۱۸ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۱۲
کد خبر: 83163232
۰ نفر
استحصال آب شیرین از دریا با انرژی خورشیدی

تهران – ایرنا - محققان دانشگاه پلی تكنیك تورین ایتالیا یك راهكار پایدار و ارزان قیمت برای نمك زدایی آب دریا با استفاده از انرژی خورشیدی ابداع كردند.

به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این فناوری در مقایسه با روش های قبلی قادر است با استفاده از انرژی خورشیدی یكسان، دو برابر آب شیرین تولید كند و انتظار می رود كارآیی آن در آینده نیز بهبود یابد.
ساختار این فناوری بسیار ساده بوده و از گیاهان الهام گرفته شده است. این فناوری كه به صورت یك ابزار شناور ساخته شده است، به جای استفاده از پمپ های گران قیمت، آب دریا را با استفاده از یك ماده متخلخل ارزان قیمت جذب می كند.
در مرحله بعد آب توسط انرژی خورشید گرم شده و بخار آب از نمك جدا می شود. این فرآیند با استفاده از غشاهای جداكننده ای كه بین آب شور و آب شیرین قرار می گیرد، تسهیل می شود. ساختار این فناوری مشابه شیوه ای است كه برخی از گیاهان مانند مانگرو برای بقا در آب شور مورد استفاده قرار می دهند.
در روش های فعال تبدیل آب شور به آب شیرین از تجهیزات پرهزینه از جمله پمپ های الكتریك و سیستم های كنترل استفاده می شود كه مستلزم به كارگیری متخصصان برای نصب و نگهداری هستند. اما این روش ها در مقایسه با روش های منفعل دارای بازدهی بالایی هستند.
اكنون محققان ایتالیایی یك راهكار منفعل ساده و ارزان قیمت ارائه كردند كه در آن با مدیریت صحیح انرژی خورشیدی جذب شده، مشكل كارآیی پایین سیستم های منفعل حل شده است. این فناوری قرار است روزانه تا 20 لیتر آب شیرین را به ازای هر متر مربع از سطح باتری خورشیدی تولید كند. علت این افزایش كارآیی، بازیافت انرژی خورشیدی در چندین فرآیند تبخیر است.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Nature Sustainability منتشر شده است.
علمی (6)**9259**1440