تحریم ها نتوانسته صادرات سیمان را دچار مشكل كند

تهران- ایرنا- معاون امور معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با رد توقف صادرات سیمان گفت: تحریم ها جز اینكه روند مبادلات پولی و مالی را مختل و برگشت پول را سخت كرده است، نتوانسته به آن آسیبی وارد كند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «جعفر سرقینی» امروز (سه شنبه) در حاشیه دهمین نمایشگاه صنعت سیمان و گرامیداشت 85 سالگی این صنعت در محل نمایشگاه های بوستان گفت و گو در جمع خبرنگاران افزود: صنعت سیمان قادر به تامین نیازهای داخلی است و تا 20 میلیون تن در سال توان صادراتی دارد همانطور كه سابقه صادرات 19 میلیون تنی را در كارنامه خود ثبت كرده است.
این مقام مسئول خاطرنشان كرد: امروز ظرفیت تولید سیمان كشور به 87.5 میلیون تن رسیده و 10 میلیون تن دیگر در حال آماده سازی برای راه اندازی است كه 35 درصد پیشرفت داشته است.
وی بیان داشت: برای سال 1400 رسانیدن ظرفیت تولید به یكصد میلیون تن و برای افق 1404 ظرفیت 120 میلیون تنی هدفگذاری شده است، اما به دلیل ركود در بخش معدن همواره تولید كمتر از ظرفیت است.
سرقینی یادآور شد: در سال 92 تولید 69 میلیون تن سیمان به ثبت رسید، اما امروز به دلیل ركود در بخش ساختمان و كند شدن آهنگ صادرات، تولید 58 میلیون تن تا پایان سال پیش بینی می شود.
این مقام مسئول همچنین به افزایش صادرات فولاد اشاره كرد و گفت: با وجود تحریم ها صادرات صنایع معدنی جز یكی دو مورد، كم نشده و صادرات فولاد در نیمه نخست امسال با رشد 10 درصدی وزنی و 23 درصدی ارزشی همراه بوده است.

** بازگشت ارز صادراتی به سامانه نیما
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در پاسخ به ایرنا درباره بازگشت ارز حاصل از صادرات محصولات معدنی به كشور گفت: میزان صادرات عمده صنایع معدنی كشور بیش از 10 میلیون یورو است و صادركنندگان طبق بخشنامه بانك مركزی باید 90 درصد آن به سامانه نیما بازگردانند.
به گزارش ایرنا، بانك مركزی بیست و هشتم آبان ماه در بخشنامه ای چگونگی بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه‌ اقتصادی كشور را ابلاغ كرد. در این بخشنامه بازگشت ارز حاصل از صادرات صادركنندگانی به صادرات سالیانه تا یك میلیون یورو، بیش از یك میلیون یورو تا سه میلیون یورو، بیش از سه میلیون یورو تا 10 میلیون یورو و بیش از 10 میلیون یورو تقسیم بندی شده كه بر مبنای آن تا یك میلیون یورو از فروش ارز در سامانه نیما معاف است.
بیش از یك میلیون یورو تا سه میلیون یورو مكلفند 50 درصد ارز صادراتی را به سامانه نیما واگذار كنند. بیش از سه میلیون یورو تا 10 میلیون یورو مكلفند 70 درصد ارز صادراتی و بیش از 10 میلیون یورو مكلفند 90 درصد ارز صادراتی را در سامانه نیما عرضه كنند.
سرقینی ادامه داد: دولت به صادركنندگان سه ماه مهلت داده كه ارز حاصل از صادرات را به سامانه نیما بازگردانند، اما در شرایط دشوار كنونی بازگرداندن ارز در مدت سه ماه ممكن نیست.
وی اضافه كرد: مشكل دیگر نیاز صادركنندگان به بخشی از این ارز برای تامین نیازهای وارداتی خود است.
معاون وزیر صنعت خاطرنشان كرد: علاوه بر سیمان و فولاد، در تلاشیم تا آن میزان ارز كه صنایع برای وارداتشان نیاز دارند از عرضه به سامانه نیما معاف شود.
به گزارش ایرنا، بررسی آمارهای سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) حاكی از فروش بیش از 50 درصد ارز حاصل از صادرات توسط شركت های معدنی در سامانه نظام یكپارچه معاملات ارزی (نیما) است.
سرقینی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا، وجود رقابت منفی در بازار سیمان را تایید كرد، اما گفت: با تلاش انجمن صنفی سیمان و صدور بخشنامه ای در این زمینه، موضوع رقابت منفی مدیریت شد.
وی خاطرنشان كرد: اكنون عمده صادرات سیمان به عراق و افغانستان انجام می شود.
اقتصام*3065**2025