ثبت جهاني گردوي تويسركان با جديت دنبال مي شود

همدان- ايرنا- فرماندار تويسركان با بيان اينكه اين شهرستان مهد طلاي سبز است تاكيد كرد: ثبت جهاني گردوي تويسركان با جديت دنبال مي شود.

به گزارش روابط عمومي فرمانداري تويسركان حبيب موميوند روز دوشنبه در نشست با كميته هاي اجرايي همايش ملي گردوي تويسركان با بيان اينكه نام اين شهرستان با گردو عجين شده گفت: بي‌شك گردو بايد به نام تويسركان ثبت جهاني شود و تحقق اين مهم نيازمند پيگيري مسئولان است.
وي افزود: همايش ملي گردوي تويسركان در تراز ملي برگزار شد و بدون ترديد اين همايش از كاستي ها و كمبودهايي نيز برخوردار بود.
موميوند بيان كرد: همايش ملي گردو، مبل و منبت و فرش دستباف امسال توانست گردو و ديگر ظرفيت ها و توانمندي هاي شهرستان تويسركان را در حد بالا و رضايت بخشي معرفي و به جذب بيشتر گردشگران كمك كند.
فرماندار تويسركان اظهار داشت: دبير خانه جشنواره گردو به صورت دائمي فعال و آماده دريافت انتقادات، پيشنهادات و طرح هاي خلاقانه و اثر بخش عموم مردم براي برگزاري بهتر جشنواره در سال هاي آينده است.
موميوند اضافه كرد: قرار بود از محل اعتبارات رويداد گردشگري همدان 2018، يك ميليارد و 500 ميليون ريال به جشنواره ملي گردوي تويسركان اختصاص يابد كه با وجود تصويب اين موضوع و پيگيري هاي مستمر، به دليل كمبود اعتبارات مالي فقط 125 ميليون ريال از اين اعتبار جذب شده است.
وي با بيان اينكه وقتي شهرستاني از بابت محصول گردو و صنايعي مانند مبل و منبت ميليارد ها تومان درآمدزايي دارد، انتظار مي رود كه بخش خصوصي در برگزاري رويدادهايي مانند جشنواره هاي مختلف پاي كار بيايند و كمك كنند.
فرماندار تويسركان با بيان اينكه طرح سرشاخه كاري گردوي تويسركان طرحي بي نظير در خاورميانه است كه اجراي آن به عنوان نمونه در اين شهرستان آغاز شد گفت: با تصميم وزارت جهاد كشاورزي به عنوان شهرستان آزمونه اصلاح باغ هاي گردو و سرشاخه‌ كاري و پيوند اين درختان در كشور برگزيده شده است.
موميوند با بيان اينكه بر اين اساس مقرر شده تا سه هزار هكتار از مجموع پنج هزار و 500 هكتار باغ هاي گردوي شهرستان تويسركان در بازه زماني پنج ساله اصلاح شود ادامه داد: تويسركان با برخورداري از هنر مبل و منبت نيز جايگاه ويژه اي در اين هنر صنعت دارد.
فرماندار تويسركان با بيان اينكه با قاطعيت و با استفاده از تمام ظرفيت و توان شخصيت‌ها، نيروهاي انساني و ابزارهاي اجرايي و مديريتي، گردوي تويسركان را ثبت جهاني مي كنيم افزود: بر اساس آمار رسمي، بيش از چهار هزار و 740 كارگاه مبل و منبت در اين شهرستان وجود دارد و با توجه به قدمت بالاي اين هنر صنعت بايد عنوان پايتختي صنايع مبل و منبت را نيز دريافت كند.
گفتني است، تويسركان با داشتن بيش از پنج هزار و 500 هكتار باغ گردو و توليد اين محصول با مرغوبيتي در مقياس جهاني، پايتخت گردوي ايران نام گرفته است.
بر اساس رويكرد وزارت جهاد كشاورزي، تويسركان به عنوان شهرستان آزمونه (پايلوت) در زمينه اصلاح باغ هاي گردو در كشور برگزيده شده و سه هزار هكتار از باغ هاي گردوي آن در يك بازه زماني پنج ساله از مراحل سرشاخه كاري و پيوند زني برخوردار مي شوند.
اين شهرستان هفت هزار و 600 شاغل در بخش توليد صنايع مبل و منبت دارد و برخي طرح‌ هاي منبتي آن مانند طرح «گلريز» به صورت انحصاري متعلق به روستاي اشترمل اين شهرستان است.
7523/2087

سرخط اخبار استان‌ها