چگونه با جادوی شبكه های اجتماعی كنار بیاییم

اصفهان - ایرنا - برخی شبكه های اجتماعی در بستر اینترنت را واقعیتی اجتناب ناپذیر و در عین حال ضروری در دنیای كنونی تلقی می كنند، فضایی كه جهان را هر روز بیشتر در بر می گیرد و جوامع را خواسته یا ناخواسته با خود همراه می كند.

گسترش فناوری های نو در عرصه الكترونیك و رایانه در چند دهه گذشته، موجب دستیابی بشر به ارتباطات سریع و آنی از جمله اینترنت، تلفن همراه و ماهواره شده است.
انكارناپذیر است كه این تحولات و پیشرفت ها زندگی بشر را چندین برابر آسان تر كرده و مزایای فراوانی به همراه داشته است، اما در آن سوی سكه نمی توان از آسیب های ناشی از این فناوری ها نیز غافل بود.
كودكان و نوجوانان عصر حاضر مانند نسل های گذشته نیستند كه تنها با بازی كردن با همسالانشان و تماشای تلویزیون سرگرم شوند، تقریبا تمامی آنان از جریان فناوری به گونه ای متاثر هستند.
صرف نظر از كاربرد وسیع این ابزارها، آنچه امروزه كاربرد وسیعی یافته و بخش مهمی از فعالیت های روزمره افراد را پوشش می دهد، اینترنت و فضای مجازی است.
اینترنت مجموعه پایان ناپذیری از پایگاه های داده است كه اطلاعات مختلف و متنوع فردی و جمعی را در خود جمع آورده است و هر روز نیز گسترش می یابد.
یكی از ره آوردهای عصر ارتباطات در بستر اینترنت ' شبكه های اجتماعی است ' ، امكانی كه سهولت گفت و گو و تبادل اطلاعات با دیگران از طریق چت و سایر تبادلات الكترونیكی را در پی داشته است.
شبكه های اجتماعی قلمروی وسیع، بدیع و جذاب است به گونه ای كه از آن به عنوان 'جادوی جهان نمای هزاره سوم' یاد می شود و بسیاری از افراد جامعه در محیط های خانه و كار، غرق در این فضا شده اند.
اهمیت این مقوله باعث شد كه میزگردی تخصصی در این خصوص با حضور جعفر مطلب زاده مدیركل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اصفهان، سرهنگ سید مصطفی مرتضوی رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات(فتا) فرماندهی انتظامی استان اصفهان، نرگس عطریان عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهین شهر و متخصص حوزه مطالعات فرهنگی و رسانه و معصومه رشیدی مدرس علوم ارتباطات دانشگاه جامع علمی كاربردی استان اصفهان در خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) استان اصفهان در باب بررسی ابعاد مختلف شبكه های اجتماعی در فضای مجازی برگزار و آسیب ها و فرصت های این مقوله مهم مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

** شبكه های اجتماعی سهل الوصول ترین امكان ارتباطی در فضای مجازی است
استاد دانشگاه آزاد شاهین شهر گفت: فضای مجازی ( سایبر) به فضایی گفته می شود كه افراد در حوزه اینترنت و شبكه های مختلف اینترنتی در كنار یكدیگر جمع می شوند و با هم ارتباط غیر حضوری برقرار می كنند.
دكتر نرگس عطریان افزود : شبكه های اجتماعی رایج ترین و سهل الوصول ترین فضای مجازی در اختیار مردم است كه در زمان حاضر از هر گروه سنی و در هر برهه زمانی و هر ملیت و محلی می توانند از آن استفاده كنند.
وی با اشاره به این كه فضای مجازی و تكنولوژی ابزار جهانی شدن است اظهار داشت: شبكه های اجتماعی به راحتی تسری پیدا كرده و منتشر می شوند و در اختیار همه اقشار جامعه با هر سطح طبقاتی قرار می گیرند.
مدیر گروه مطالعات فرهنگی و رسانه دانشگاه آزاد شاهین شهر با بیان این كه فضای مجازی تفاوت زیادی نسبت به فضای حقیقی دارد افزود: در فضای حقیقی هیچ چیز قابل پاك كردن نیست اما در فضای مجازی بلافاصله با فشردن یك كلید همه مطالب پاك می شود.
وی با اشاره به این كه اعتماد اجتماعی برای شهروندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است تصریح كرد: شاخص اعتماد اجتماعی مهمترین تفاوت در استفاده از شبكه های اجتماعی ملی و غیر ملی توسط كاربران محسوب می شود.
عطریان گفت: هنگامیكه یك شهروند به پزشك مراجعه می كند هیچ دغدغه ای ندارد اما اگر احساس كند پزشك در تجویز دارو برای وی رویكرد اقصادی را بر شاخص های سلامتی ترجیح داده، اعتماد وی كاهش پیدا می كند.
وی اضافه كرد: در صورتیكه دیدگاه انسان گرایانه بر جامعه حاكم شود، شهروندان هیچ دغدغه ای ندارند و در این جامعه شاخص اعتماد اجتماعی بوجود می آید و اعتماد اجتماعی ، نشاط اجتماعی و رضایت مندی از زندگی را به دنبال خواهد داشت.
استاد دانشگاه آزاد شاهین شهر اظهار داشت: یكی از پیامدهای شبكه های اجتماعی پر شدن حفره های فرهنگی است و همه شهروندان به مركز كشیده شده اند.
وی گفت: سه راهكار یا استراتژی مقاومت، ذوب شدن و مصالحه ( برد- برد) در برقراری ارتباط با شبكه های اجتماعی و فضای مجازی در جهان وجود دارد .
عطریان اضافه كرد: استفاده از تكنولوژی به اضافه حفظ غرور ملی بهترین راه و نوعی استراتژی برد- برد محسوب می شود.
وی تاكید كرد: این استراتژی سازكاری مبتنی بر تفكر انتقادی است كه نقاط قوت و ضعف در آن شناسایی و واكاوی شده و نقاط قوت استفاده و تقویت، و نقاط ضعف، كنار گذاشته می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد شاهین شهر با بیان این كه جامعه دموكراتیك با رشد عقلانیت و تفكر در تك تك شهروندان رشد پیدا می كند گفت: آموزش و رشد تفكر تنها راه نجات انسانها در دنیای مجازی امروز است.
وی افزود: حركت های علمی و رسانه ای اصلی ترین دلیل سواد رسانه ای به روز است و به روز بودن سواد رسانه ای نشانه هوشیاری و بیداری مدیران شهری و فرهنگی جامعه است.
این استاد دانشگاه با بیان این كه دانش كافی رسانه ای در كشور ما وجود ندارد اظهار داشت: امروز سواد رسانه ای والدین و پدران و مادران كم است و تفكر و تشخیص دادن در كشور ما آموزش داده نشده است.
دكتر عطریان با بیان این كه توجه به تفكر و آموزش به كودكان تا بزرگسالی آنها در جامعه از اهمیت ویژه ای برخوردار است گفت: آموزش و تفكر به معنی آن است كه ما در هر فضایی با استفاده از زیربنای عقلانیت بتوانیم تشخیص دهیم كه چه چیزی به نفع ما و چه چیزی به ضرر ماست.
وی با اشاره به این كه آزادی را زمانی می توانیم به شهروندان ارائه دهیم كه بستر و شرایط آن فراهم شده باشد افزود: جامعه ای كه عقلانیت در تك تك افراد آن وجود داشته باشد از آزادی بیان و آزادی ابراز وجود برخوردار است .
عطریان اظهار داشت: تاخر فرهنگی هنگامی رخ می دهد كه وسیله و ابزاری بصورت فیزیكی در جامعه وارد شود اما بستر سازی فرهنگی، اعتقادی، باوری و اندیشه ای برای آن اتفاق نیفتاده باشد.
استاد دانشگاه آزاد شاهین شهر گفت: امروز مدارس هوشمند و مجهز شده اند و دانش آموزان با اینترنت آشنایی دارند اما خانواده های آنها هنوز از فرزندان عقب تر هستند.
وی افزود: زمانی كه اینترنت وارد خانه ای می شود و پدر و مادر اطلاع و آشنایی كمتری نسبت به فرزندان دارند و با تاخیر یاد می گیرند، آسیب ها و مضرات زیادی به دنبال دارد.
عطریان با اشاره به این كه خود كنترلی بهترین راه برای رشد انسانهاست تصریح كرد: در صورتیكه انسانها شاخص های اخلاق مداری، انصاف، مروت، وفاداری، صداقت، ایمان را رعایت كنند در هر شرایطی خود كنترلی انجام خواهد شد.

** شبكه های اجتماعی جایگزین مطبوعات آزاد شده اند
مدیركل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اصفهان نیز در این میزگرد گفت: یكی از دلایلی كه مردم استقبال خوبی از شبكه های اجتماعی و پیام رسان های داخلی نداشتند این بود كه حاشیه امنیت برای خود قائل نبودند.
جعفر مطلب زاده با بیان این كه مردم از شبكه هایی استفاده می كنند كه در آنها احساس آرامش كنند، افزود: ارائه شبكه اجتماعی داخلی و توصیه مقام های امنیتی به مردم برای استفاده از آنها، نوعی تبلیغ منفی محسوب می شود.
وی اظهارداشت: همه شهروندان در فضای بسته امنیتی نمی توانند عقاید و حرف هایشان را پشت تریبون بیان كنند و هنگامی كه ابزاری بوجود می آید كه بتوانند حرفشان را بزنند بطرف آن هجوم می آورند.
به گفته مطلب زاده، باید بپذیریم كه در آینده به سمت جایگزینی فناوری هایی پیش می رویم كه دیگر به آسانی قابل كنترل و رصد نیستند.
وی گفت: در وزارت ارتباطات سعی می كنیم كه از نظر فنی و فناوری از دنیا عقب نباشیم و فناوری های روز دنیا را در اختیار داشته باشیم اما باید به موازات این امر، فرهنگ سازی و طریقه استفاده از این فناوری به شهروندان آموزش داده شود.
مطلب زاده با بیان این كه باید آموزش را ریشه ای و از دوران و سنین كودكی به كودكان ارائه دهیم، افزود: تاكنون در زمینه آموزش و فرهنگ استفاده از تكنولوژی در كشور كار مناسبی انجام نشده است.
به گفته وی، فضای رسانه ای و مجازی باید باز باشد و همه ما بتوانیم از آن استفاده كنیم و مردم سایر كشورها فرهنگ غنی كشور ما را بیاموزند.
وی افزود: قسمت هایی از فناوری اطلاعات از جمله شبكه ملی ارتباطات به حاكمیت مربوط می شود كه در این زمینه بطور هماهنگ موازی با دنیا كار می كنیم و این فناوری و شبكه ملی برای حفظ امنیت در كشور ما بومی سازی شده است.
مطلب زاده تصریح كرد : عقلانیت به انسان حكم می كند كه باید شبكه های زیرساختی را در داخل كشور در اختیار داشته باشیم و آنها را تقویت كنیم تا در صورت هجمه دشمنان بتوانیم روی پای خودمان بایستیم.
وی گفت: شبكه ملی اطلاعات كشور كامل است و حتی اگر تمام گیت های ( ورودی ها) اینترنت و اطلاعات كشور را ببندند كوچكترین خللی در فضای مجازی داخلی ایجاد نخواهد شد.
مدیركل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اصفهان ادامه داد : برای ارائه پیام رسان ها، كارهای زیادی انجام شده اما بنا به دلایلی در این زمینه موفق نبودیم و نمونه داخلی همه شبكه های اجتماعی را در اختیار داریم اما به همان دلایل مورد استقبال قرار نگرفته اند.
وی اضافه كرد: زیرساخت های شبكه های اجتماعی را در كشور در اختیار داریم اما محتوای لازم در آنها وجود ندارد.
مطلب زاده اضافه كرد: هر وقت كه حرف از اینترنت، فناوری اطلاعات و سایبر زده می شود همه به شبكه های اجتماعی توجه می كنند و دغدغه همه در این مورد است.
وی با بیان اینكه سایر دستگاه ها و ارگان ها هم باید در زمینه فضای مجازی و سایبری اقدام كنند تصریح كرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات متولی حوزه محتوا و فرهنگ نیست اما جشنواره كودك آنلاین را راه اندازی كرده و سایر دستگاهها هم باید در زمینه تولید محتوا، فیلم و سریال در شبكه های اجتماعی برای كودكان و نوجوانان اقدام كنند.
مطلب زاده افزود: امروز كشور ما در تكنولوژی و علم همگام با سایر كشورهای دنیاست و امكاناتی كه در اختیار مردم قرار دارد مطابق با امكانات روز دنیاست.
وی به عنوان مثال گفت: دستگاه های سی تی اسكن، ام آر ای، آندوسكوپی از مظاهر تكنولوژی در علوم پزشكی محسوب می شوند و اگر این تكنولوژی ها را از پزشكی بگیریم چیزی از آن باقی نمی ماند.
مدیركل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اصفهان با بیان این كه ماهیت فناوری اطلاعات و آی تی در هر جا و مكانی كه وارد می شود، تحول آفرین و پیشران توسعه است گفت: نباید این ابزارهای تكنولوژی را از جامعه بگیریم .
وی گفت: فناوری اطلاعات و فضای سایبر در علوم اجتماعی هم وارد شده اما به دلیل اینكه بستر خوبی برای ارائه آن فراهم نشده ابهاماتی بوجود آورده و گمان می كنیم كه برای ما ضرر دارد.
مطلب زاده افزود: اینكه ما تحت كنترل باشیم و رفتارهایمان را شفاف كنیم برای جامعه خطری ندارد و فقط به گمان خودمان خطر است .
وی اضافه كرد:باید طرز فكرمان را عوض كنیم و مردم هم باید یاد بگیرند كه چطور خطرات و آسیب های فضای مجازی و سایبر را بشناسند و با آن مواجه شوند.

** سواد رسانه ای باید به مهارت و رفتار شهروندان تبدیل شود
رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات( فتا) فرماندهی انتظامی فرماندهی انتظامی اصفهان گفت: امروزه در عصر اطلاعات و گسترش لحظه به لحظه شبكه های اجتماعی در زندگی، سواد رسانه ای باید به مهارت و رفتار شهروندان تبدیل شود.
سرهنگ سید مصطفی مرتضوی افزود: سواد رسانه ای نوعی مهارت است كه امروز در جامعه به شعار تبدیل شده است.
وی اظهارداشت: باید مهارت سواد رسانه ای را در جامعه بازتعریف كنیم و از دوران نوجوانی و جوانی به دانش آموزان آموزش داده شود زیرا از صرف هزینه های كلان در آینده جلوگیری می كند.
رئیس پلیس فتای استان اصفهان اضافه كرد: با توجه به ارائه نشدن آموزش های لازم، سواد رسانه ای در جاهایی هم كه تبدیل به رفتار شده، معكوس عمل می كند.
وی با اشاره به حادثه تلخ واژگونی اتوبوس دانشجویان دانشگاه علوم تحقیقات تهران تصریح كرد: این مساله به دلیل نداشتن مهارت رسانه ای شهروندان به یك موضوع سیاسی و امنیتی تبدیل شده است.
مرتضوی ادامه داد: در صورتی كه شهروندان با دیدگاه سواد و مهارت رسانه ای با این پیام ها برخورد داشتند این نگاه سیاسی و امنیتی در كشور ایجاد نشده بود بنابراین كاربران باید توانایی درك پیام های دریافتی از سوی رسانه و مهمتر از آن توانایی درك پیامی كه در پس پیام اصلی ارائه می شود را داشته باشند.
وی بیان كرد: كاربران باید رسالت پیام ها را بشناسند و پیام ها را تحلیل و بررسی و با واقعیت تطبیق دهند و واكنش مناسب را نسبت به آن نشان دهند.
به گفته وی امروز جهان به سمت ارتباطات نا محدود سایبری در حال حركت است و در این نوع ارتباطات دیگر نمی توانیم كاربران را محدود كنیم.
رئیس پلیس فتای استان اصفهان با بیان این كه در زمان حاضر هیچ آموزشی حول محور رسانه به شهروندان ارائه نمی شود، افزود: باید در راستای مهارت سازی در جامعه حركت كنیم و اكنون هیچ نهادی در جامعه ما به آموزش مهارت های رسانه ای نمی پردازد و دانش و آموزش كافی در این زمینه وجود ندارد.
مرتضوی اضافه كرد: استادان دانشگاه ها و مربیان آموزشی با مسائل میدانی حوزه فضای مجازی نا آشنا هستند و فاصله زیادی بین مسائل و مشكلات روز جامعه با مباحث تئوری وجود دارد.
وی با بیان این كه خلاء صد در صدی در حوزه آموزش شبكه های اجتماعی در جامعه وجود دارد، اظهارداشت : آسیب های امروز در این بخش به دلیل نبود آموزش های درست و ضعف اخلاق مداری است.
وی خاطرنشان كرد : اصل و اساس استفاده از فناوری های جامعه مدرن ، توجه به فرهنگ استفاده از آن است كه هنوز نسبت به آن غافل هستیم.
رئیس پلیس فتای استان اصفهان گفت: مسوولان جامعه باید عملگرا باشند و بیش از این كه پشت تریبون ها و در جلسه های مختلف شعار دهند در رفتار و اجرا در راستای تحقق سواد رسانه ای عمل كنند.
وی آموزش خانواده ها، ترویج فرهنگ مداری و اخلاق مداری را از مهمترین راه حل های مشكلات فضای مجازی و شبكه های اجتماعی در جامعه ایران اسلامی عنوان كرد.
مرتضوی گفت: امروز جوامع در معرض ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته اند و هیچ راه و گریزی از استفاده آن، ندارند، اما این فضا باید مدیریت شود.
به گفته وی امروزه انقلابی حول محور فناوری اطلاعات در حال شكل گیری است كه هیچ راه عقب گردی در این راه وجود ندارد .
رئیس پلیس فتای استان اصفهان با اشاره به این كه عقب گرد در این حوزه به معنای توقف و شكست است گفت: وارد نشدن ما در این حوزه به دلیل احتمال آسیب به فرهنگ، رفتار و تربیت، یك خطای راهبردی محسوب می شود.
وی با تاكید بر این كه هیچ راهی غیر از مدیریت فضای مجازی برای موفقیت در این زمینه وجود ندارد اظهار داشت: امكان بستن، فیلترینگ و محدود كردن وجود ندارد اما امكان مدیریت كردن در این حوزه فراهم است.
مرتضوی تصریح كرد: برای استفاده مناسب از فضای مجازی باید بر فرهنگ و هویت تمركز داشته باشیم تا با چالش و آسیبی مواجه نشویم.
وی گفت: امروز اینترنت به عنوان یكی از حقوق شهروندی تبدیل شده و تا سال 2024 به عنوان حقوق اولیه انسانها محسوب می شود.
رئیس پلیس فتای استان اصفهان افزود: ضرورت استفاده از فضای سایبر و مجازی همانند چاقوی آشپزخانه اثبات شده است اما اگر به حواشی آن توجه نشود آسیب هایی را برای ما ه بدنبال خواهد داشت.
وی اضافه كرد: چشم پوشی و استفاده نكردن از این واقعیت و نعمت بزرگ به دلیل وجود یك سری حواشی در عصر كنونی جایز نیست .
مرتضوی خاطرنشان كرد: با فرهنگ سازی و مدیریت مبتنی بر حقوق شهروندی و رویكرد پیشگیرانه می توان از عرصه های مختلف فضای مجازی بهترین استفاده را برد.
وی با تاكید بر این كه امروز بیشتر شهروندان، سیاست گذاران و مدیران از این فضا استفاده می كنند گفت: استفاده از فضای مجازی آسیب هایی را در جایگاه شهروندان حقیقی و آسیب هایی هم در جایگاه اشخاص حقوقی و اركان ملی به همراه دارد .
رئیس پلیس فتای استان اصفهان افزود: آسیب های استفاده از فضای مجازی توسط افراد حقیقی و شهروندان با آموزش، فرهنگ سازی و افزایش مهارت ها كاهش پیدا می كند اما در موضوع اركان ملی و حاكمیت می توان با بومی سازی، برجسته كردن فرهنگ و هویت و صیانت از داشته های معنوی و تكنولوژی داخلی، آسیب های این حوزه را به حداقل رساند.

** مخاطب سواد رسانه ای باید قدرت انتقاد و تفسیر داشته باشد
مدرس دانشگاه جامع علمی كاربردی اصفهان نیز اظهار داشت: امروز سواد رسانه ای بیشتر به عنوان كلاس و پرستیژی برای افراد جامعه تبدیل شده است.
دكتر معصومه رشیدی در این میزگرد افزود: مخاطب در سواد رسانه ای باید قدرت تفكر، قدرت انتقاد و قدرت تفسیر داشته باشد و توانایی و قدرت انتخاب رسانه ها را داشته باشد.
رشیدی با اشاره به این كه مخاطب باید برای استفاده یا استفاده نكردن از رسانه ها قدرت تصمیم گیری داشته باشد گفت: هنگامی كه فقط موضع، نگرش و نگاه خودمان را در سواد رسانه ای به مخاطبان منتقل می كنیم به دغدغه برای آنها تبدیل می شود.
وی با بیان این كه سرمایه اجتماعی از سه عنصر شبكه ها، هنجارها و اعتماد تشكیل شده است اظهار داشت: رسانه های اجتماعی، شبكه های اجتماعی و فضای سایبر از جمله فضاهایی هستند كه در آن سرمایه های فردی به سرمایه های اجتماعی تبدیل می شود.
مدرس دانشگاه جامع علمی كاربردی اصفهان گفت: عناصر شبكه ها و هنجارها، شكل دهنده اعتماد هستند.
وی افزود: امروزه تكنولوژی، شبكه های اجتماعی و فضای سایبر به حدی فراگیر شده كه از حالت اختیاری و انتخابی خارج شده و به حالت كاملا اجباری تغییر پیدا كرده است.
رشیدی با بیان این كه بطور اجباری باید در این فضا زندگی كنیم تصریح كرد: چگونگی وفق پیدا كردن با این فضا بدون این كه تهدیدهای آن به ما آسیب بزند و استفاده ها از فرصت ها و مزایای آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی گفت: در عصر كنونی و با پیشرفت فناوری های مدرن، شهروند (citizen) كه در دنیای واقعی زندگی می كرد امروزه شبكه وند(netizen) یا به مثابه شهروندی است كه وارد دنیای مجازی شده است.
رشیدی با بیان این كه در این فضا هویت ها تغییر كرده و ماهیت تعاملات عوض شده است خاطرنشان كرد: باید مطالعات دقیق تر و گسترده تری در این زمینه برای مدیریت و استفاده بهتر از این فضا انجام شود.
مدرس علوم ارتباطات دانشگاه جامع علمی كاربردی استان اصفهان گفت: مجاز به حالت غیر واقعی، غیر حقیقی و غیر جدی اطلاق می شود در حالیكه این فضا از حالت غیر حقیقی خارج شده است.
رشیدی افزود: فضای سایبر بهترین واژه برای نامگذاری این فضا ست و در صورتی كه از ابتدا این فضا بنام فضای سایبر نامگذاری شده بود بسیاری از مشكلات امروز وجود نداشت.
وی اظهار داشت: شبكه های اجتماعی از ابتدای زندگی بشر وجود داشته و تنها اتفاقی كه افتاده این است كه از زمان بوجود آمدن اینترنت، شبكه های اجتماعی در فضای دیگری گسترش پیدا كرده است.
وی افزود: شبكه های اجتماعی در دنیای امروز ما را محاصره كرده و بطور ناگزیر باید در این فضا زندگی كنیم و نمی توانیم درها را به روی تكنولوژی و فضای سایبر ببندیم.
رشیدی با اشاره به این كه تكنولوژی و فضای سایبر همانند شمشیر 2 لبه است است كه ابعاد مثبت و منفی دارد تصریح كرد:هویت انسانها بزرگترین مساله ایست كه در جهانی شدن تحت تاثیر قرار گرفته و با جهانی شدن از بین رفته است.
وی اضافه كرد: جهانی شدن و هویت با هم در ستیز هستند و جهانی شدن، هویت ستیزی و هویت گریزی را به دنبال دارد .
مدرس دانشگاه جامع علمی كاربردی اصفهان گفت:در ایران هم با این مساله مواجهیم و باید برای تطبیق با این جریان از واژه جهانی شدن در حیطه محلی استفاده كنیم.
وی با بیان اینكه سه موضع در مقابل جهانی شدن گرفته می شود خاطرنشان كرد: یا ما هم باید جهانی شویم تا شكست نخوریم ، یا محلی باشیم و از فرصت های جهانی استفاده كنیم و یا در مقابل جهانی شدن مقابله و ستیزه كنیم .
رشیدی افزود: موضع و دیدگاه سوم بیشتر در كشور ما اتفاق افتاده و گمان می كنیم كه جهانی شدن فرهنگ و زندگی ما را از بین می برد.
وی گفت: بهترین و موفقترین دیدگاه ، دیدگاه دوم است كه محلی باشیم اما از فرصت های جهانی شدن استفاده كنیم.
مدرس دانشگاه جامع علمی كاربردی اصفهان گفت: هنگامی كه فضای استفاده از برخی فضاهای سایبری و مجازی در اختیار شهروندان وجود ندارد و با محدودیت مواجه هستند، فعالیت مدیران و مسوولان در فضاهای و شبكه های سایبری نوعی تضاد و تناقض گفتاری و رفتاری به همراه دارد .
وی با بیان این كه هیچ شكی در مورد حق آزادی بیان وجود ندارد گفت: انسانها در فضای بسته و محدود جامعه می توانند از طریق اپلیكیشن ها و پیام رسانها، عقاید، نگرش ها و ایده های خود را مطرح كنند ،به طرف آنها هجوم می آورند.
رشیدی با اشاره به این كه اپلیكیشن های پیام رسان داخلی ما به دلیل این كه كپی برداری از پیام رسان های خارجی بود مورد استقبال قرار نگرفت و برای ساخت آنها ، ستر و نیاز جامعه شناسایی و مورد توجه قرار نگرفت.
وی با بیان این كه برای ارائه اپلیكیشن های پیام رسان باید بستر و نیاز جامعه را شناسایی كنیم افزود:با ارائه اپلیكیشن های پیام رسان داخلی به دنبال این نبودیم كه نیازهای مخاطبان را برآورده كنیم و بر اساس خواسته آنها محصول را تولید كنیم .
7150 / 6022