوبي در حوزه هاي مختلف حاصل شده است خاطرنشان كرد: چند محصول، ثمره كارهاي علمي پژوهشگاه است كه به موفقيت نسبي رسيده است، آنتي ويروس «پادويش» وارد بازار شده و تاكنون يك ميليون نصب داشته و اين موضوع سبب رقابت با ساير آنتي ويروس هاي خارجي شده است به طوريكه 700 هزار نسخه روي كامپيوتر و 300 هزار نيز روي گوشي تلفن همراه نصب شده كه تعداد نصب روي گوشي ها با توجه به بازار ضعيف آنتي ويروس موبايل قابل توجه است.
آذري جهرمي درباره پروژه «ترگمان» نيز گفت: دقت ترجمه فارسي به انگليسي و بر عكس، اين پروژه نسبت به گوگل قابل توجه است كه رشد 16 برابري نسبت به اول سال داشته است.
وي با اشاره به افزايش تعداد زبان هاي مورد ترجمه در اين پروژه افزود: «ترگمان» با روس ها، ژاپني ها و گروه هاي عرب زبان به توافق رسيدند است و اكنون نيز 8 زبان به فارسي و بر عكس ترجمه مي كند.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با اشاره به اينكه «ترگمان» تلاش مي كند تا با زبان هاي ديگر ارتباط را برقرار كند تصريح كرد: اعضاي حاضر در 'ترگمان'به سراغ استارتاپها در كشورهاي ديگر رفتند و يك حركت نرم اما پرشتاب را آغاز كرده‌اند و اين جز كارهاي خوب در پژوهشگاه محسوب مي شود.
آذري جهرمي تصريح كرد: نقشه خوان داخلي در كشور اجرا شده است به طوري كه دو ميليون دانلود دارد در حالي كه' ويز 'به عنوان يك نرم افزار خارجي نيز همين اندازه دانلود شده و اين موضوع نشان دهنده جذب اعتماد مردم به نرم افزار داخلي است.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در توصيه اي به اعضاي هيات امناي پژوهشگاه گفت: داده هاي تحقيقات را در اختيار عموم قرار دهند و با برگزاري كارگاه هاي آموزشي استارت‌آپ‌ها را تشويق به سرمايه گذاري كنند.
وي درباره سند اينترنت كودك و نوجوان گفت: براي اين سند تلاش و برنامه ريزي شده و كارگاه‎ هاي آموزشي راه اندازي شده كه مورد توجه هم قرار گرفته است.
براساس اين گزارش، پس از بحث و بررسي پيرامون بودجه تفصيلي سال 97 و پيشنهادي سال 98 پژوهشگاه، بودجه به تصويب اعضا رسيد.
علمي ** 1201 **1440