احتمال كاهش نرخ ارز در پایان سال

تهران- ایرناپلاس- با گذشت ایام آغاز سال نوی میلادی، یكی از دو نقطه عطف افزایش قیمت ارز در سال جاری بدون ایجاد تنش پشت سر گذاشته شد، اما آیا این شرایط در پایان سال جاری نیز تكرار می‌شود؟

روند طبیعی بازار ارز این‌گونه است كه در پایان سال‌های میلادی و شمسی با یك تكانه قیمتی مواجه شده و نوعا نرخ‌ها دستخوش نوسانات افزایشی می‌شوند. این در حالی است كه 1397، سال خاصی بود و پیش از این شاهد رالی قیمت‌ها در برهه‌های مختلف بودیم.

با این همه، بانك مركزی به‌عنوان بازارساز حوزه ارزی موفق شد پیچ نخست را بدون اینكه شاهد نوسان چشمگیری در قیمت‌ها باشیم پشت سر بگذارد. آیا چنین وضعیتی را در پایان سال شمسی نیز شاهد خواهیم بود؟

رضا تركاشوند، دبیركل كانون صرافان در این رابطه می‌گوید: مدیریت بانك مركزی در حوزه كنترل نقدینگی و گردش نقدینگی ریالی، تعریف و مدیریت تقاضا در بازار و همچنین مدیریت عرضه، باعث شده امكان رشد قیمت ارز تا حدی كنترل شود و سفته‌بازی‌ها به مقدار زیادی كاهش یابد.

وی می‌افزاید: تدابیری اندیشیده شده تا صادركنندگان بتوانند ارز خود را در داخل و خارج از كشور به صراف‌ها و بانك‌ها بفروشند. این تصمیم باعث شده تا عرضه در بازار نسبتاً زیاد شود، تقاضا را پوشش داده و نرخ‌ها را كنترل كند.

*تصمیم مؤثر بانك مركزی

تركاشوند درباره خرید ارز از صادركننده‌ها در خارج از كشور اظهار می‌كند: خرید ارز در خارج از كشور را برای بانك‌ها و صرافی‌های بانكی، مجاز اعلام كردند و صادركنندگان خرد مراجعه خوبی برای فروش ارز خود داشتند. اكنون عرضه ارز توسط صادركنندگان خرد در حد زیر یك میلیون یورو در بازار مشهود است، به‌طوری كه برخی اوقات صرافی‌ها و بانك‌ها امكان خرید ندارند، زیرا خرید آن‌ها زیاد شده و فروش آن‌ها كاهش می‌یابد.

*در شرایط جنگ ارزی قرار داریم

دبیركل كانون صرافان درباره تأثیر برخوردهای قهری معتقد است: مسئولین بارها تأكید كرده‌اند كه در وضعیت جنگ ارزی هستیم و در این رابطه نمی‌توان تعارف كرد. هر چند بعضاً به‌علت ملاحظات سیاسی، روی این مسئله تأكید زیادی نمی‌شود، اما واقعیت این است كه دشمنان ما هر چه توان دارند به كار گرفته‌اند تا ما را محدود كنند. ما نیز متقابلاً باید تدابیری بیندیشیم تا بتوانیم فضا را كنترل كنیم.

*دوست و دشمن در یك جناح فرض نشوند

وی تصریح می‌كند: مسئله این است كه در این برخوردها و بگیر و ببندها، بعضاً عوامل مؤثری كه در بحث‌های بین‌المللی و داخلی می‌توانند به سیستم بانك مركزی كمك زیادی كنند نیز در آن دایره طرف مقابل تعریف می‌شوند و با آن‌ها نیز برخورد می‌شود. نتیجه چنین رویكردی این است كه در جابه‌جایی بین‌المللی ارز مشكل پیدا می‌كنیم.

تركاشوند با اشاره به اینكه حضور دلالان در بازار ارز تقاضای كاذب ایجاد می‌كند، می‌گوید: این تقاضای كاذب باعث می‌شود تقاضاهای دامنه‌دار و زنجیره‌ای در بازار افزایش یابد. باید بتوانیم جابجایی ارز را مانند سایر كشورهای دنیا صرفاً از مبادی رسمی یعنی بانك‌ها و صرافی‌های مجاز انجام دهیم.

وی تأكید می‌كند: اگر چیزی خارج از این محدوده در بازار نباشد، بازار قابل كنترل است و باعث می‌شود در وضعیت خاصی كه قرار داریم، تنش یا بحرانی ایجاد نشود. نهادهایی كه مسئولیت این كار را دارند، باید بتوانند با آرامش بیشتری برنامه‌ریزی كرده، بازار را كنترل كنند و اقداماتی را در راستای مدیریت بحران انجام دهند.

*خرید و فروش ارز ضابطه‌مند شود

دبیركل كانون صرافان یادآوری می‌كند كه اشاره به مبادی رسمی معطوف به داخل كشور است و در خارج از كشور مسئله دیگری مطرح است و باید كارگزاری‌ها و تراست‌های خود را افزایش داده و آن‌ها را فعال كنیم.

وی در این رابطه می‌افزاید: این در حالی است كه در داخل كشور، عرضه ارز به‌صورت اسكناس و خرید و فروش آن باید قانون‌مند شود و صرفاً در چارچوب صرافی‌ها صورت گیرد.

*احتمال كاهش نرخ ارز در پایان سال

تركاشوند درباره وضعیت بازار ارز در پایان سال 1397 اظهار می‌كند: پیش‌بینی بازار باید با با فاكتورهای مختلف تحلیل بنیادین صورت گیرد. این در حالی است كه وضعیت پلت‌فرم‌های سیاسی منطقه خیلی قابل تعریف نیست. بنابراین اما و اگرهای زیادی در این زمینه وجود دارد و بازار قابل پیش‌بینی نیست. اگر بانك مركزی و دولت بتوانند تنش‌ها را كنترل كنند، ارز در همین قیمت خواهد ماند یا حتی پایین‌تر نیز خواهد آمد.

*اداره كل اخبار چندرسانه ای*ایرناپلاس*