۱۸ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۵۳
کد خبر: 83163055
۰ نفر
شاپرك 460 سایت فیشینگ را مسدود كرد

تهران- ایرنا- شركت شبكه الكترونیكی پرداخت كارت (شاپرك) اعلام كرد كه از ابتدای مردادماه امسال تاكنون 460 مورد سایت فیشینگ را شناسایی و نسبت به مسدودسازی آنها اقدام كرده است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از این شركت، فیشینگ یكی از متداول‌ترین كلاه‌برداری‌ها و سوءاستفاده‌ها از كم‌اطلاعی یا بی‌توجهی كاربران درگاه‌های پرداخت اینترنتی است كه بنا بر گزارش‌های موجود همواره قربانیان زیادی از میان این كاربران می‌گیرد.
فیشینگ راهی است كه تبهكاران، اطلاعاتی نظیر كلمه كاربری، رمز عبور، شماره ۱۶ رقمی عابر بانك، رمز دوم و CVV2 را از طریق ابزارهای الكترونیكی ارتباطات به سرقت می برند؛ شبكه های اجتماعی، سایت های حراجی و درگاه های پرداخت آنلاین نمونه ای از ابزارهای الكترونیكی ارتباطات هستند كه كلاهبرداران می توانند در بستر آنها نسبت به سرقت اطلاعات افراد اقدام كنند.
یكی از شیوه های متداول و رایج در فیشینگ ارسال لینك ها و آدرس های متعلق به سازمان های جعلی است؛ آدرس هایی كه تنها تفاوت آنها با آدرس اصلی یك یا دو حرف است یا از دامین های فرعی گمراه كننده برای ایجاد آنها استفاده شده است.
بر همین اساس واحد امنیت شركت شاپرك با هدف افزایش امنیت و كاهش تعداد قربانیان حملات فیشینگ، شناسایی و اقدام برای مسدودسازی آن‌ها را به صورت ویژه در دستور كار خود قرار داده‌ و موفق شده ‌است با استفاده از این روش‌ها در حدود 6 ماه گذشته بیش از 460 سایت فیشینگ درگاه‌های پرداخت اینترنتی را شناسایی و اقدامات لازم را برای غیر فعال سازی آن‌ها انجام دهد.
از میان این تعداد، حدود 60 سایت براساس گزارش‌های دریافتی از منابع مختلف و نیز حدود 400 سایت فیشینگ را با استفاده از زیرساخت فراهم شده در مركز عملیات امنیت سلسله مراتبی شاپرك شناسایی، مسدود و غیرفعال شده است.
این زیرساخت به شاپرك امكان می‌دهد در سریع‌ترین زمان ممكن و پیش از آنكه تعداد قابل توجهی از كاربران در دام این صفحات جعلی گرفتار شوند، آن را شناسایی كرده و علیه آن اقدام لازم صورت گیرد.‌
به گزارش ایرنا، شركت شاپرك با هدف كنترل و نظارت بر صنعت پرداخت كشور اسفندماه 1391 با مصوبه شورای پول و اعتبار شكل گرفت و هدف آن «ایجاد وحدت فرماندهی و مدیریت و نظارت هوشمند بر صنعت پرداخت الكترونیكی كشور، حفظ یكپارچكی، افزایش اعتماد، توسعه این صنعت و تسهیل ایفای نقش حاكمیتی و نظارتی بانك مركزی» است.
شاپرك شبكه ای است كه همه ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت و پایانه‌های فروش آنها را در نظامی یكپارچه گردهم آورده و با مدیریت و نظارت متمركز، كارایی و اثربخشی و امنیت شبكه پرداخت كارت را ارتقا می‌بخشد و تمهیدات لازم را برای اتصال مستقیم ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت به زیرساخت‌های ملی پرداخت و تسویه فراهم می‌آورد.
اقتصام*2025 ** 2023

سرخط اخبار اقتصاد