۱۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۳
کد خبر 83162724
۰ نفر
فساد نظام را تهدید می كند

شاهرود- ایرنا- عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینكه امروز هیچ تهدید سختی نظام را تهدید نمی كند، گفت: فساد و شیوع آن ممكن است نظام را تهدید و با خطر مواجه كند.

به گزارش ایرنا، احمد توكلی شامگاه دوشنبه در اجتماع گروهی از مردم شاهرود در سرسرای هلال احمر این شهر در استان سمنان، افزود: نظام جمهوری اسلامی به خاطر جایگاه خاصی كه دارد، نماد یك حكومت اسلامی است و چنان چه با شكست مواجه شود به اسلام هم ضربه وارد می شود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: فساد نابرابری را زیاد كرده و به تولید ملی هم ضربه وارد می كند.
وی با بیان اینكه فساد سازماندهی شده و شبكه ای در بخشی از جامعه وجود دارد، افزود: هنگامی كه رهبر معظم انقلاب اسلامی دستور برخورد با مفاسد را دادند، اعلام كردند ممكن است برخی عربده بزنند، اكنون هم می بینیم برخی روشنفكرمآب ها با اعدام مفسدان اقتصادی همه چیز را زیر سوال می برند.
توكلی با بیان اینكه وقتی مردم می بینند برخی افراد خوشنام مشكل پیدا می كنند دچار بهت می شوند، افزود: فساد پایه حكومت را سست كرده و ناكارآمد می كند.
وی به برخی اقدامات كه نتایج حاصل از آن ها ناموفق بوده اشاره كرد و گفت: قرار بود مناطق آزاد سكوی صادرات شوند اما اكنون تونل واردات شده و برخلاق اقتصاد مقاومتی كار می كنند.
توكلی، با ذكر این كه هر فسادی شكست قوانین را به دنبال دارد، افزود: به فرموده امیرالمومنین (ع) اگر امر به معروف و نهی از منكر تعطیل شود اشرار حاكم می شوند.
وی با تشریح برخی مفاسد اقتصادی ادامه داد: با استمهال وام های میلیاردی برخی افراد كه به سادگی انجام می شود، هزاران جوان از گرفتن وام ازدواج محروم می شوند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام كه ریاست هیات مدیره سازمان دیدبان شفافیت و عدالت را هم برعهدا دارد، وظیفه اصلی این تشكیلات را امر به معروف و نهی از منكر خواند و گفت: بزرگترین طرف امر به معروف و نهی از منكر حكومت ها هستند.
وی، شفافیت را لازمه جلوگیری از مفاسد اعلام كرد و گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بر شفافیت تاكید داشته و آن را جز در امور دفاعی و امنیتی ضروری می دانند.
توكلی، هدف از راه اندازی سازمان دیدبان شفافیت و عدالت را دفاع از عدالت خواند و گفت: ما نمی توانیم همه مفاسد را برطرف كنیم، اما با كمك مردم و به ویژه كارشناسان اثرگذار بوده ایم.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینكه تاكنون چندین پرونده از مفاسد را با افشاگری و ارسال موضوع به مقامات ذیربط به جریان انداخته ایم، ادامه داد: برای همین منظور تاكنون چندین شكایت علیه من در محاكم قضایی تشكیل شده است.
وی، از مردم خواست به خاطر آینده كشور با این سازمان همكاری كنند.
توكلی، از همراهی دولت در برخورد با مفاسد قدردانی كرد و گفت: با این كه از نظر سیاسی اختلافاتی داریم، اما به نامه هایی كه ارسال می شود اعتنا می كنند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، سازمان دیدبان شفافیت و عدالت را سازمانی غیردولتی، غیرانتفاعی و غیرسیاسی خواند و گفت: فعالیت این تشكیلات به هیچ وجه جنبه تسویه حساب با رقبا را نداشته و فقط از حقوق مردم دفاع می شود.
قایم مقام سازمان دیدبان شفافیت و عدالت هم در این نشست گفت: این تشكیلات در 22 استان نمایندگی دایر كرده و در شهرستان ها شاهرود نخستین مورد است.
محسن جلواتی، از برگزاری 17 كارگروه تخصصی خبرداد و گفت: تلاش می شود قانون ها، بخشنامه ها و آیین نامه های فسادزا احصاء و برای اصلاح به مسوولان تذكر داده شود.
جلواتی، شناسایی افراد یا گروه های مفسد را از دیگر برنامه های این تشكیلات عنوان كرد و گفت: تا كنون موفقیت های خوبی نیز حاصل شده است.
امام جمعه شاهرود دراین نشست عدالت را یكی از اهداف نظام اسلامی خواند و گفت: اینكه چه میزان موفقیت یا ناكامی در این راه بوده باید بررسی شود.
حجت الاسلام عباس امینی با بیان اینكه در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی قرار داریم ، یادآورشد: یكی از كارهایی كه باید با جدیت انجام شود برگرداندن اعتماد مردم است.
امام جمعه شاهرود با بیان این كه همه باید دیدبان باشیم، افزود: اگر مردم شفافیت و عدالت را ببینند به آینده امیدوارتر می شوند.
وی گفت: عدالت باید به موقع اجرا شود، اجرای نابهنگام عدالت تاثیر كمتری دارد، قوه قضاییه، مجلس شورای اسلامی و دولت در این خصوص بایدجدی عمل كنند.
امینی گفت: همه باید عدالت را از خود و خانواده شروع كنند، موفقیت های خوبی در مبارزه با فساد بدست آمده است.
مسوول دفتر دیدبان شفافیت و عدالت در شاهرود هم گفت: مردم برهمه امور و افراد باید نظارت كنند، خاصیت قدرت فسادزایی است به ویژه اگر دست افراد ضعیف باشد.
سید رضا رضایی افزود: باید حساسیت ها را برای نظارت مردم بالا ببریم، هیچ مانعی هم در این راه وجود ندارد، ما مكلف هستیم اعتماد را به جامعه برگردانده و فاصله ایجاد شده را برطرف كنیم.
1023/6167/6103