۱۷ دی ۱۳۹۷،‏ ۲۲:۵۴
کد خبر: 83162576
۰ نفر
فساد نظام را تهدید می كند

شاهرود- ایرنا- عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: امروز هیچ تهدید سختی نظام را تهدید نمی كند، اما فساد و شیوع آن ممكن است نظام را با خطر مواجه كند.

به گزارش ایرنا، احمد توكلی دوشنبه شب در اجتماع گروهی از مردم شاهرود در سرسرای هلال احمر این شهر افزود: نظام جمهوری اسلامی به خاطر جایگاه خاصی كه دارد، نماد یك حكومت اسلامی است و چنانچه با شكست مواجه شود به اسلام هم ضربه وارد می شود.
رییس هیات مدیره سازمان دیدبان شفافیت و عدالت گفت: فساد نابرابری را زیاد كرده و به تولید ملی هم ضربه وارد می كند.
وی با بیان اینكه فساد سازماندهی شده و شبكه ای در بخشی از جامعه وجود دارد، افزود: هنگامی كه رهبر معظم انقلاب اسلامی دستور برخورد با مفاسد را دادند، اعلام كردند ممكن است برخی عربده بزنند، اكنون هم می بینیم برخی روشنفكر مآب ها با اعدام مفسدان اقتصادی همه چیز را زیر سوال می برند.
توكلی با بیان این كه وقتی مردم می بینند برخی افراد خوشنام مشكل پیدا می كنند دچار بهت می شوند، افزود: فساد پایه حكومت را سست كرده و ناكارآمد می كند.
وی به برخی اقدامات كه نتایج حاصل از آن ها ناموفق بوده اشاره كرد و گفت: قرار بود مناطق آزاد سكوی صادرات شوند اما اكنون تونل واردات شده و برخلاق اقتصاد مقاومتی كار می كنند.
توكلی با ذكر این كه هر فسادی شكست قوانین را بدنبال دارد، افزود: به فرموده امیرالمومنین (ع) اگر امر به معروف و نهی از منكر تعطیل شود اشرار حاكم می شوند.
وی با تشریح برخی مفاسد اقتصادی ادامه داد: با استمهال وام های میلیاردی برخی افراد كه بسادگی انجام می شود هزاران جوان از گرفتن وام ازدواج محروم می شوند.
رییس هیات مدیره سازمان دیدبان شفافیت و عدالت وظیفه اصلی این تشكیلات را امر به معروف و نهی از منكر خواند و گفت: بزرگترین طرف امر به معروف و نهی از منكر حكومت ها هستند.
وی شفافیت را لازمه جلوگیری از مفاسد اعلام كرد و گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بر شفافیت تاكید داشته و آن را جز در امور دفاعی و امنیتی ضروری می دانند.
توكلی هدف از راه اندازی سازمان دیدبان شفافیت و عدالت را دفاع از عدالت خواند و گفت: ما نمی توانیم همه مفاسد را برطرف كنیم اما با كمك مردم و بویژه كارشناسان اثرگذار بوده ایم.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این كه تا كنون چندین پرونده از مفاسد را با افشاگری و ارسال موضوع به مقامات ذیربط به جریان انداخته ایم، ادامه داد: برای همین منظور تا كنون چندین شكایت علیه من در محاكم قضایی تشكیل شده است.
وی از مردم خواست به خاطر آینده كشور با این سازمان همكاری كنند.
توكلی از همراهی دولت در برخورد با مفاسد قدردانی كرد و گفت: با این كه از نظر سیاسی اختلافاتی داریم ، اما به نامه هایی كه ارسال می شود اعتنا می كنند.
وی سازمان دیدبان شفافیت و عدالت را سازمانی غیر دولتی، غیر انتفاعی و غیر سیاسی خواند و گفت: فعالیت این تشكیلات به هیچ وجه جنبه تسویه حساب با رقبا را نداشته و فقط از حقوق مردم دفاع می شود.
محسن جلواتی قایم مقام سازمان دیدبان شفافیت و عدالت هم گفت: این تشكیلات در 22 استان نمایندگی دایر كرده و در سطح شهرستان ها هم شاهرود نخستین مورد است.
وی از برگزاری 17 كارگروه تخصصی خبرداد و گفت: تلاش می شود قانون ها، بخشنامه ها و آیین نامه های فساد زا احصاء و برای اصلاح به مسوولین تذكر داده شود.
جلواتی شناسایی افراد یا گروه های مفسد را از دیگر برنامه های این تشكیلات عنوان كرد و گفت: تا كنون موفقیت های خوبی نیز حاصل شده است.
حجت الاسلام عباس امینی امام جمعه شاهرود هم دراین نشست عدالت را یكی از اهداف نظام اسلامی خواندو گفت: اینكه چه میزان موفقیت یا ناكامی در این راه بوده باید بررسی شود.
وی با بیان این كه در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی قرار داریم ، یادآورشد: یكی از كارهایی كه باید با جدیت انجام شود برگرداندن اعتماد مردم است.
امام جمعه شاهرود با بیان این كه همه باید دیدبان باشیم ، افزود: اگر مردم شفافیت و عدالت را ببینند به آینده امیدوارتر می شوند.
وی گفت: عدالت باید به موقع اجرا شود، اجرای نابهنگام عدالت تاثیر كمتری دارد، قوه قضاییه، مجلس شورای اسلامی و دولت در این خصوص بایدجدی عمل كنند.
امینی گفت: همه باید عدالت را از خود و خانواده شروع كنند، موفقیت های خوبی در مبارزه با فساد بدست آمده است.
سید رضا سیدرضایی مسوول دفتر دیدبان شفافیت و عدالت در شاهرود هم گفت: مردم برهمه امور و افراد باید نظارت كنند ، خاصیت قدرت فسادزایی است بویژه اگر دست افراد ضعیف باشد.
وی افزود: باید حساسیت ها را برای نظارت مردم بالا ببریم، هیچ مانعی هم در این راه وجود ندارد،ما مكلف هستیم اعتماد را به جامعه برگردانده و فاصله ایجاد شده را برطرف كنیم.
1023/6167