نقش نیروی دریایی ایران در تامین امنیت منطقه مهم است

بندرعباس - ایرنا - فرمانده ناوگروه پاكستان گفت: گشت هایی با حضور كشورهای منطقه در اقیانوس هند انجام می شود و نقش جمهوری اسلامی برای تامین امنیت مهم است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی منطقه یكم نداجا، دریادار محمد سالم در مراسمی كه بر روی عرشه ناوشكن خیبر با حضور وابستگان نظامی تركیه، آلمان، معاون سفیر انگلستان، سفیر استرالیا، سفیر و وابسته نظامی پاكستان در ایران برگزار شد، اظهار داشت: این گشت ها توانسته امنیت منطقه و خطوط مواصلاتی واقع در اقیانوس هند را تامین كند.
وی ادامه داد: دولت و كشور پاكستان، معتقد به ارتقا امنیت در منطقه است و در راستای این هدف، نیروی دریایی پاكستان حضور مداومی را در اقیانوس هند جهت مبارزه با دزدان دریایی دارد.
وی اضافه كرد: روابط پاكستان و جمهوری اسلامی ایران دارای ریشه های كهن تاریخی است و اشتراك های ملی و مذهبی بر عمق آن افزوده و باعث ایجاد روابط نظامی قابل ملاحظه ای بین دو كشور شده است.
وی اضافه كرد: در چند سال گذشته بازدیدهای متناوبی از بنادر بندرعباس در ایران و بندر كراچی در پاكستان بین نیروهای 2 كشور پاكستان و جمهوری اسلامی ایران انجام شده و نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در رزمایش امان نیز حضور داشته است.
فرمانده ناوگروه صلح و دوستی پاكستان بیان داشت: بازدید حال حاضر این ناوگروه از بندرعباس باعث ارتقاء روابط بین 2 كشور خواهد شد.
دریادار سالم با اشاره به شاهراه تجاری بین پاكستان و ایران گفت: شدت بخشیدن به فعالیت تجاری در بندر گوادر پاكستان و بندر چابهار ایران و برقراری امنیت دریایی توسط نیروی دریایی دو كشور باعث رونق فعالیت های تجاری و شكوفایی اقتصادی دو كشور خواهد شد.
فرمانده منطقه یكم امامت نداجا هم در این ضیافت شام گفت: دو كشور دوست و برادر ایران و پاكستان دارای اشتراكات دینی، ملی و كلامی هستند كه این اشتراكات باعث ارتقا روابط دو كشور خواهد شد.
دریادار دوم مجتبی محمدی بیان داشت: همكاری كشورهای حاشیه اقیانوس هند بویژه همكاری دو نیروی دریایی ایران و پاكستان نقش مهمی در انجام دریانوردی ایمن در اقیانوس هند خواهد شد.
در پایان و به رسم یادبود هدایایی به مقام های سیاسی و نظامی مدعو و جمعی از فرماندهان نیروی دریایی ایران و پاكستان اهدا شد.
ناوگروه صلح و دوستی پاكستان متشكل از ناوشكن سرفرماندهی خیبر، ناو گارد ساحلی ژوب، ناو پشتیبانی مددگر و ناو آموزشی بادبانی راهنورد روز یكشنبه در منطقه یكم امامت نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پهلو گرفت.
در این بازدید كه از امروز به مدت 4 روز در بندرعباس انجام می شود علاوه بر دیدار های متقابل، برنامه های فرهنگی و آموزشی بین نیروی دریایی دو كشور، بازدید دانشجویان این ناوگروه از شهر بندرعباس، امكانات منطقه یكم امامت نداجا و بازدید از جزیره قشم پیش بینی شده است.
هدف از حضور این ناوگروه در ایران توسعه مناسبات نظامی و تقویت حسن هم جواری بین دو كشور همسایه، دوست، برادر و مسلمان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاكستان است.
فرماندهان این ناوگروه در مدت حضور خود با استاندار هرمزگان و نماینده ولی فقیه در استان دیدار كرده اند.
3219 /6048